Makedonya Üniversite Ücretleri

Yurtdışı eğitim hayali kuran öğrencilerin çekindikleri noktaların başında üniversitenin yıllık ücretleri gelir. Bu ücretler, popüler ülkelerde 30 bin euroyu aşar ve bu ücretlerin herkes tarafından ödenebilmesi mümkün değildir. Ancak herkesin iyi bir eğitime erişim hakkı vardır ve yurtdışında okumanın kazandıracağı deneyimlere herkes ulaşmalıdır. Bu bakımdan eğitim sisteminde yaptığı yenilik ve seferberlikle son dönemlerin en çok tercih edilen ülkelerinden biri olan Makedonya’daki fırsatların değerlendirilmesi lazımdır. Uygun üniversite ücretleriyle kaliteli eğitimi birleştiren ülkedeki birçok kurum köklüdür ve Avrupa’nın birçok ülkesinde tanınır. Ülkemize de oldukça yakın olan ve bu nedenle ulaşım zahmeti veya masrafını da az olan Makedonya’da okumanın avantajlarından mutlaka faydalanmak gerekir.

Neden Makedonya’da Okumalısın?

Öncelikle, ilk merak edilen konuya değinelim. Üniversite ücretleri… Makedonya’daki üniversite ücretleri bin ila 3 bin euro arasında değişkenlik arz eder. Okunulan bölüme göre ödenmesi istenilen yıllık ücretler değişir. Mesela, tıp okumak isteyen kişinin yıllık vermesi gereken ücret 1500 ila 3000 euro arasındadır. Eczacılık ve mühendislik fakültelerinde okumak isteyenler de hemen hemen aynı ücretleri öder. Bunlar yıllık ödenir ve taksitlendirme imkanları da vardır. Devlet üniversiteleri, özel üniversitelere göre daha uygun fiyata eğitim verir. Üniversite ücretlerinin düşüklüğü ile beraber, ülkedeki yaşamın da ucuz olması öğrenciler için avantajdır. Hem kiralar hem de yeme içme ve ulaşım maliyetleri çok azdır. Bunun nedeni, ülkenin büyük bir yüzölçümüne sahip olmaması ve üniversite gibi kurumların merkezi noktalarda bulunmasıdır.

Makedonya’da okumanın tek avantajı fiyatları değildir. Üniversiteleri, Bologna eğitim modeline göre dizayn edilmiştir ve bu nedenle de Avrupa’daki birçok ülke tarafından da tanınır. Üniversiteden alınan diploma ile Avrupa’nın her ülkesinde iş bulma fırsatı yakalanabilir. Ayrıca, üniversitelerin eğitim kalitesi ve sunulan imkanlar yeteri kadar iyidir. Ülkenin iklimi, coğrafyası, kültürü, pek çok ülkeden öğrenci çekmesi ve buna benzer nedenler önemli kazanımların elde edilmesini sağlar. Birden fazla kültür ve dille iletişim kurma imkanı yakalamanızı sağlayacak ülkede, İngilizce ile beraber, birkaç dil öğrenimi mümkün hale gelebilir.Devlet üniversitelerinin dili Makedon dilidir ve İngilizcenin dörtte biri zorluğundadır.Öğrenciler Makedon dili sayesinde Bulgarca,Sırpca,Hırvatca,Boşnakca ve belirli bir seviye Rusca anlaşabilecektirler.Çoğu öğrenci Makedon dilinden korkmaktadırlar ama bu yersiz bir korkudur çünkü dil o kadar kolay ve okadar keyifldir ki kısa sürede öğrenilmektedir.Ayrıca tüm dünyada artık İngilizce biliyormusun soru yerine kaç dil bilmektesiniz denmektedir.

Üniversitelere Nasıl Girilir?

Bilindiği üzere ülkemizde üniversite okumak kolay değildir. Aslında bunun daha doğrusu şudur: arzu edilen bölümü okumak hemen hemen imkansızdır. Çünkü birçok öğrencinin girdiği sınavdan iyi not almak ve sınırlı sayıdaki kontenjanları kazanmak gerekir. Bu da, bazı kişilerin farklı bölümlere yönelmelerine ve yapmak istedikleri mesleğe ulaşmalarını zorlaştırır. Makedonya’da ise, üniversiteye girmek için herhangi bir sınava girilmesi zorunlu değildir. Üniversitelere girmek için de herhangi bir sınav yoktur. Sadece lise diploması ve başarısı ile devlet üniversitelerine girebilmek ve arzu edilen bölümü okumak mümkündür. Tabiki yine bunun için çok kaliteli iyi bir firma terih etmeniz gerekmektedir.

Makedonya’da üniversiteye başlayacak yabancı öğrencilerin ilk olarak hazırlık sınıfından başlamaları gerekir. Dil becerilerini ve ülke sistemine adapte olmayı kolaylaştıran hazırlık sınıflarından sonra bölümlere geçilebilir. Hazırlık ile beraber tıp bölümü için yedi sene, eczacılık için ise, altı sene okumak gerekebilir. Lisans sonrası yüksek lisans imkanlarından da faydalanabilmek mümkündür. Yüksek lisans, bir sene içerisinde tamamlanır. Fiyatı ise, 3 bin euro kadardır. Makedonya’daki devlet üniversitelerinin hepsi YÖK tarafından denk kabul edilir. Ancak bazı özel kurumlar ve üniversiteler vardır. Mesela, manastır modelini benimseyen üniversiteler YÖK tarafından denklik kriterine uygun görülmediklerinden tanınmaz. Bunlar gibi denk sayılmayan üniversitede eğitim alanların diplomaları geçersiz sayılır. Ancak denklik sınavına girmeleri ve başarılı olmaları durumunda aldıkları diploma denk olarak kayıt altına alınır. Böylece, devlet ve özel kurumlarda ilgili diplomayı kullanabilir, iş hayatına katılım gösterilebilir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: sataegitimkoclugu@gmail.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.