Makedonya Üniversiteleri Denklik

Üniversitelerin denklik koşulları, yüksek öğretim sistemlerinin denkliği ve ülkeler arasındaki anlaşmalarla ilişkilidir.Birçok internet sayfasında ve kanallarda denkliğin kaldırıldığına dair yazılar ve haberler mevcuttur ama bunlar tamamiyle yanlış haberlerdir. Türkiye dünyadaki her üniversiteyi koşulsuz olarak tanımaz. Hatta bazı ülkelerin okullarının hiç birisinin denkliği söz konusu değildir. Makedonya üniversiteleri denklik konusunda ülkemizle neredeyse bütünüyle uyumludur ve öğrencilerin bu ülkeden aldıkları diplomalar Türkiye’de geçerlidir. Ülkede Avrupa birliği müttesebatı kapsamında eğitim ve öğretim faaliyetleri yürütüldüğünden, AB onaylı bir diploma alındığını söylemek doğru olacaktır. Tabii öğretim dili nedeniyle bazı okulların Türkiye’de denk sayılabilmesi için sınavlar gerekli olabilir. Bu noktada detaylı bilgi okullardan, Makedonya üniversiteleri iletişim ofislerinden ve yurtdışı eğitim koçluğu firmalarından alınabilir.

Makedonya üniversiteleri denklik bakımından tüm bölümleri ile Türkiye’de geçerli lisans diplomaları verirler. Yalnızca ülkemizde eğitim verilmeyen Kriminoloji ve Dedektiflik gibi bölümlerin denkliğinden bahsedilemez, zira Türkiye’de bu bölümler yoktur. Bunun dışında hemen her okulun diploması Türkiye’de geçerlidir.

Denklik Nedir?

Lisans düzeyinde denklik; diplomanın bir başka ülkede mesleki veya akademik maksatlarla kullanılabilmesi durumudur. Ülkemizde denklik koşulları YÖK tarafından belirlenir ve uygulanır. YÖK denkliği bulunan diplomaların, herhangi bir Türk üniversitesinden alınan diplomadan bir farkı bulunmadığı kabul edilir. Örneğin, Makedonya üniversiteleri denklik esaslarına uygun biçimde alınan bir Hukuk diploması ile ek gereklilikleri karşılamak koşuluyla Türkiye’de avukatlık yapılabilir. Ayrıca lisans düzende Makedonya üniversiteleri mezunları, Türkiye’de akademik çalışma yürütebilirler.

Makedonya üniversiteleri denklik koşullarını ancak YÖK ile protokolleri bulunması durumunda öğrencilerine sunabilirler. Bu noktada koşulsuz biçimde her okulun ve /veya fakültenin denkliğinin bulunduğunu söylemek doğru olmaz. Bu noktada detaylı bilgi almak gereklidir. Bunun için okullardan,  Makedonya üniversiteleri Türkiye temsilciliklerinden ve yurtdışı eğitim danışmanlığı firmalarından bilgi almak doğru olacaktır.

Makedonya Üniversiteleri Denklik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Makedonya üniversiteleri denklik sorgulaması esasında komplike bir işlem değildir. YÖK tarafından yayımlanan kılavuzlardan ve YÖK internet sitesinde yer alan başvuru kaynaklarından bu bilgilere erişebilmek mümkündür. Denklik oldukça önemli bir konu olduğundan öğrencilerin bölümlere kayıt yaptırmadan önce bu sorgulamayı yapmaları gerekir. Ancak bu konuda genel olarak her okulun YÖK denkliğinin olduğunu söylemek gerekir.

Makedonya Üniversiteleri Eğitim Standartları

Makedonya üniversiteleri denklik koşullarını sahip oldukları eğitim standartları sayesinde sağlarlar. Ülkede %100 Türkçe eğitim veren okullar bulunur ki, bu okulların denkliklerinin bulunması bir yana bu okullar ÖYSM kılavuzunda yer alır ve Türkiye’de yapılan YKS sınavı ile tercih edilebilir. Kanun gereği YKS ile tercih edilebilen tüm okullar doğrudan denkliğe sahiptir. Bunun dışındaki okullarda elbette denklik koşullarına sahip olabilir. Kaldı ki Makedonya üniversiteleri denklik konusunda Türkiye ile denk koşullara sahiptir ve diplomalar Türkiye’de geçerlidir.

Bu konuda sadece Türkiye ile değil, Avrupa’nın pek ülkesi ile de eş koşullara sahiptir. Ülkedeki eğitim standartları Avrupa Birliği standartlarında olduğundan alınan diplomaların Avrupa’da geçerlilikleri söz konusudur. Yani Makedonya üniversiteleri mezunu öğrenciler buradaki diplomaları ile dünyanın pek çok farklı ülkesinde mesleklerini yapabilir veya akademik çalışmalar yürütebilirler.

Denklik Gerekli midir?

Bir üniversite kurulu olduğu ülke içerisindeki gereksinimleri karşılamak zorundadır. Yani o ülkenin öğretim sistemine uygundur. Ancak ilgili ülkenin veya özel olarak o üniversitenin ya da bölümün ülke dışındaki gereksinimleri karşılama zorunluluğu bulunmaz. Bu üniversiteler için bir tercihtir ancak, günümüz koşullarında globalleşen dünyada, okulların bu denklik koşulların uygun olmaması genellikle görülen bir durum değildir. Özellikle Avurpa birliği ülkeleri ve birliğe üyelik konumundaki ülkelerin Avrupa eğitim standartlarını benimsemeleri sebebi ile büyük ölçüde denklikleri söz konusudur. Makedonya ve Türkiye de bu ülkeler arasında yer alır ve hemen heman aynı eğitim standartlarını kullanırlar. Dolayısıyla bir çok okulun diploması Türkiye’de denk olarak kabul görür. Makedonya üniversiteleri denklik bakımından Türkiye ile uyumludur demek bu açıklama ışığında doğru oalcaktır.

Denklik gerekli mi sorusunun cevabı ise aslında açıklamanın içerisinde gizlidir. Kendi ülkesi dışında denkliği bulunmayan diplomalar, o ülke dışında geçerli olmayacağından, denk farklı ülkelerde mesleki veya akademik çalışmalar yürütecek kişiler için gereklidir. Makedonya üniversiteleri denklik durumları hakkında YÖK üzerinden sorgulama yaparak sonuca ulaşmakta zorluk çekerseniz, Makedonya üniversiteleri Türkiye ofislerine başvuru yapabilirsiniz. Ya da Yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti veren firmalara başvuru yapabilirsiniz.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir