Yurtdışında okumak için en çok tercih edilen ülkelerden bir tanesi Azerbaycan. Bu nedenle Azerbaycan devlet üniversitesi listeleri öğrenciler tarafından merak ediliyor.Türkiye’de ki öğrencilerin üniversiteye geçiş sürecinde zorluk çekmesi, düşük puanlar alınması durumunda tercih edilecek üniversitelerin az olması, özel üniversitelerin eğitim için istedikleri paraların yüksek olması ve yabancı dil öğrenmenin artık bir tercihten çıkıp gereklilik haline gelmesiyle yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin sayısı gün geçtikçe çoğalmakta. Ancak Türk lirası ile yaşanan kur farkından dolayı öğrenciler ve veliler daha ekonomik seçeneklere yönelmiş durumda. ABD, İngiltere, Avustralya veya Avrupa ülkelerinden ziyade Türkiye’ye komşu olan ülkelere daha çok ilgi duymaya başlamıştır. Bu ülkelerden biride tabi ki Azerbaycan’dır. Türkiye’den Azerbaycan’a eğitim görmek için giden bir öğrencinin devlet üniversitesi ya da özel üniversite fark etmeksizin bir ücret ödemesi gerekmektedir. Fakat bu ücret Türkiye’de özel bir üniversitede okumakla aynı hatta çok daha az maliyetlidir diyebiliriz. O halde Azerbaycan devlet üniversitesi listesi ve Bakü Devlet Üniversitesi hakkında bilgileri sizlerle paylaşalım.

Azerbaycan Üniversiteleri

Azerbaycan devlet üniversitesi sayısı fazladır. Azerbaycan’da 42 tane devlet üniversitesi, 11 tane özel üniversite bulunmaktadır. Yani ülkede toplamda 53 adet üniversite kurumu bulunmakta. Azerbaycan’da bulunan ve ülkemiz tarafından YÖK denkliği bulunan belli başlı üniversiteler var. Bu üniversiteler yök denkliği bulunduğu için ülkemiz tarafından sayılan üniversitelerdir. Bu üniversitelerin isimleri ise şu şekildedir;

Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan devlet üniversitesi denilince akla ilk gelen üniversite olan Bakü Devlet Üniversite hakkında bilgiler verelim. Azerbaycan‘ın en eski ve saygın Üniversitesi olan Bakü Devlet Üniversitesi 1919 yılında kurulmuştur. Eğitim vermeye 2 fakülte ile başlayan Bakü Devlet Üniversitesi, günümüzde 17 fakülteye sahip büyük bir eğitim kurumu haline gelmiştir. Bakü Devlet Üniversitesi YÖK’ün tercih kılavuzunda bulunmakta ve bu üniversitede eğitim gören öğrenciler, mezun oldukları zaman diplomalarında denklik problemi yaşamamaktadır. Hukuk bölümü hariç tüm bölümlerin müfredatı Türkiye üniversitelerindeki müfredatlar ile birebir aynı durumdadır.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir