Bosna Hersekde Üniversite Okumak

Bosna Hersekde Üniversite Okumak sorusunu cevaplayalım. Bosna Hersek, hem doğal güzellikleri hem de yıllardır kendisini korumaya devam eden tarihi bohem havasıyla birçok kişinin ziyaret noktalarından birisidir. Doğal güzellikleri ile Mostar, Kravice Şelaleleri, Igman, Saraybosna Tüneli, Sutjeska Ulusal Parkı, Ars Aevi ve Başçarşısı ile tarihi güzellikleri Gazi Hüsrev Bey Camii, Saraybosna Latin Köprüsü, Patoçari Mezarlığı, Umut Tüneli, Saraybosna Katedrali, Karagöz Bey Camii ile birçok ziyaretçiyi kendisine hayran bırakmaktadır. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapısını korumasının yanı sıra gelişime açık oluşuyla iş ve eğitim olanaklarıyla da oldukça dikkat çekmektedir.

Bosna Hersek eğitime en çok önem veren ülkeler arasındadır. Bundan dolayı sadece kendi ülkesindeki öğrencilere değil aynı zamanda başka ülkelerden gelen öğrencilere de birçok olanaklar sunuyor. Bu olanaklar doğrultusunda birçok kişi üniversite eğitimini almak için Bosna Hersek’i tercih etmektedir. Peki, bosna hersekde üniversite okumak için ne yapmak gerekiyor ve yaşam şartları neler?

Ayrıca yurtdışı dil okulları ile ilgili içeriğimize de buradan ulaşabilirsiniz

Bosna Hersek Üniversiteleri

Bosna Hersek’te eğitim veren ve yurtdışından gelen öğrencilere de imkanlar sunan bazı üniversiteler bulunuyor. Belirlenen kontenjanlar doğrultusunda bu üniversiteler her eğitim ve öğretim yılında bünyelerine öğrenci almaya devam ediyorlar. Bosna Hersek’te eğitim alabileceğiniz üniversiteler arasında;

Bosna Hersekde 1

Bu üniversiteler her eğitim öğretim yılında yerli ve yabancı öğrencilere eğitim vermeye devam ediyor. Ülkemizden de yurtdışı eğitimi almak isteyen bir çok öğrenci istediği bölüme başvuru yapabiliyor. İstediği bölüme başvuru yapmak isteyen öğrencilerin başvuru yapmadan önce bosna hersekde üniversite okumak ile ilgili tüm detayları bilmesi de oldukça önemli.

Saray Bosna Üniversitesi ile ilgili içeriğimize buradan göz atabilirsiniz

Bosna Hersek Üniversiteleri için buradaki içeriğimize göz atabilirsiniz

Bosna Hersek’te Alınan Diplomalar Türkiye’de Geçerli Mi❓

Ülkemizden bir öğrenci bosna hersekde üniversite okumak isteyebilir. Bu aşamada mezun olduktan sonra aldığı diplomanın Türkiye’de de geçerli olması oldukça önemlidir. Eğer eğitimi ardından başka ülkemizde veya başka ülkelerde çalışacaksa alınan diplomanın uygun olması gerekir. Bosna Hersek Üniversitesi’nden alınan diplomalar ülkemizde geçerlidir. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ‘ün belirlediği ve sunduğu diploma kurallarına bakıldığında alınan diplomalar tamamen uyumlu olarak kabul edilir. Aynı zamanda Bosna Hersek’te alınan diplomalar Avrupa ülkelerinde de geçerliliğini korumaktadır.

Bosna Hersek Üniversitelerine Kayıt Olmak İçin Ne Gerekir❓

Bosna Hersek’te her üniversitenin kayıt prosedürü farklı olabilir. Bazı üniversiteler belirli başlı evrakları istese de bazı üniversiteler kayıt için daha fazla evrak talep edebilirler. Ancak yabancı bir öğrencinin eğitim alabilmesi için genel olarak istenen belgeler;

  • Kimlik ve kimliğin noter onaylı kopyası,
  • Oturma izninin orijinal evrağı,
  • Doğum belgesi fotokopisi,
  • Transkript gösteren imzalı belge,
  • Daha öncesinde alınan diploma veya diplomalar,
  • Pasaport,
  • Sağlık Raporu,
  • Ülkeden alınacak olan sağlık sigortası,
  • Birden fazla işlem söz konusu olma ihtimalinden dolayı bir kaç adet biyometrik fotoğraf,
  • Sabıka kaydı gibi belgelerdir.

Genel olarak bosna hersekde üniversite okumak için talep edilen belgeler bunlardır. Ancak bazı üniversiteler bu belgelerden tamamını talep etmeyebilir ya da daha fazlasını talep edebilir. Bir başka seçenek olarak ülkeye gittiğinizde orada bir kurumda sağlık raporu almanız veya sağlık sigortası yaptırmanız da tavsiye edilebilir.

