azerbaycan tıp puanları azerbaycan üniversitesinde482,688 taban puana sahiptir. azerbaycan tıp puanları dışında başarı sıralaması da oldukça önemlidir. Başarı sıralaması 27.761 ile son yıl öğrenci almıştır.  azerbaycan tıp puanları dünya üniversileri arasında yapılan sıralamada 8163. olmuştur. Azerbaycan tıp üniversitesi’ne yerleşen adaylar 3 yıl azerbaycan üniversitesinde okuduktan sonra yatay geçiş yapma şansı ile türkiyeye geçiş yaparak mezun olma hakkını türk üniversitelerinden yana kullanabiliyor. azerbaycan tıp puanları eğitimi 6 yıl sürer. Tıp eğitim ücreti ise 3 bin 625 dolardır. Ayrıca bir diğer önemli konu ise öğrencilerin geleceğini etkileyen denklik konusudur. Tıp diploma denkliği için tıp doktorluğu alanında yazılı bir seviye tespit sınavı yapılır. Yılda iki kez yapılan bir sınav ile denklik belgesi verilir. Azerbaycn üniversiteleinde okumak isteyen öğrenciler için giriş şartı yoktur. Türk öğrenciler için lise diploması ile başvuru yapmak imkanı bulunur. Türkiye’de üniversite sınavını kazanan öğrenciler ÖSYM belgesi ile başvuru yapabilir.

Azerbaycan’da eğitim sistemi

 Azerbaycan tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler 1 yıl zorunlu hazırlık okuyarak toplamda 7 yıl eğitim görerek mezun olabilirler.  Azerbaycan’da toplam üniversite sayısı 53’tür. 42 devlet üniversitesi (1 teknik, 1 güzel sanatlar üniversitesi ve 1 ilahiyat enstitüsünün yanı sıra özel amaçlı 9 üniversite) ve 11 vakıf üniversitesi ile eğitim vermektedir.  Yükseköğretim aşaması lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere 3 aşamadan meydana gelir. Azerbaycan’da okutulan diller genel olarak ingilizce ve azerice’dir. Ülkemizden öğrenciler azerbaycan’da okumak isterlerse hem üniversite sınavına girerek başvuru yapabilir hem de sınava girmeden başvuru yapma imkanına sahiptir. Burada özel üniversitelerde ücretler düşük, eğitim kalitesi ise yüksektir.

En çok tercih edilen üniversiteler

Bakü üniversitesi, azerbaycan devlet üniversitesi, azerbaycan tıp üniversitesi ve azerbaycan havacılık üniversitesi en fazla tercih edilen popüler üniversiteler arasındadır. Özellikle yoğun bir ilgi gören bölüm olan havacılık alanında azerbaycan tercih edilen ülkelerden biri olmuştur. Burada her bölüm birer akademi niteliğindedir. Kendine has bir üniversitesi bulunur ve öyle eğitim sistemi geliştirilir. Bu da herkesin kendi alanında uzmanlaşması demektir ve oldukça iyi bir eğitim sistemidir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir