Bu yazımızda formasyon veren üniversiteler hangileridir, bu formasyon veren üniversitelerden nasıl formasyon alınır detaylıca inceleyeceğiz.

‘Formasyon’ terimi Fransızca formasyon kelimesinden gelmektedir. Genellikle Eğitim Fakültesi mezunu olmayan kişilerin öğretmen olmasına olanak tanıyan pedagojik formasyona atıfta bulunmak için kullanılır. Genellikle Fen ve Edebiyat Fakültesi öğrencileri tarafından öğretmen olmak istedikleri için alınmaktadır.

Üniversite AdıBaşvuru Linki  
KARABÜK ÜNİVERSİTESİBaşvuru Formu
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİBaşvuru Formu
SİNOP ÜNİVERSİTESİBaşvuru Formu
KİLİS ÜNİVERSİTESİBaşvuru Formu
DİCLE ÜNİVERSİTESİBaşvuru Formu
FSM Vakıf ÜNİVERSİTESİBaşvuru Formu
SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİBaşvuru Formu
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİBaşvuru Formu
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİBaşvuru Formu
ÖMER HALİS DEMİR ÜNİVERSİTESİBaşvuru Formu
AKDENIZ UNIVERSITESIBaşvuru Formu
SİİRT UNIVERSITESIBaşvuru Formu
ARTVİN ÜNİVERSİTESİBaşvuru Formu
MUŞ ÜNIVERSITESİBaşvuru Formu
MALATYA INÖNÜ ÜNİVERSİTESİBaşvuru Formu
DENİZLİ PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİBaşvuru Formu
SAKARYA ÜNİVERSİTESİBaşvuru Formu
KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİSVERSİTESİBaşvuru Formu
AMASYA ÜNİVERSİTESİBaşvuru Formu
ORDU ÜNİVERSİTESİBaşvuru Formu
GAZİ ÜNİVERSİTESİBaşvuru Formu

Formasyon Eğitimi Kaldırıldı Mı ?

Formasyon Veren Üniversiteler ile ilgili merak edilen sorulardan biride formasyon kaldırıldı mı sorusu. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 29 Haziran 2020 tarih ve 12 sayılı kararı ile 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren yükseköğretim kurumları tarafından sertifika düzeyinde yürütülen pedagojik formasyon sertifika eğitiminin geçerliliğini yitirmesine karar vermiştir. Bu karar Yükseköğretim Kurulu aracılığıyla tüm üniversitelere bildirilmiştir.

Formasyon Eğitimi Kaldırıldı Mı

Yayınlanan duyuruda, başvuruda bulunan herkesin Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programını başarıyla tamamlamış olması gerekiyor. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren sadece Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası olanlar kabul edilecektir.

Formasyon Eğitimi Nasıl Alınır ?

Formasyon veren üniversitelerden nasıl formasyon alınacağına bir göz atalım. Formasyon veren üniversitelerden, Formasyon almak için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen bir lisans programından mezun olmak gerekiyor. Ayrıca formasyon sertifikası alabilmek için akademik ortalama ve üniversite giriş puanı gibi belirli koşulları sağlamak gerekmektedir. Formasyon eğitim ücreti her üniversitede farklılık göstermektedir; yaklaşık 2000 TL’dir. Formasyon başvurusu için gerekli belgeler aşağıda yer almaktadır:

Stem eğitimi ile ilgili içeriğimize de buradan göz atabilirsiniz.

Kimler Formasyon Alabilir ?

Formasyon veren üniversitelerden formasyon eğitimi almak isteyen öğrencilerin öncelikle formasyon eğitimi alabilecek bölümlerden birinde okuyor veya okuyor olması gerekmektedir. Halen öğrenim görüyorsanız, lisans programınızın en az iki yılını tamamlamış olmanız gerekir. Formasyon için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından listelenen bölümlerde okumanız gerekmektedir. Ayrıca akademik ortalama ve üniversite giriş puanı gibi belirli şartları da sağlamanız gerekmektedir. Lisans mezunu iseniz mezuniyet ortalamanızın en az 2,5/4 olması gerekmektedir.

Kimler Formasyon Alabilir

Yurtdışındaki üniversitelerde eğitim almış olanların YÖK tarafından tanınan bir denklik belgesi almaları gerekmektedir. Bundan sonra formasyon programına başvurabilirler. AÖF mezunları da bu koşulları sağladıkları takdirde formasyon programına başvurabilirler. Çift anadal programına kayıtlı öğrenciler, lisans programlarından birinde okumak ve mezun olmak koşuluyla formasyon alabilirler.

Pedagojik Formasyon Nedir?

Pedagojik Formasyon Nedir

Pedagojik Formasyon, öğretmen olmak isteyen kişilere yönelik bir programdır. Aynı zamanda bir yıl süren ve üniversitede gerçekleşen kursun adıdır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok konudan oluşur: Eğitim Bilimine Giriş, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Sınıf Yönetimi, Eğitim Psikolojisi, Özel Öğretim Yöntemleri, Öğretmenlik Uygulaması, Öğretmenlik Meslek Etiği, Eğitim Tarihi, Eğitimde Program Geliştirme ve Eğitim Sosyolojisi.

MEB sitesinde konu ile ilgili detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Formasyon Süresi Nedir?

Formasyonun süresi bireyin eğitim düzeyine bağlıdır. Formatörler, lisans öğrencisi olarak formasyonlarını tamamlamak için iki dönem, dördüncü sınıf ve üçüncü sınıf öğrencisi olarak iki dönem, ikinci sınıf öğrencisi olarak dört dönem ve birinci sınıf öğrencisi olarak altı dönem alırlar.

Makedonayda vatandaş olma fırsatları ile ilgili bilgi almak istiyorsanız buradan içeriğimize göz atabilirsiniz