Motivasyon mektubu örneği İş dünyasında çok işinize yarayacak, sizi diğer adayların arasında ön plana çıkaracak, kendinizi tanıtan bir sayfalık belgelerdir. Bu yazımızda sizlere motivasyon mektubu örneği nedir ? motivasyon mektubu nasıl yazılır ? Neden motivasyon mektubu yazılır? Anlatmaya çalışacağız.

Niyet mektubu olarak da bilinen motivasyon mektubu, başvurulacak yer için neden en iyi aday olduğunuzu açıkladığınız bir mektup türüdür. Referans mektubu veya tavsiye mektubu olarak da kullanılır.Bu yazımızda sizlere motivasyon mektubu nasıl yazılır, motivasyon mektubu örneği ve nasıl kullanılacağına dair ipuçları vereceğiz.

Motivasyon Mektubu Örneği Nasıl Yazılır ?

Motivasyon mektubu örneği başvurunuzun en önemli parçasıdır. Bu iş veya proje için ne kadar motive olduğunuzu gösterme şansınızdır. Bu anlamda motivasyon mektubu sadece ne yapabileceğinizi değil, aynı zamanda ne yapmak istediğinizi ve bunu neden istediğinizi de gösterir. Peki Motivasyon mektubu örneği nasıl yazılır ?

Motivasyon mektubu, işe alım uzmanlarının sizin işe uygun olup olmadığınızı anlamalarına yardımcı olan bir araçtır. Bu nedenle iyi bir motivasyon mektubu yazmak önemlidir. Başvuru mektubu yazarken kendinizden bahsetmek kolay olmadığı için yazmakta biraz zorlanabilirsiniz. Ancak, bu mektubun çok uzun olmayacağını ve sadece tek bir amacı olduğunu aklınızda tutarsanız: bu işi / projeyi neden istediğinizi açıklamak, o zaman bu tür bir mektup yazmak sizin için çok kolay olacaktır. Örneğin: Bu işi istiyorum çünkü X işini yaparak şirketin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabileceğimi düşünüyorum…

MOTIVASYON MEKTUBU NASIL YAZILIR

Motivasyon mektubu, bir işe başvururken özgeçmişinize eşlik eden yazılı bir belgedir. İşverene pozisyonla neden ilgilendiğinizi, neler sunabileceğinizi ve seçilmeniz halinde şirkete nasıl fayda sağlayacağınızı açıklayan bir mektuptur. Mektup mümkün olduğunca kısa ve öz olmalı ve aynı zamanda başvuruya özel olmalıdır. Bazen adaylar motivasyon mektubu hazırlarken, mevcut bir motivasyon mektubundaki başvuru yerinin adını değiştirirler. Bu kolaydır ve başvuruya özgü olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle motivasyon mektubunuzu mümkün olduğunca özgün kılmaya çalışmalısınız.

İşte iyi bir motivasyon mektubu örneğinin nasıl yazılacağına dair bazı ipuçları:

Harf notu nasıl hesaplanır merak ediyorsanız bu içeriğimize kesinlikle göz atın !

Erasmus İçin Motivasyon Mektubu Örneği

Erasmus için motivasyon mektubu örneği yazmanız mı gerekiyor? Merak etmeyin, bu yazıda size İngilizce motivasyon mektubunun nasıl yazılacağını da göstereceğiz ve İngilizce motivasyon mektubu örnekleri vereceğiz. Bu makale sizi bu sorundan kurtaracak ve hayatınızın en iyi zamanını geçirmek için o uçağa binmenizi sağlayacak!

Erasmus Mekktuvu ornegi

İşte beş kolay adımda Erasmus motivasyon mektubunuzu nasıl yazacağınız.

1. Bir selamlama ile başlayın

Merhaba, benim adım _____________ ve ____________ Üniversitesi’nde Erasmus hibesine başvurmak için yazıyorum. ___________ programında öğrenciyim ve 2019-2020 akademik yılı için ____________ Üniversitesi’nde yurtdışında eğitim almak istiyorum.

