Saraybosna Üniversitesi

Bosna Hersek’in en eski ve en büyük üniversitesi olan Saraybosna Üniversitesi, sosyal bilimler, beşeri bilimler, doğa ve teknik bilimler, tıp ve sanat alanlarında dengeli bir akademik ve profesyonel eğitim dağılımı sunmaktadır. 

Bologna Deklarasyonu’na göre her akademik yıl, çeşitli konularda üç veya dört yıllık yeni Avrupa lisans programları devam etmektedir. Ulusal ve Üniversite Kütüphanesi 1945 yılında kurulmuş olup koleksiyonunda 400.000 kitap bulunmaktadır. Klinik Üniversite Merkezi 1894 yılında bir İl Hastanesi olarak kurulmuş ve açılmıştır. Saraybosna Üniversitesi’nde 45 örgütsel birim ve 1998 yılında Saraybosna Üniversitesi’ndeki öğrenci dernekleri ağı olarak kurulan bir Öğrenci Birliği bulunmaktadır.

Bosna Üniversitesi dünyanın her yerinden öğrenci kabul etmektedir. Kampüste iletişim ve eğitim dili İngilizcedir. Henüz İngilizce yeterliliği olmayan uluslararası öğrencilere yardımcı olmak için üniversite, İngilizce Hazırlık Okulu (ELS) tarafından düzenlenen bir yıllık yoğun İngilizce Dil Programı sunmaktadır. Bu konuda detaylı bir içeriği Saraybosna Üniversitesi resmi sayfasında bulabilirsiniz.

Saraybosna Üniversitesi Öğrencilik Hayatı

Avrupa’nın ve özellikle Balkanlar’ın en popüler ülkelerinden biri olan Bosna Hersek, plajları, eski binaları ve doğası nedeniyle en çok turist çeken yerlerden biridir. Eski bir Osmanlı şehri olan Saraybosna, uygun yaşam maliyetlerine ve eşsiz bir kültüre sahiptir.

Bu şehrin öğrencilere sunacağı çok şey var. Tarihi camileri ve renkli mağazalarıyla merkezi bir konuma sahiptir. Kültürel dokusu muhteşemdir ve mis kokulu kafeleri sizi eğlendirecektir. Kendinizi maceraperest hissediyorsanız, Avrupa’nın en değerli yamaçlarından bazılarında kayak yapmak için şehir sınırlarından sadece 12 mil uzaklıktaki dağlara gidin.

Bosna Hersek ve Saraybosna’da eğitim almak harika bir deneyimdir. IUS’ta eğitim alma fırsatı hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen Sata Eğitim Koçluğu ile iletişime geçin.

Saraybosna Üniversitesi Avantajları

Bosna Hersek’te eğitim almak, Türk öğrencilere dünyanın en az keşfedilmiş bölgelerinden birini resmi bir şekilde görme fırsatı sunuyor. Ülkenin kendine özgü kültürü ve modern bir ulus olma yönündeki güçlü arzusu, birçok insanın sadece orada eğitim görmesine değil, aynı zamanda mezun olduktan sonra kariyer yapmasına da yol açmıştır. Bosna, her öğrenci için yurtdışında eğitim için ideal bir seçenek sunmaktadır.

2004’te kurulan Uluslararası Bosna Üniversitesi (IUS), dünya çapında 22 ülkeden 1.000’den fazla öğrencisi olan özel bir üniversitedir. Tam zamanlı öğrenci sayısı 1.500’dür. Üniversite, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, İşletme ve Kamu Yönetimi, Sanat ve Sosyal Bilimler ve Eğitim dahil olmak üzere birkaç farklı fakülteden oluşmaktadır.

Eğitim dili İngilizcedir; lisans ve yüksek lisans derecelerinin yanı sıra tamamen İngilizce olarak sürdürülebilen doktora programları da sunulmaktadır. Saraybosna’da eğitim almaya karar verirseniz, IUS’u tercih edebilirsiniz.

Eğer balkanlarda başka bir ülkede Üniversite eğitimi almak istiyorsanız Makedonya Üniversiteleri ile ilgili içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Saraybosna Üniversitesi Taban Puanları

Ortaokuldan itibaren başlayan sınavlar ve kurslar, yığınla test, saatlerce çalışma. Hatta üniversite giriş sınavına bile girmeniz gerekebilir. Elbette tüm bu zorluklardan kurtulmanın kolay bir yolu var. Saray Bosna Üniversitesi Taban Puanları size rahat bir nefes aldıracak.

Aşağıdaki tabloda Bosna Üniversitesi Taban puanları ve Saraybosna Üniversitesi Başarı sıralamaları 2022 TYT AYT (YKS) için listelenmiştir.

Daha detaylı bilgi için YÖK resmi sitesine bakmayı unutmayın.

Saraybosna Üniversitesi Taban Puanları
Saraybosna Üniversitesi Taban Puanları
Saraybosna Üniversitesi Taban Puanları

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Ücretleri

Ukuslararası Saraybosna Üniversitesi Ücretleri karşılığını fazlasıyla alacağınız bir fiyatı size sunuyor. Bu fiyata yukarıdaki özellikler dahil ve sizlere sağladığı kolaylığı da düşünürseniz çok daha ucuz olduğunu göreceksiniz. Size sağladığı en büyük kolaylığın başında sınav zorunluluğu bulunmaması geliyor. Böylece öğrenciler ve aileleri sınav stresinden ve baskısından kurtuluyorlar. Bosna Hersek üniversitelerine kayıt için sadece lise diplomanız yeterlidir.

İkinci en büyük kolaylığı ise Türkiye’de lisede hangi bölümü olursanız okuyun üniversitede istediğiniz bölümü seçebiliyorsunuz. Yani alan sınırlaması da yok. Bütün bu kolaylıkların yanında kaliteli bir eğitim veriyor olması ise çok büyük bir avantaj.

Bosna Hersek üniversiteleri ülkemizdeki üniversitelerden ve hatta büyük şehirlerdeki özel üniversitelerden çok daha ucuzdur. Üniversitelerin yıllık öğrenim ücretleri 6000 € ile 3200 € arasında değişmektedir.