Makedonya Üniversite Fiyatları

Makedonya Üniversite Fiyatları

  Olağanüstü güzellikte bir ülke olmasından öte, Makedonya’da nereye giderseniz gidin muhakkak bir Osmanlı Eseriyle karşılaşırsınız. Üstelik gerek örf ve adetleriyle, gerek müzik ve halk oyunlarıyla, gerekse de mutfağıyla ülkemizle neredeyse benzer bir yapıya sahiptir. Tertemiz havası, berrak gölleri, yemyeşil doğası ve şehirlerin düzenli yapısı Makedonya’yı ilk kez görenler için adeta kendine aşık edebilir diyebiliriz.

            Özellikle Makedonya’ya yolu düşen birinin Üsküp şehrini görmeden dönmesi büyük bir kayıp olabilir… ülkenin neredeyse %30’u müslüman olan bu ülkede hayat şartları da öyle çok da aman aman denecek kadar cep yakmıyor.

            Makedonya ev kiraları 2+1 daire fiyatları ise aylık 150 – 200 Euro arasında değişmektedir. Makedonya da öğrenci olmak isteyen biri üç-dört arkadaşı ile birlikte bir daire kiraladığı takdirde maddi anlamda hiç bir zorluk çekmeyecektir ayrıca 2 kişide çok rahat bir eve çıkabilir veya tek kişi yaşabilir..

Makedonya Üniversite Fiyatları, Market Fİyatları

Neredeyse ülkemizle aynı seviyede fiyatlandırılmıştır. Örneğin, taze beyaz bir adet ekmek fiyatı TL cinsinden 1 – 1,50 TL, bir koli yumurta fiyatı 5,50- 8,00 TL, bir paket sigara fiyatı 3.5 – 7 TL, bir kg patates 1,00 – 3,00 TL, bir kg domates fiyatı 2,00– 4,00 TL olarak fiyatlandırılmıştır.

            Makedonya da konaklama bedelleri ise, ülkemize nazaran biraz daha uygun fiyat aralığında olduğunu söyleyebiliriz. Şöyle ki; ortalama bir otelde bir gece konaklama bedeli TL olarak hesap ettiğimizde 90 -100 TL, 1 yıldızlı otelde konaklama bedeli 120 – 130 TL, 2 yıldızlı bir otelde konaklama bedeli 150 – 170 TL, 3 yıldızlı bir otelde konaklama bedeli 200 – 250 TL, 4 yıldızlı bir otelde konaklama bedeli 250 – 300 TL ve 5 yıldızlı bir otelde konaklama bedeli ise 280 – 430 TL arasında değişmektedir.

            Makedonyada boş zamanlarda ne yapabilirim acaba? diye düşünenler için;

            Makedonya da spor, fitness yapabilir, tenisle ilgilenenler için yapılmış tenis kortlarında tenis yapabilir, sinemaya gidebilir veya AVM lerde alışveriş yapabilirsiniz. Yine bu alanlarda da fiyatlar hemen hemen ülkemizle eşdeğerdedir.

            Türkiyede lise eğitimini tamamlayan ancak üniversite sınavlarında istediği başarıyı yakalayamayarak istediği bölümü Makedonyada okumak isteyen bir öğrenci için Yüksek Öğretim Kurulumun tanıdığı ve denklik  işlemlerinde sorun teşkil etmeyen üniversitelerden de bahsedelim.

Makedonya Üniversiteleri Olarak;

Makedonya Goce Delcev Üniversitesi, Makedonya Kiril Metodi Üniversitesi, Makedonya Vizyon Üniversitesi, Makedonya Balkan Üniversitesi, Makedonya Mit Üniversitesi ve Sata Eğitim Koçluğu bulunmaktadır. Bu Üniversitelerde ister Makedonya Tıp Eğitimi alabilir, ister Makedonya Diş Hekimliği Fakültesinde, Makedonya Hukuk Fakültesinde, Mühendislik Fakültelerinde eğitim alabilir veya ilgilendiğiniz bir alanda örneğin, müzik, resim gibi sanat dallarının yanı sıra, spor dallarında kendinizi geliştirmek adına Sata Eğitim Koçluğunda özel dersler alabilirsiniz.

            Makedonya üniversitelerine kayıt belirli kriterleri doldurarak ve profesyonel bir ekipten destek alarak lise diplomanız ile istediğiniz üniversiteye kayıt yaptırmak olacaktır. Tabii tüm bu işlemlerden önce YÖK’e bir dilekçe ile başvurarak Ülkemizce tanına üniversiteler hakkında yeterli bilgi sahibi olmaktır. Aksi halde tüm bu uğraşlar bir anda boşa çıkabilir.

            Makedonya üniversitelerinin hiç birinde herhangi bir sınava girip başarı elde etmek veya taban puan, başarı sıralaması gibi şartlar bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu üniversitelerde tıp fakültesi ve hukuk fakültesi dahil tüm bölümlerde yıllık 1000-3400 Euro civarında bir ücret ile oldukça rahat ve bir o kadar da eğlenceli bir öğrencilik hayatı yaşayabilirsiniz.

            Aynı zamanda bu üniversitelerin tamamında şartlarınızın tutması halinde Makedonya Üniversitelerinden Türkiye’ye yatay geçiş yapma imkanını da hatırlatmadan geçmeyelim. Bunun için tek yapmanız gereken eğitim hayatınızın ilk iki yılının ardından Üniversitelerin her yıl yayınladığı yatay geçiş ilanlarını takip etmek ve başvurmak olacaktır.

            Makedonyada okumaya karar verdiğiniz zaman muhakkak Makedonya danışmanlık şirketlerinden biriyle bir ön görüşme yapmalısınız. Bu şirketler aracılığı ile ülkeyi daha görmeden görmüş gibi olur, oradaki üniversiteler, konaklama, bölüm bilgisi dahil her konuda ayrıntılı bilgi almanız yararınıza olacaktır.

Makedonya Üniversite Fiyatları Hayallerinizin Peşinden Gidin !

            Kısacık ömrümüze pek çok şey sığdırmaya çalışıyoruz. Ancak ne var ki herşey giderek o kadar zorlaşıyor ki istediğimiz eğitimi almak için bile sayısız sınava hazırlanıyoruz. Bir düşünsenize bütün bir kaderinizi 3 saatlik bir sınavın değiştireceğini. Bir anlık heyecan veya stres ya da olası başka bir aksilik yüzünden bu sınavdan geçemeyip tüm hayallerinize veda ediyorsunuz….

Makedonya Üniversite Fiyatları Kaliteyi Ucuzada Alabilirsiniz !

            Biz millet olarak “pahalı ise kalitelidir” mantığını oldukça yatkın bir toplumuz öyle değil mi? Halbu ki kalite dediğimiz şeyin parayla bir ilgisi yok. Bu yazıyla ne ilgisi var diyeceksiniz. Şöyle ki; Türkiye’de ortalama bir özel üniversitede Tıp Fakültesi gibi kıymetli bir bölümü okumak yıllık en az 40000 – 50000 TL gibi bir ücret gerektirirken, Makedonya Üniversiteleri nde bu sadece 1000 Euro. Bu da TL cinsinden hesap ettiğimizde sadece 5.500 – 6.000 TL ye karşılık gelmektedir. Aradaki fark gerçekten uçurum…

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: sataegitimkoclugu@gmail.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit