Bosna Hersek dünyanın birçok yerinden öğrenci alan bir şehir olduğundan saraybosna üniversitesi pek çok kişi tarafından en çok tercih edilen üniversiteler arasında bulunuyor. Saraybosna Üniversitesi, Bosna Hersek ülkesinin başkentinde yer alan bir üniversite olduğu için oldukça kozmopolit bir yapıda oluyor.

Bu nedenle yurtdışından gelen öğrenciler için birçok açıdan daha yaşanılabilir bir ortama sahip oluyor. Elbette bu üniversitenin bu denli tercih edilmesinde etkili olan tek şey bu durum olmuyor. Dünyanın birçok yerinde gelen öğrencilerin yanı sıra Bosna Hersekte yer alan bu üniversite Türk öğrencilerinde oldukça fazla tercih ettiği üniversiteler arasında bulunuyor.

Bosna Hersek’in en eski ve en büyük üniversitesi olan Saraybosna Üniversitesi, sosyal bilimler, beşeri bilimler, doğa ve teknik bilimler, tıp ve sanat alanlarında dengeli bir akademik ve profesyonel eğitim dağılımı sunmaktadır. 

Adsiz tasarim

Bologna Deklarasyonu’na göre her akademik yıl, çeşitli konularda üç veya dört yıllık yeni Avrupa lisans programları devam etmektedir. Ulusal ve Üniversite Kütüphanesi 1945 yılında kurulmuş olup koleksiyonunda 400.000 kitap bulunmaktadır. Klinik Üniversite Merkezi 1894 yılında bir İl Hastanesi olarak kurulmuş ve açılmıştır. Saraybosna Üniversitesi’nde 45 örgütsel birim ve 1998 yılında Saraybosna Üniversitesi’ndeki öğrenci dernekleri ağı olarak kurulan bir Öğrenci Birliği bulunmaktadır.

Bosna Üniversitesi dünyanın her yerinden öğrenci kabul etmektedir. Kampüste iletişim ve eğitim dili İngilizcedir. Henüz İngilizce yeterliliği olmayan uluslararası öğrencilere yardımcı olmak için üniversite, İngilizce Hazırlık Okulu (ELS) tarafından düzenlenen bir yıllık yoğun İngilizce Dil Programı sunmaktadır.

Bu konuda detaylı bir içeriği Saraybosna Üniversitesi resmi sayfasında bulabilirsiniz.

Saraybosna Üniversitesi Öğrencilik Hayatı

Avrupa’nın ve özellikle Balkanlar’ın en popüler ülkelerinden biri olan Bosna Hersek, plajları, eski binaları ve doğası nedeniyle en çok turist çeken yerlerden biridir. Eski bir Osmanlı şehri olan Saraybosna, uygun yaşam maliyetlerine ve eşsiz bir kültüre sahiptir.

ogrencilik hayati

Bu şehrin öğrencilere sunacağı çok şey var. Tarihi camileri ve renkli mağazalarıyla merkezi bir konuma sahiptir. Kültürel dokusu muhteşemdir ve mis kokulu kafeleri sizi eğlendirecektir. Kendinizi maceraperest hissediyorsanız, Avrupa’nın en değerli yamaçlarından bazılarında kayak yapmak için şehir sınırlarından sadece 12 mil uzaklıktaki dağlara gidin.

Bosna Hersek ve Saraybosna’da eğitim almak harika bir deneyimdir. IUS’ta eğitim alma fırsatı hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen Sata Eğitim Koçluğu ile iletişime geçin.

Bosna Hersekde Üniversite Okumak ile ilgili içeriğimize bir göz atın !

Saraybosna Üniversitesi Avantajları

Bosna Hersek’te eğitim almak, Türk öğrencilere dünyanın en az keşfedilmiş bölgelerinden birini resmi bir şekilde görme fırsatı sunuyor. Ülkenin kendine özgü kültürü ve modern bir ulus olma yönündeki güçlü arzusu, birçok insanın sadece orada eğitim görmesine değil, aynı zamanda mezun olduktan sonra kariyer yapmasına da yol açmıştır. Bosna, her öğrenci için yurtdışında eğitim için ideal bir seçenek sunmaktadır.

2004’te kurulan Uluslararası Bosna Üniversitesi (IUS), dünya çapında 22 ülkeden 1.000’den fazla öğrencisi olan özel bir üniversitedir. Tam zamanlı öğrenci sayısı 1.500’dür. Üniversite, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, İşletme ve Kamu Yönetimi, Sanat ve Sosyal Bilimler ve Eğitim dahil olmak üzere birkaç farklı fakülteden oluşmaktadır.

Eğitim dili İngilizcedir; lisans ve yüksek lisans derecelerinin yanı sıra tamamen İngilizce olarak sürdürülebilen doktora programları da sunulmaktadır. Saraybosna’da eğitim almaya karar verirseniz, IUS’u tercih edebilirsiniz.

Eğer balkanlarda başka bir ülkede Üniversite eğitimi almak istiyorsanız Makedonya Üniversiteleri ile ilgili içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Saraybosna Üniversitesinin Tercih Edilmesinin Nedenleri

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenci sayısı çeşitli nedenlere bağlı olarak devamlı olarak artış gösteriyor. Elbette bu durumun ortaya çıkaran çeşitli şeyler olabiliyor. Özellikle Türk öğrenciler tarafından saraybosna üniversitesi tercih edilme nedenler şunlardır:

Bu maddelerde belirtilen nedenler Türk öğrencilerin bu üniversiteyi tercih etmesinde etkili olan şeylerden sadece birkaçı oluyor. Bu üniversitede oldukça fazla sayıda Türk öğrenci olması da birçok konuda kolaylık sağlıyor.