2. Hayatınız ve çalışmalarınız hakkında biraz bilgi verin

Ağustos 2018’den beri ____________ Üniversitesi’nde okuyorum, _____________ bölümünde ana dal, _______________ bölümünde yan dal yapıyorum. Bu üniversitede okumaya başladım çünkü ilgi alanım için en iyi programı sunuyordu ve aynı zamanda ülkedeki diğer üniversitelerin çoğuna kıyasla çok uygun fiyatlıydı. Ancak, bu okulda mevcut olmayan ve yurtdışında eğitim dönemim boyunca da mevcut olmayacak birçok şey olduğunu çabucak fark ettim. Örneğin, Avrupa veya Kuzey Amerika dışından gelen uluslararası öğrenciler için öğrenim ücreti yoktur; ancak, Avrupa’da nerede yaşadığınıza bağlı olarak hızla artabilen konaklama masrafları, ulaşım masrafları vb. gibi bazı masraflar hala vardır! Ayrıca, her sınıfta sadece iki ders vardır.

Europass formatına uygun cv ve motivasyon mektubu örneği için buradaki bağlantıyı kullanın

Motivasyon Mektubu Örneği Pdf

Motivasyon mektubu örneğinin pdf versiyonunu sizin için hazırladık. Ücretsiz olarak indirebilir ve okuyabilirsiniz. Bu, yazmak için en iyi motivasyon mektubu örneğini arayanlar için çok faydalı bir belgedir.

Motivasyon mektubu yazarken aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalardan da bahsettik. Bu noktaları kendi motivasyon mektubunuzu daha etkili hale getirmek için kullanabilirsiniz. İşe alınmak istiyorsanız, etkili ve etkileyici bir başvuru mektubu yazmanız gerekir. İyi yazılmış bir başvuru sadece işvereni etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda diğer adaylar arasında fark edilmenize de yardımcı olacaktır.

Sizin için yaptığımız örnek motivasyon mektubunu buradaki bağlantıdan indirebilirsiniz

İngilizce niyet mektubu yazmak için buradaki kullanışlı araçlardan yararlanabilirsiniz.

İngilizce Motivasyon Mektubu

İşte bir niyet mektubu örneği: Geçenlerde turizm işletmeciliği alanında bir yüksek lisans başvurusu için niyet mektubu yazmam istendi. Başlangıçta, başvurduğum yer/kişi için bir selamlama yazıyorum. Eğer bir kişiye hitap ediyorsam, adını ve cinsiyetini biliyorsam ‘Sayın Bay/Bayan’ ya da ‘Sayın Bayan Taylor’ yazmayı tercih ediyorum. Eğer bir kurum veya departman söz konusuysa, ‘ilgili kişi/bölüm/kurumun dikkatine’ anlamına gelen İngilizce ‘To Whom It May Concern’ ifadesini kullanıyorum. Ardından, nereye ve hangi ilan için başvurduğumu belirterek ilk paragrafı yazmaya başlıyorum. Bir sonraki paragrafta, bu program için neden beni seçmeleri gerektiğini somut bir şekilde açıklıyorum. Son paragrafta ise temennilerde bulunuyorum. İşte size bir niyet mektubunun nasıl görünebileceğine dair bir örnek.

Niyet Mektubu Neden Yazılır?

Niyet mektubu, niyetlerinizi, motivasyonlarınızı ve hedeflerinizi açıklayan bir belgedir. Bir şeyi başarmak için gerekenlere sahip olduğunuzu göstermenin etkili bir yoludur.

Niyet mektubu

Bunu açıklamak için, bir dil eğitimi programı için yurtdışına gitmek isteyen bir öğrenci örneğini ele alalım. Bunu yapabilmek için, gitmek istediği bölüm veya üniversiteden mali destek alması gerekir.Yurtdışında dil öğrenebileceklerine dair herhangi bir kanıt sunamazlarsa, ihtiyaç duydukları fonu alamayabilirler. Ancak bağlılıklarını ve motivasyonlarını gösteren bir niyet mektubu yazarlarsa, istedikleri programa kabul edilme şansları çok daha yüksek olacaktır.

Diğer içeriklerimize göz atmanızı tavsiye ederiz