Bir çok kişi 387 nerenin kodu olduğunu merak ediyor. Bu yazımızda size 387 kodunun hangi ülkeye ait olduğunu açıklayacağız. 387 ülke kodu Bosna Hersek’e aittir. Aşağıdaki tabloda yer alan şehir/bölge alan kodları Bosna Hersek’in Güney Avrupa’da yer alan ve başkenti Saraybosna olan 3,5 milyon nüfuslu bir ülke olduğunu göstermektedir. Yerel saati (Saraybosna) Türkiye (Ankara) saatinden -2 saat geridedir.

Bosna Hersek’e yapılan uluslararası aramaların başına +387 (veya 00387) ülke kodu ve ardından arayan kişinin bulunduğu Bosna bölgesini veya şehrini belirten +387 alan kodu eklenir. Bosna’nın bölgeleri ve şehirleri hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Alan KodlarıBölge İsimleri
+387 30Bosna Bölgesi
+387 31Posavina Bölgesi
+387 32Zenica-Doboj Bölgesi
+387 33Saraybosna Bölgesi
+387 34On Bölgesi
+387 35Tuzla Şehir Bölgesi
+387 36Hersek-Neretva Bölgesi
+387 37Una-Sana Şehri
+387 38Bosna-Podrinje Bölgesi
+387 39Batı Hersek Bölgesi
+387 49Brçko Kantonu
+387 50Mrkonjic Grad Şehri
+387 51Banja Bölgesi

Bosna Hersek Telefon Kodu

Bosna Hersek Telefon Kodu

387 Nerenin Kodu olduğunu öğrendik. Bosna Hersek için ülke kodu +387’dir. Bosna Hersek dışındaysanız ve Bosansko Grahovo’daki birini aramak istiyorsanız, alan koduna ek olarak aramak istediğiniz ülkenin ülke koduna ihtiyacınız olacaktır. Bu durumda alan kodunun önündeki sıfır kullanılmaz.

Başka bir ülkedeki bir telefon numarasını arıyorsanız, aradığınız şebekeye bağlı olarak + işaretini bir dizi rakamla değiştirmek yaygındır. Örneğin, 00 tüm Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde kullanılır. Türkiye’den arama yaparken +387 34’e alternatif olarak 00387 34’ü de kullanabilirsiniz. Türkiye’den 4441856 uydurma numarasını aramak istiyorsanız, 034 alan kodunu ve 00387 ülke kodunu (Bosna Hersek içindir) ve ardından yerel numarayı çevirmeniz gerekir: 00387 34 4441856.

Bosna Hersek’in Para Birimi Nedir?

387 Nerenin Kodu olduğunu yukarıda açıkladık. Şimdide Bosna Hersek’in para birimi nedir sorusunu cevaplayalım. Bosna Hersek – kısaca B-H – Balkanlar’da 51.197 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip bir ülkedir. Kuzey, batı ve güneyden Hırvatistan, doğudan Sırbistan ve yine güneyden Karadağ ile çevrilidir. Başkenti Saraybosna olan bu ülkenin resmi dilleri Boşnakça, Sırpça ve Hırvatçadır. Bosna Hersek’in para birimi KM olarak kısaltılan Dönüştürülebilir Mark’tır (veya Değiştirilebilir Mark); feninga adı verilen bu para biriminin 1/100’ü yaklaşık 0,01 ABD Doları değerindedir.

Bosna Hersek’te Hangi Diller Konuşulur?

Boşnak, Sırp ve Hırvat olmak üzere üç etnik gruba ayrılan Bosna Hersek’te ana diller Boşnakça, Sırpça ve Hırvatçadır. Bu dillerdeki birçok kelime Çekçe ve Hırvatça ile neredeyse aynıdır. İngilizce bu uluslararası toplumda neredeyse ikinci bir dil haline gelmiştir. Bosna Hersek ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi

Saraybosna Universitesi

Bosna-Hersek, yüksek öğretim kurumlarında verilen eğitim düzeyi açısından oldukça gelişmiştir. Bu öncelikle Bosna-Hersek şehrinin son derece modern bir şehir olmasından kaynaklanmaktadır. Bosna-Hersek’teki Üniversiteler Günümüzde, lisans dereceleri diğer birçok ülkeye göre daha uygun fiyatlarla sunulmaktadır. Bosna Hersek’te üniversite eğitimi ekonomiktir ve bilgi kalitesi dünyanın önde gelen ülkelerindekiyle eşittir.

Bosna Hersek’te devlet destekli eğitim veren üniversiteler cazip eğitim fiyatlarıyla dikkat çekiyor, bu da burada eğitim almanın komşu ülkelere göre daha uygun olduğu anlamına geliyor. Bosna’da Travnik Üniversitesi, Saraybosna Üniversitesi, Bosna Hersek Üniversitesi, Tuzla Üniversitesi, Zenica Üniversitesi gibi birçok farklı eğitim kurumu bulunmaktadır. Bu yükseköğretim kurumları, öğrencilere giriş sınavına girmeden lisans diploması alma olanağı sağlar. Liseden mezun olan öğrenciler, giriş sınavına girip girmediklerine bakılmaksızın üniversite eğitimine kayıt yaptırabilirler.

Sizde Uluslararası Saraybosna Üniversitesine kayıt olmak istiyorsanız Sata Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçebilirsiniz. Bu konuda detaylı bir içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.