Yurtdışında okuyan pek çok öğrencinin kafasında ki sorulardan bir tanesi, denklik durumu. Yurtdışında okuyan ve bizim başlığımızla alakalı olarak Azerbaycan’da okuyan tıp öğrencileri Azerbaycan tıp fakültesi denklik konusunu araştırmakta. Pek tabi yurtdışında okumak çok bir avantaj. Fakat şunu unutmamak lazım ki yurtdışında okunduğu zaman okunan üniversitenin Türkiye’de denkliği var mı yok mu araştırılmalı. Konumuzla alakalı olarak yurtdışında tıp okuyan bir öğrenci denklik olmaması durumunda mezun olduğu zaman Türkiye’de mesleğini yerine getiremiyor. Fakat bunun için yurtdışı tıp mezunlarının girmesi gereken bir sınav bulunuyor. O halde sizlere bu yazımızda hem Azerbaycan tıp fakültesi denklikhem de girilen sınav hakkında bilgiler verelim.

Tıp Doktorluğu Alanında Seviye Tespit Sınavı Nedir?

Azerbaycan tıp fakültesi denklik konusunu tam anlamıyla çözebilmek için STS hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Peki, nedir buSTS sınavı? Tıp eğitimini yurtdışında tamamlamış doktorların, görevlerini Türkiye’de yapabilmeleri için ÖSYM, yılda iki kez Tıp Doktorluğu Alanında Seviye Tespit Sınavı yani kısaltılmış adıyla STS Sınavı düzenlemektedir. Yükseköğretim Kurulu’nun ilgili yönetmeliği kapsamında adayların denklik başvurusunda bulunmaları için bu sınava girmeleri mecburidir. Denklik başvurusu için ilgili sınavda başarılı olmuş adayların işlemlerine başlanabileceği için, bu sınavı geçemeyen adayların başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Bu sebeple de STS Sınavı Türkiye’de mesleklerini sürdürmek isteyen bireyler için büyük önem taşıyan bir sınavdır.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Denklik

Azerbaycan tıp fakültesi denklik durumu üniversiteler bazında değişkenlik gösterebilmekte. Yani özetleyecek olursak yukarıda anlattığımız gibi tıp bölümü mezunları sts sınavına girerek mesleklerini icra edebilmekteler. Fakat Azerbaycan Tıp Üniversitesi YÖK tarafından doğrudan tanınan bir üniversite.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir