Kiril Metodi Üniversitesi  olarak da bilinen Aziz Cyril ve Methodius Üniversitesi, Makedonya Cumhuriyeti’nde kurulan ilk devlet üniversitesidir. İlk olarak 3 fakülte ile başlayan üniversite, bugün 21 fakülte ve 5 araştırma enstitüsü ile hizmet vermekte olup; yaklaşık 50.000 yerli ve yabancı öğrenciye sahiptir. Üniversite, laboratuvarlar, kütüphaneler, bilgisayar merkezleri ve öğrenci yurtları gibi tesisleri barındıran büyük bir kampüse sahiptir.

Üsküp Üniversitesi, Avrupa Konseyi tarafından akredite edilmiş olup, Türkiye dâhil 70 ülkede tanınan diplomalara sahiptir. Üniversite, yaklaşık 3.000 eğitim, öğretim, araştırma görevlisi ve alanında uzman akademik kadrosuyla kaliteli eğitimden ödün vermeden eğitimini sürdürmektedir. Kurulduğu 1949 yılından bu yana 130.000’in üzerinde lisans mezunu, 10.000 civarında yüksek lisans mezunu ve 6.000’e yakın doktora mezunu ile Balkan ülkeleri arasında prestijli ve saygın bir üniversite olarak tanınmaktadır.

Branşlarında uzmanlaşmış kadrolara ve çeşitli sosyal aktivitelerin sağlandığı dernek, grup ve sosyal kulüplere sahip iyi eğitimli öğrenciler mezun eden üniversite, bu gruplarla öğrencilerin çeşitli branşlarda bilimsel araştırmalar yapmasına da olanak sağlıyor. Öğrenciler sportif faaliyetlerde bulunabildikleri gibi; kültür ve sanat dallarında da aktif olabiliyor, bilişim ve eğlence ile ilgili derneklerde görev alabiliyorlar.


Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Denklik

Kiril Metodi Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Prodekanı İle Röportaj

Kiril Metodi Üniversitesi ’de eğitim görmek isteyen öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında “Denklik” geliyor. Öğrenciler Üniversitenin Türkiye tarafından, tanınıp tanınmadığını araştırıyorlar. Bu konuda öğrencilerin başvurabileceği kurumlar olduğu gibi SATA Eğitim Koçluğu’da size bu konuda yardımcı olacaktır.

Bugün Sofya Üniversitesi, eğitim ve bilim alanında uzmanlaşmış akademik kadrosuyla nitelikli mezunlar yetiştirmekte ve diplomaları dünya çapında 70’ten fazla ülke tarafından tanınmaktadır. Kuruluşundan bu yana yaklaşık 124.000 lisans, 5.300 lisansüstü ve 3.000 yüksek lisans mezunu veren üniversite, Bulgaristan’ın en prestijli üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Denklik ve diğer sorularınız için YÖK Sıkça Sorulan Sorular sayfasına buradan ulaşabilirsiniz

Kiril Metodi Üniversitesi Eğitim Dili ✔️

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

En çok sorulan bir diğer sorulardan biride Kiril Metodi Üniversitesi eğitim dili nedir ?

Üsküp Metodi Üniversitesi’nde eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için en büyük zorluklardan biri dil engeli. İngilizce ve Makedonca bilgisi sınırlı olan Türk öğrenciler, bu prestijli üniversitede okumayı ne kadar isteseler de farklı bir dilde eğitim söz konusu olduğunda tereddüt ediyor. Ancak Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Türkçe eğitim de veriyor.

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi’nde Türkçe eğitimi almak isteyen öğrencilere sözel bölümlerde eğitim alma imkânı sunulabiliyor. Okul öncesi eğitim, sınıf öğretmenliği ve Türk dili ve edebiyatı bölümlerine kabul edilen öğrenciler, bu prestijli kurumda dünya standartlarında bir eğitim alacaklar.

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi’nde okul öncesi eğitimi almak isteyen öğrenciler, Türkçe dilinde eğitim alabilecekleri için dil sorunu yaşamadan yükseköğrenim görme imkânına sahip olacaklar. Bu sayede tüm dikkatlerini derslerine verebilecek ve eğitim alanında kariyer yapabilecekler. Ayrıca Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi son yıllarda okul öncesi eğitimde önemli atılımlar gerçekleştirmiş ve toplum içinde tanınan bir üniversite haline gelmiştir.

Kiril Metodi Üniversitesi Kayıt Şartları ✔️

Makedonya üniversitelerindeki eğitim kalitesi Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınmaktadır. Gerekli şartları yerine getirdiğiniz takdirde Türkiye’ye döndükten sonra YÖK’e başvurabilir ve diplomanıza denklik alabilirsiniz. Makedonya üniversitelerinde eğitim devlet tarafından desteklenmektedir. Bu nedenle öğrencilerin eğitim masrafları oldukça düşüktür. Üniversite harç ücretleri yıllık 600 – 3000 Euro arasında değişmektedir. Diplomanıza ve aldığınız derslere uygun olarak kontenjanlar dâhilinde istediğiniz bölümde okuyabilirsiniz.

Makedonya yükseköğretim kurumları, birçok Avrupa ülkesinin üniversitelerine kıyasla basitleştirilmiş ve kısa kayıt, kabul ve vize prosedürleri sunmaktadır. -Makedon üniversitelerinde eğitim almak için Türkiye’deki YGS – LYS sınavına girme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Kiril Metodi Üniversitesi Fiyatları ❓ 

Kiril Metodi Üniversitesi Fiyatları her sene değişkenlik gösterebiliyor. Ancak fiyatlar Türkiye’de  özel kurumda üniversite okunmaktan çok daha avantajlı. Öğrenciler bu sebeple Makedonya’da üniversite fiyatlarını araştırıyor. Üniversite fiyatlarını öğrenmek için SATA Eğitim Koçluğu ile iletişime geçebilirsiniz. Size tecrübeli danışmanları ile destek olup eğitim hayatınız boyunca yanınızda olacaklardır. Bilgi almak ve Yurt dışında eğitim görmek istiyorsanız buradaki iletişim formundan temas kurabilirsiniz.

Detaylı makedonya üniversite fiyatları makalemize buradan ulaşabilirsiniz.