Diğer Bosna Hersek Üniversiteleri için buradaki bağlantıdan ilgili içeriğimize ulaşabilirsiniz.

Saraybosna Üniversitesinde Bulunan Bölümleri

Bosna Hersek üniversiteleri arasında ilk akla gelen hiç şüphe yok ki Saraybosna üniversitesi oluyor. Bu üniversitenin bu denli tanınmasındaki en önemli etkenlerin başında sağladığı eğitim olanakları geliyor. Buna bağlı olarak ülkemiz başta olmak üzere birçok yerden öğrenci kabul ediyor.

Bu üniversitede hem teknik hem de sosyal birçok farklı bölüm bulunuyor. Ancak Tıp ve sağlık bölümleri ve teknik bölümler ülkemizden giden öğrenciler tarafından özellikle tercih ediliyor.

Elbette üniversite bünyesinde bulunan bölümler bunlarla sınırlı olmuyor. Tüm bölümlerin kendine ait şartları olduğundan başvuru döneminde bu koşullar hakkında detaylı bir şekilde araştırma yapmanızda fayda bulunuyor.

Saraybosna Üniversitesi Taban Puanları

Ortaokuldan itibaren başlayan sınavlar ve kurslar, yığınla test, saatlerce çalışma. Hatta üniversite giriş sınavına bile girmeniz gerekebilir. Elbette tüm bu zorluklardan kurtulmanın kolay bir yolu var. Saray Bosna Üniversitesi Taban Puanları size rahat bir nefes aldıracak.

Aşağıdaki tabloda Bosna Üniversitesi Taban puanları ve Saraybosna Üniversitesi Başarı sıralamaları 2022 TYT AYT (YKS) için listelenmiştir.

Daha detaylı bilgi için YÖK resmi sitesine bakmayı unutmayın.

Saraybosna Üniversitesi Taban Puanları
Saraybosna Üniversitesi Taban Puanları
tabanpuan2
Saraybosna Üniversitesi Taban Puanları

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Ücretleri

Ukuslararası Saraybosna Üniversitesi Ücretleri karşılığını fazlasıyla alacağınız bir fiyatı size sunuyor. Bu fiyata yukarıdaki özellikler dahil ve sizlere sağladığı kolaylığı da düşünürseniz çok daha ucuz olduğunu göreceksiniz. Size sağladığı en büyük kolaylığın başında sınav zorunluluğu bulunmaması geliyor. Böylece öğrenciler ve aileleri sınav stresinden ve baskısından kurtuluyorlar. Bosna Hersek üniversitelerine kayıt için sadece lise diplomanız yeterlidir.

İkinci en büyük kolaylığı ise Türkiye’de lisede hangi bölümü olursanız okuyun üniversitede istediğiniz bölümü seçebiliyorsunuz. Yani alan sınırlaması da yok. Bütün bu kolaylıkların yanında kaliteli bir eğitim veriyor olması ise çok büyük bir avantaj.

Bosna Hersek üniversiteleri ülkemizdeki üniversitelerden ve hatta büyük şehirlerdeki özel üniversitelerden çok daha ucuzdur. Üniversitelerin yıllık öğrenim ücretleri 6000 € ile 3200 € arasında değişmektedir.

Saraybosna Üniversitesi ve Denklik İşlemleri

Yurtdışında okumak her ne kadar son dönemlerde oldukça popüler olsa da bu konuda pek çok öğrencinin merak ettiği bir şey bulunuyor. Yurtdışında eğitim almak isteyenlerin en fazla merak ettiği şey ise denklik durumu ve işlemleri oluyor.

 Akademik eğitimlerini Saraybosna üniversitesi bünyesinde almak isteyenler okudukları bölümün denklik işlemleriyle ilgili bilgi sahibi olmak istiyor. Ancak bu konuda endişelenmeye gerek bulunmuyor. Denklik işlemleri oldukça kolay bir şekilde yapılıyor.

Konu ile ilgili bir habere buradan göz atabilirsiniz

Yabancı Öğrenci Kontenjanının Önemi

Yurtdışında üniversite okumak isteyenlerin tercihleri arasında Saraybosna üniversitesi ilk sıralarda yer alıyor. Bu üniversitede okumak isteyen Türk öğrencilerin dikkat etmesi gereken bir diğer durumda yabancı öğrenci kontenjanı oluyor. Bu üniversiteye gerek ülkemizden gerekse yurtdışından çokça talep olduğundan bölümlerinin kontenjanlarının dikkatli incelenmesi gerekiyor.

yabanciogrenci

Her üniversitenin belli oranda yabancı öğrenci kontenjanı bulunuyor. Bu durum Saraybosna üniversitesi içinde geçerli oluyor. Özellikle ülkemizden bu üniversiteye olan talepte devamlı olarak bir artış olması haklı olarak pek çok kişiyi kontenjan konusunda endişelendiriyor. Eğer sizde bu üniversitede bulunan bölümlerden birinde eğitim almak istiyorsanız kontenjanlara dikkat etmenizde fayda bulunuyor. Üniversite tercihleri sırasında olabildiğince fazla kişiden destek almanızda sizin için son derece iyi olabiliyor.