Açıktan üniversite okumak için ne yapmalıyım diyen öğrenciler için ülkemizde 3 adet açıköğretim üniversitesi seçeneği bulunur. Öğrenciler bölümlere göre veya şehirlere göre istediği açıköğretim fakültesine kayıt yaptırabilir.

Ülkemizdeki birçok üniversite, bir üniversitenin yakınında yaşamayan veya iş ya da diğer yükümlülükler nedeniyle derslere katılamayan kişiler için kolaylık sağlayan açık üniversite programları sunmaktadır. Bu programlar, geleneksel bir üniversiteye gitmeye maddi gücü yetmeyenler için de faydalıdır. Ayrıca, teknolojinin hızla gelişmesi, birçok kişinin bilgisayar ve internet kullanarak evde açık üniversite okumasını mümkün kılmaktadır. Sistemi takip eden ve düzenli çalışan herkes açık üniversite diploması alabilir.

Açıktan üniversite okumak konusunda atılacak ilk adım eğitim alınmak istenen program olarak söylenebilir. Açıköğretim fakültesi için 2 yıllık bölümler için 150 puan, 4 yıllık bölümler için 180 puan baraj puanı almaları gerekir.

Uzaktan eğitim ile Hukuk Fakültesi içeriğimize Buradan ulaşabilirsiniz.

Açıktan Üniversite Okumak İçin Gerekenler ✔️

Açıktan Üniversite okumak sorusunun cevabını verdiğimize göre, bunun için neler gerekli bir bakalım.

Açık üniversite okumak nispeten kolaydır. Yapmanız gerekenleri sıralamak gerekirse şunları söyleyebiliriz:

Açıktan Üniversite Okumak

Bu basamakları tamamladıktan sonra Üniversite eğitiminiz başlıyor. Türkiye’de açıköğretim programları sunan üç üniversite bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en bilineni Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF); ikincisi İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF); sonuncusu ise Erzurum Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (ATAAÖF).

Açıktan Üniversite okumak için girişimlere başladığınızda, okulların çevrimiçi platformlarını ve kitaplarını kullanarak ilerliyorsunuz. Sınavlar şu dönemlerde yapılır: güz, kış ve bahar dönemleri arasında ve sonunda. Öğrenciler tüm kredileri geçmek zorundadır, aksi takdirde mezun olamazlar.

Açıktan 2 Yıllık Üniversite Okumak ✔️

Açıktan Üniversite Okumak
Açıktan 2 Yıllık Üniversite Okumak

Açıktan 2 yıllık üniversite okumak pek tabi mümkündür. Üniversite sınavına girip sınavda başarılı olmanız yeterlidir. Sınav sonuçları geldiğinde size en uygun 2 yıllık bölümü tercih edebilirsiniz. Bu tercihiniz sonucu Açıköğretim üniversitelerinden birine yerleşerek üniversite hayatınıza başlayabilirsiniz.

Bazı 2 yıllık açık öğretim bölümleri şöyledir;

Acil Durum ve Afet Yönetimi

Bilgisayar Programcılığı

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı,

İnsan Kaynakları Yönetimi

Acil Durum Ve Afet Yönetimi

Diğer bütün bölümleri görmek için buradan ilgili içeriğe gidebilirsiniz.

Açıköğretim Üniversite Ücreti Ne Kadar ❓

Açıktan Üniversite Okumak ne kadar maliyetli gibi sorular herkesin aklını kurcalıyor. Maliyet hesaplamarını yapabilmeniz için bölüm ve harç ücretlerini sizin için derledik

Programa kayıt yaptıran öğrencilerden dönemlik öğrenim ücreti olarak ₺220,00 tahsil edilecektir. Yabancı dil yeterlilik şartını sağlayanlar için ₺310,00 fark alınacaktır. Normal dönem dersleri (30 AKTS) alan öğrenciler 365 TL – 395 TL öğrenim ücreti ödemek zorundadır. Ödeme bilgileri ders seçim sayfasında veya Kayıt Yenileme Bilgileri Transkript Sayfasında yer alacaktır.

Açıköğretim Üniversite Ücreti Ne Kadar

Anadolu Üniversitesi tarafından belirlenen staj/uygulama dersi olmayan programlarda (Açıköğretim Fakültesi Sosyal Hizmet ve Görsel İletişim Tasarımı Programı hariç) alt limit ₺320.00, Açıköğretim Fakültesi Sosyal Hizmet, Görsel İletişim Tasarımı Lisans Programlarında alt sınır ₺495,00 (İngilizce Dil Dersleri için alt sınır ₺320,00) ve tekniker unvanlı programlarda alt sınır ₺550,00 (İngilizce Dil dersleri için alt sınır ₺495,00) olarak belirlenmiştir.

Dışardan Üniversite Okumak Kaç Yıl Sürüyor ❓

Dışarıdan üniversite okumak bütün öğrenciler için tercih edilebilir bir yöntem olarak biliyor. Öğrencilerin sıkça sorduğu sorular arasında açıktan üniversite okumak kaç yıl sürüyor sorusu oluyor. Üniversiteden mezun olmak isteyen birçok kişi bunun ne kadar süreceğini merak eder. 2 yıllık önlisans programlarında 4 yarıyıl, 4 yıllık lisans programlarında 8 yarıyıl ve yüksek lisans programlarında 16 yarıyıl olarak planlamak mümkündür. Türkiye’de bir üniversitede belirli bir bölüme başvurmak istiyorsanız o üniversite hakkında araştırma yaparak hangi adımları atmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. İstanbul Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi’nin açık üniversiteleri hakkında bu yazıdan bilgi edinebilirsiniz.

Diğer içeriklerimize buradan göz atabilirsiniz.

açıktan üniversite okumak İçin nereye başvurulur ❓

Açık üniversite okumak için nereye başvurulacağı, açık öğretim fakültesine kayıt yaptırmak isteyen kişilerin sıkça sorduğu bir sorudur. Açıköğretim fakültesi bulunan üniversitelerin belirlediği koşullar birbirinden farklı olabilir, bu nedenle başvuru yapmayı düşündüğünüz üniversitenin koşullarını mutlaka öğrenin.

Bugün itibariyle Anadolu Üniversitesi birçok bölümü için sınav puanı talep etmemektedir. Bunun yanı sıra çeşitli bölümlerde YKS ve AYT sınavlarına girmenin zorunlu olduğunu belirtmek mümkün. Anadolu Üniversitesi’nin yanı sıra İstanbul Üniversitesi’nde de açıköğretim fakültelerinin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Açıktan Üniversite okumak için başvuru yapılacak üniversitelerin bağlantılarına buradan ulaşabilirsiniz

2 Responses

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir