En İyi Üni Bölümleri her yıl yapılan anketlerle belirlenir. Hem en iyi üniversiteler hem de en iyi bölümlerin belli olduğu bu sistemde, URAP 2020 – 2021 yılında Türkiye sıralamasında 166 üniversite yer almıştır. Katılım sağlayan üniversitelerin 110 tanesi devlet üniversitesi, 56 tanesi de vakıf üniversitesidir.

En İyi Üni Bölümleri bu işle uğraşan dünya genelinde birçok uygulama vardır. Her üniversitenin farklı eğitim şartları, kapasitesi, akademik kadrosu vb. farklılıklardan kaynaklı sıralamalar her yıl oldukça değişkenlik gösterir. Uluslararası Ranking sitelerinin şartlarında değişikliğe gitmesi ile Türkiye’de ki üniversitelerin sıralamalarında ciddi düşüşler meydana gelmiştir. Türkiye’de ki üniversiteler sadece URAP sisteminde değil dünya sıralamalarında da düşüş yaşamaktadır.

Türkiye’de ki üniversitelerin düşüşünün temel nedenleri, bilimsel makale sayılarının artış sağlamasına rağmen atıf alan makale sayılarının sabit kalması ve etki değerinin olmamasıdır.

Türkiye’de ki En İyiler

En İyi Üni Bölümleri sıralamasında bölümler mevcut değildir fakat sıralama bu şekildedir.

En İyi Üni Bölümleri makalelerin %84’ü devlet üniversitelerinde yayımlanmıştır. Bu listede bulunan üniversitelerin son 5 yılda toplam 1 milyon 29 bin 687 atfın %85’i devlet üniversitelerine ait olmuştur. Öğretim görevlisi başına düşen öğrenci sayısı, devlet üniversitelerinde ortalama 26,71 iken özel üniversitelerinde 32,30 olarak kayıtlara geçmiştir.

Neden Özel Üniversitelerden Daha İyi Rakam Çıkmadı?

Halbuki vakıf üniversitelerinin her zaman en iyisi olduğu savunulur genelde. Tonlarca para harcanıp gönderilen üniversitelerde bu ilk sıralarda devlet üniversitelerinin olması ayrı bir gurur kaynağıdır diyebiliriz. Elbette sadece başarı oranını bu noktalar belirlemese de Hacettepe Üniversitesi zirvede yer alıyor. Akabinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin takip etmesi  ile üçüncü sıraya İstanbul Teknik Üniversitesi yerleşiyor.

Eğitimin ücretli ve yüksek maliyetli olması o kurumun çok iyi olduğu anlamına gelmez. Deneyimli ve kültürlü akademik kadronun öğrenciyi doğru yönlendirmesi ile öğrencinin başarı oranı artabilir ve okuldan tam verim alabilir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir