Eğitim danışmanlığı bürosu nasıl açılır sorusu merak edilen bir soru. Eğitim danışmanlığı bir diğer adıyla eğitim koçluğu son dönemlerde popüler olan bir meslek dalı. Bu konuda bilgi sahibi olan ya da gerekli yeterliliği sahip olan birçok insan bu konu üzerinden kariyerlerine devam etmek istemekte. Eğitim ve öğrenci koçluğu bir diğer adıyla eğitim ve öğrenci danışmanlığı hakkında bu yazımızda size bilgiler vereceğiz. Eğitim danışmanlığı nedir? Nasıl eğitim danışmanı olunur? Eğitim danışmanlığı bürosu nasıl açılır? Eğitim danışmanlığı bürosu için hangi belgeler gereklidir? Bu soruların cevaplarına hep beraber bakalım.

Eğitim Danışmanlığı – Eğitim ve Öğrenci Koçluğu Nedir?

Danışmanlık bürosu nasıl açılır sorusuna geçmeden önce öğrenci koçluğu nedir bakalım.Öğrenci Koçu bir diğer adıyla eğitim danışmanı; öğrencinin aile ile başlayan, eğitim – öğretim ve sosyal çevreyle devam eden etkileşiminde oluşmuş etiketlerini, kendisinden beklenenleri, ona düzgün bir kariyer sağlamak adına yapılan yanlış uygulamaları yok ederek, öncelik olarak öğrencinin kendini tanımasına fırsat tanıyan bir faaliyet alanıdır. Öğrenciye; “Ben aileme ve çevreme bağlı olmadan ne istiyorum, neyi yaparsam mutlu olurum, hangi yeteneklere sahibim, isteğime ulaşmak için nasıl bir yol haritası çizmeliyim?” Gibi sorulara cevaplar buldurarak içsel kaynaklarını fark edip, onları hedefine ulaşmak amacıyla daha etkili ve verimli kullanması sürecinde yol arkadaşlığı yapar. Öğrenci Koçu; aile ve öğrenci arasında köprü kurar, öğrencinin başarıya giden yoldaki zorluklarını belirler, bu zorlukları öğrenci ve öğrencinin ailesiyle birlikte çözmeye çalışır, dikkat testi, gelişim testi, okula hazırlık testi gibi bilimsel testlere başvurarak öğrencinin mevcut potansiyelini belirleyerek yön verici isteklendirme sağlar.

Peki, Eğitim Danışmanlığı Bürosu Nasıl Açılır ?

Eğitim danışmanlığı bürosu nasıl açılır sorusunun cevabına gelecek olursak;

Öğrenci koçluğu merkezi veya Eğitim Danışmanlığı Bürosu açmak için öncelikle öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir. Öğrenci koçluğu sertifikanızı alırken dikkatli olmanız lazım çünkü öğrenci koçluğu sertifikanızı üniversite onaylı almanız zorunludur. Bunun sebebi ise MEB in böyle bir eğitiminin olmamasıdır. Sertifikanızı üniversite onaylı aldığınız takdirde herhangi bir şekilde geçerlilik sorunu yaşamazsınız. Öğrenci koçluğu eğitimini dernek ve federasyonlardan almış olanlara lütfen güvenmeyiniz. Aldıkları eğitim içeriklerinin üniversite ya da MEB müfredatına uygun olmadığını biliniz.

Öğrenci koçluğu sertifikanızı aldıktan sonra adli sicil kaydı, kimlik fotokopisi, iş yeri kontratı ve ortaklık sözleşmenizle birlikte muhasebeciye gitmeniz gerekiyor. Muhasebeci bu süreçten sonra sizin adınıza tüm işlemleri başlatacak ve siz Eğitim Danışmanlığı bürosu nasıl açılır sorusunun cevabı olacaksınız.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir