Açıktan Üniversite Okumak

Açıktan üniversite okumak için ne yapmalıyım diyen öğrenciler için ülkemizde 3 adet açıköğretim üniversitesi seçeneği bulunur. Öğrenciler bölümlere göre veya şehirlere göre istediği açıköğretim fakültesine kayıt yaptırabilir.

Ülkemizdeki birçok üniversite, bir üniversitenin yakınında yaşamayan veya iş ya da diğer yükümlülükler nedeniyle derslere katılamayan kişiler için kolaylık sağlayan açık üniversite programları sunmaktadır. Bu programlar, geleneksel bir üniversiteye gitmeye maddi gücü yetmeyenler için de faydalıdır. Ayrıca, teknolojinin hızla gelişmesi, birçok kişinin bilgisayar ve internet kullanarak evde açık üniversite okumasını mümkün kılmaktadır. Sistemi takip eden ve düzenli çalışan herkes açık üniversite diploması alabilir.

Açıktan üniversite okumak konusunda atılacak ilk adım eğitim alınmak istenen program olarak söylenebilir. Açıköğretim fakültesi için 2 yıllık bölümler için 150 puan, 4 yıllık bölümler için 180 puan baraj puanı almaları gerekir.

Uzaktan eğitim ile Hukuk Fakültesi içeriğimize Buradan ulaşabilirsiniz.

Açıktan Üniversite Okumak İçin Gerekenler ✔️

Açıktan Üniversite okumak sorusunun cevabını verdiğimize göre, bunun için neler gerekli bir bakalım.

Açık üniversite okumak nispeten kolaydır. Yapmanız gerekenleri sıralamak gerekirse şunları söyleyebiliriz:

  • Üniversiteye girmek için öğrencilerin ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye giriş (YKS) sınavlarına girmeleri gerekmektedir.
  • Sınavdan sonra, sonuçlarınıza göre nasıl ilerleyeceğinize karar vermelisiniz.
  • Tercihinizi öğrendikten sonra yerleştirme sonuçlarınızı beklemelisiniz. Yerleştirildiğiniz bölüm açıklandığında kayıt yaptırmanız gerekmektedir.
  • Daha sonra kayıt yaptırarak açıktan Üniversite hayatınıza başlayabilirsiniz.

Bu basamakları tamamladıktan sonra Üniversite eğitiminiz başlıyor. Türkiye’de açıköğretim programları sunan üç üniversite bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en bilineni Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF); ikincisi İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF); sonuncusu ise Erzurum Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (ATAAÖF).

Açıktan Üniversite okumak için girişimlere başladığınızda, okulların çevrimiçi platformlarını ve kitaplarını kullanarak ilerliyorsunuz. Sınavlar şu dönemlerde yapılır: güz, kış ve bahar dönemleri arasında ve sonunda. Öğrenciler tüm kredileri geçmek zorundadır, aksi takdirde mezun olamazlar.

Açıktan 2 Yıllık Üniversite Okumak ✔️

Açıktan Üniversite Okumak
Açıktan 2 Yıllık Üniversite Okumak

Açıktan 2 yıllık üniversite okumak pek tabi mümkündür. Üniversite sınavına girip sınavda başarılı olmanız yeterlidir. Sınav sonuçları geldiğinde size en uygun 2 yıllık bölümü tercih edebilirsiniz. Bu tercihiniz sonucu Açıköğretim üniversitelerinden birine yerleşerek üniversite hayatınıza başlayabilirsiniz.

Bazı 2 yıllık açık öğretim bölümleri şöyledir;

Acil Durum ve Afet Yönetimi

Bilgisayar Programcılığı

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı,

İnsan Kaynakları Yönetimi

Acil Durum Ve Afet Yönetimi

Diğer bütün bölümleri görmek için buradan ilgili içeriğe gidebilirsiniz.

Açıköğretim Üniversite Ücreti Ne Kadar ?

Açıktan Üniversite Okumak ne kadar maliyetli gibi sorular herkesin aklını kurcalıyor. Maliyet hesaplamarını yapabilmeniz için bölüm ve harç ücretlerini sizin için derledik

Programa kayıt yaptıran öğrencilerden dönemlik öğrenim ücreti olarak ₺220,00 tahsil edilecektir. Yabancı dil yeterlilik şartını sağlayanlar için ₺310,00 fark alınacaktır. Normal dönem dersleri (30 AKTS) alan öğrenciler 365 TL – 395 TL öğrenim ücreti ödemek zorundadır. Ödeme bilgileri ders seçim sayfasında veya Kayıt Yenileme Bilgileri Transkript Sayfasında yer alacaktır.

Anadolu Üniversitesi tarafından belirlenen staj/uygulama dersi olmayan programlarda (Açıköğretim Fakültesi Sosyal Hizmet ve Görsel İletişim Tasarımı Programı hariç) alt limit ₺320.00, Açıköğretim Fakültesi Sosyal Hizmet, Görsel İletişim Tasarımı Lisans Programlarında alt sınır ₺495,00 (İngilizce Dil Dersleri için alt sınır ₺320,00) ve tekniker unvanlı programlarda alt sınır ₺550,00 (İngilizce Dil dersleri için alt sınır ₺495,00) olarak belirlenmiştir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: sataegitimkoclugu@gmail.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.