Bosna Hersek’te Eğitim Pahalı Mı❓

Bosna Hersek, ülkemiz para birimine göre daha pahalıdır. Ancak diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında eğitim için tercih edilebilecek ülkeler arasında en başlarda yer alır. Özellikle bosna hersekde üniversite okumak isteyen öğrenci adayları söz konusu eğitim olduğunda ilk olarak maddi olarak çekimser kalıyor. Ancak Bosna Hersek, Avrupa ülkelerinde neredeyse en uygun fiyatlara eğitim alınabilecek tek ülke.

Bosna Hersekde 2

Eğitim alınmak istenen üniversiteye ve bölüme bağlı olarak ödenmesi gereken tutarlar yaklaşık olarak 2000 veya 2500 Euro arasında değişiklik gösteriyor. Aynı zamanda ülkede eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler için kurulan yurtlar beslenme yönünden de oldukça uygun fiyatlar sunuyor. Bosna Hersek’te sadece üniversite yönetimleri değil aynı zamanda yerli halk da eğitim gören öğrencilere destek olmak amacıyla kira fiyatlarında da uygun seçenekler sunuyor.

Ev kiraları da yaklaşık olarak 150 Euro veya 500 Euro arasında değişiklik gösteriyor. Barınma ihtiyaçlarının yanı sıra yeme içme, giyinme gibi ihtiyaçlarda oldukça uygun. Bununla birlikte ulaşım ihtiyaçları için yerli ve yabancı öğrenciler için indirimli öğrenci kartları çıkarılabiliyor. Bu sayede öğrenciler için daha kolay bir yaşam söz konusu oluyor.

Bosna Hersek’te Bir Öğrencinin Yaşamı

Bosna Hersek hem yerli hem de yabancı öğrencilere her açıdan birçok olanak sunan ülkeler arasında yer alıyor. Bununla birlikte barınma, yeme içme, ulaşım ve giyinme gibi temel ihtiyaçları da makul fiyatlarla karşılamak mümkün. Ancak yurt dışında eğitim almak isteyen kişileri sadece ekonomik durumlar tedirgin etmiyor.

Bosna Hersekde 3

Aynı zamanda kültürel uyum da oldukça önemli. Bosna Hersek yıllardır Osmanlı hükümdarlığı altında kalan ülkelerden birisi olduğu için yeme içme kültürü başta olmak üzere bir Türk öğrencinin pek fazla yabancılık çekmeyeceği bir kültüre sahip. Aynı zamanda halk tarafından ülkemizin insanları da oldukça seviliyor.

Tüm bunların yanı sıra üniversitelerin gelen yabancı öğrencilerin ülke yaşamına odaklanması için düzenlediği birbirinden renkli etkinliklerde var. Sosyal anlamda hem üniversitelerin sağladığı imkanlardan yararlanıp hem de oldukça farklı aktivite yapabileceğiniz Bosna Hersek bir çok anlamda hem öğrencileri hem de ziyaretçileri tatmin etmeye devam ediyor.

Bosna Hersek’te Eğitim Alarak Türkiye’de İş Bulma İhtimalini Arttıracak Bölümler

Avrupa ülkelerinde eğitim almak iş hayatında her açıdan sizi bir adım öne çıkaracaktır. Ancak bölümlerini tercih ederken yabancı dil destekli bölümler olmasına dikkat etmek gerekiyor. Yabancı dil destekli bölümlerden eğitim almak öğrenciler için hem ülkemizde hem de diğer Avrupa ülkelerinde oldukça büyük bir avantaj.

Bosna Hersek’te yabancı dil destekli bölümler arasında Hukuk, İç ve Dış Mimarlık, İş Sağlığı ve Güvenliği, Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği başta olmak üzere Fizik, Psikoloji, Mekatronik, Hemşirelik, Veterinerlik, Finans, Muhasebe ve Sigortacılık gibi bölümler sıklıkla tercih ediliyor.

Bosna Hersek Üniversiteleri Avrupa Mavi Diploması

Bosna Hersek’te herhangi bir üniversitede eğitim almaya karar verirken en dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de mavi diplomadır. Mavi diploma mezun olunan bölümün diploması ile birlikte verilen ve tüm Avrupa ülkelerinde eğitim alınan mesleğin yapılabileceğini gösteren diplomadır. Bu diploma sayesinde tüm Avrupa ülkelerinde mesleğini yapabilen başarılı bir kişi olabilirsiniz.

Türkiye’ye Yakınlık

Ülkemizde yaşayan bir öğrenci adayı bosna hersekde üniversite okumak hem Avrupa’da kabul görebilecek bir üniversite mezunu olmak hem de Türkiye’ye ye ulaşım kolaylığı seçeneğinden faydalanmak isteyebilir. Ülkemizden Bosna Hersek’e gitmek hem oldukça hesaplı hem de oldukça kolaydır. İstanbul üzerinden aktarmaya gerek olmaksızın 90 dakikalık bir zaman diliminde uçak ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem ülkenize yakın hem de birçok artısı ile birlikte tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olan bir diploma sahibi olabilirsiniz.