Bireyler genel olarak Azerbaycan Üniversiteleri tercih etmelerinde ki en temel sebep, ülkemize olan kültürel ve coğrafi yakınlığıdır. Bu yakınlığın olması ve yurtdışında okuma isteği ile birlikte Azerbaycan’da eğitim almayı tercih ederler ve gelecek hayatlarına yatırım yaparlar.

Günümüzde Azerbaycan’da 40 devlet üniversitesi bulunmakta olup hepsi YÖK tarafından tanınmaktadır.

Azerbaycan Üniversiteleri arasında en popüler olan üniversiteler;

Azerbaycan’ın en büyük ve kalabalık üniversitesi Bakü Devlet Üniversitesidir.

Peki, Üniversitelerin YÖK tarafından tanınmaları neden önemlidir?

Azerbaycan Üniversiteleri hepsi YÖK tarafından tanınır üniversitelerdir. Bu hem Türkiye için hem de denklik belgesinin kabul gördüğü ülkeler için oldukça önemlidir. İstediğiniz ülkede en köklü üniversiteye bile gitseniz eğer o üniversitenin denklik belgesi yoksa maalesef ki ülkemiz tarafından akademik hayatınız tanınmaz. Bu da bireyler için oldukça zor ve sıkıntılı bir durum olur.

Eğer yurtdışında bir üniversite okuyacak olursanız mutlaka denklik belgesinin verilip verilmediğini sorgulayın. Eğer verilmiyorsa iyi düşünmenizi tavsiye ederiz. Neyse ki bu konuda oldukça şanslısınız!

Azerbaycan Üniversiteleri tamamı YÖK denklik belgesine sahip. Eğitim hayatınız yurtdışında geçmiş olsa bile kariyer hayatınızı ülkenizde geçirmek istiyorsanız bu belgeye ihtiyaç duyacaksınız. Bu belgeyi üniversite size verdikten sonra Türkiye’ye gittiğinizde, YÖK’ün her yıl yaptığı denklik sınavlarından birine girerek sınavda yeterli puan almanız durumunda sınavı geçerek denklik belgenizi alırsınız. Bu belgeye sahip olduğunuzda Türkiye’de ister özel sektörde isterseniz de devlet kamu ve kuruluşlarında çalışabilirsiniz.

Neden Azerbaycan Üniversitelerini Tercih Etmeliyim?

Kültürel ve coğrafi yapısı olarak iki ülke arasındaki benzerlik, üniversiteye gidecek bireyleri oldukça rahat ettirir. Özellikle üniversiteye yeni başlayacak olan öğrencilerin Türkiye içinde bir yere bile gitse adaptasyon problemi yaşarken yurtdışında üniversiteye gidince daha da zorluk çekiyor.

Tabii ki bu durum Azerbaycan Üniversiteleri için geçerli değil.

Dil ailesi, kültürel ve coğrafi yapısının benzerliği sayesinde öğrenciler yurtdışında okuyor gibi hissetmeyecek aksine sanki evlerinde gibi hissedeceklerdir.

Uygunluğu açısından da oldukça önemli olan bu üniversitelerin genel ortalama ücretleri 1500-4000 bin dolar arasında değişkenlik göstermektedir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir