education concept student studying brainstorming campus concept close up students discussing their subject books textbooks selective focus 1418 626

Yurtdışında okuyan pek çok öğrencinin kafasında ki sorulardan bir tanesi, denklik durumu. Yurtdışında okuyan ve bizim başlığımızla alakalı olarak Azerbaycan’da okuyan tıp öğrencileri Azerbaycan tıp fakültesi denklik konusunu araştırmakta. Pek tabi yurtdışında okumak çok bir avantaj. Fakat şunu unutmamak lazım ki yurtdışında okunduğu zaman okunan üniversitenin Türkiye’de denkliği var mı yok mu araştırılmalı. Konumuzla alakalı olarak yurtdışında tıp okuyan bir öğrenci denklik olmaması durumunda mezun olduğu zaman Türkiye’de mesleğini yerine getiremiyor. Fakat bunun için yurtdışı tıp mezunlarının girmesi gereken bir sınav bulunuyor. O halde sizlere bu yazımızda hem Azerbaycan tıp fakültesi denklikhem de girilen sınav hakkında bilgiler verelim.

Tıp Doktorluğu Alanında Seviye Tespit Sınavı Nedir?

Azerbaycan tıp fakültesi denklik konusunu tam anlamıyla çözebilmek için STS hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Peki, nedir buSTS sınavı? Tıp eğitimini yurtdışında tamamlamış doktorların, görevlerini Türkiye’de yapabilmeleri için ÖSYM, yılda iki kez Tıp Doktorluğu Alanında Seviye Tespit Sınavı yani kısaltılmış adıyla STS Sınavı düzenlemektedir. Yükseköğretim Kurulu’nun ilgili yönetmeliği kapsamında adayların denklik başvurusunda bulunmaları için bu sınava girmeleri mecburidir. Denklik başvurusu için ilgili sınavda başarılı olmuş adayların işlemlerine başlanabileceği için, bu sınavı geçemeyen adayların başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Bu sebeple de STS Sınavı Türkiye’de mesleklerini sürdürmek isteyen bireyler için büyük önem taşıyan bir sınavdır.

  • STS Sınavı, yılda iki kere, çift oturumlar şeklinde Ankara’da yapılmaktadır.
  • Sınavlar öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere iki oturum şeklinde yapılmaktadır.
  • Sabah oturumunda yani birinci aşamada 120 soru sorulmakta ve adaylara 150 dakika verilmektedir.
  • Öğleden sonraki oturumda yani ikinci aşamada ise adaylara yine 120 soru sorulmakta ve 150 dakika süre verilmektedir.
  • Çoktan seçmeli test şeklinde düzenlenen bu sınavda adayların başarılı sayılması için her bir oturumda 100 üzerinden 40 puan almaları gerekmektedir

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Denklik

Azerbaycan tıp fakültesi denklik durumu üniversiteler bazında değişkenlik gösterebilmekte. Yani özetleyecek olursak yukarıda anlattığımız gibi tıp bölümü mezunları sts sınavına girerek mesleklerini icra edebilmekteler. Fakat Azerbaycan Tıp Üniversitesi YÖK tarafından doğrudan tanınan bir üniversite.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: sataegitimkoclugu@gmail.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir