makok

Makedonyada üniversite okumak denince denklik var mı ve mezun oldugumda iş bulabilir miyim?

+Evet Makedonya Cumhuriyetin’de denkliği mevcuttur. Yüksek Yükseköğretim Kurulu’nun Uluslar arası lisetede tanıdıgı okullar arasında Goce Delcev Üniversitesi‘de yer almaktadır. Türkiye de çalışma garantisi veren bir okuldur .
Örneğin:
– Yok Makedonyada üniversite okumak için şu danışmanı aradım denkliği yokmuş ,
– Yok Makedonya’da üniversite okuyamazsın su resmi gazete’de yayınlanmış ve kesin olarak denklikler kaldırılmış ,
– Olur mu Makedonya’da üniversite okunmazmış danışmanın 20 şubesi var neden yalan söylesin ki ,vs ..
– Olur mu Makedonya’da üniversite okumak zor o öğrenci orada üniversite okuyor imkansız yalan söylemesi …
– Bizim rehberlik öğretmeni söyledi sen ondan iyi mi bileceksin …
– Makedonyada üniversite okumak ve dil ögrenmek çok zor ben Üniversite okuyamam orada gidenler geri dönmüş.

Bakın bu konuşmalar ile neredeyse heryıl 100’lerce öğrencimizin geleceği kararmaktadır. Sizden ricamız Yükseköğretim Kurulu’nu aramanız aklınıza takılan soruları sormanız ya da gidip bire bir okuyacagınız okulun resmi tanınırlık belgesini almanızdır.

Makedonyada üniversite okumak

Makedonya’da okulu bitirip mezun olduğunuzda Yükseköğretim Kurulu; ben bu okulu, eğitim politikasını tanıyorum ama sana verilen eğitimi sınamak zorundayım para ile satın almadığını,kopya çekerek sınıf geçmediğini bana kanıtlamak zorundasın diyor. Ve sizin Türkiye’de seviye tespit sınavına girmenizi ve aldığınız eğitimi kanıtlamanızı istiyor.
Seviye tespit sınavı dediği ise hangi bölümü okuduysanız o bölümde gördüğünüz derslereden sorumlu olacağınız bu sınavda 100 üzerinden 40 almanız yeterli olacakatır.Bu sınavda asla ve asla liseden temel bilgi aranmamaktadır. Makedonya üniversite okumak, halihazırda tüm sorular okumuş olduğunuz branşlardan mesleki olacağı için sizi zorlamayacaktır. Verimli bir eğitim alıp kendinizi geliştirdiyseniz hangi dilde nerede eğitim aldığınızın bir önemi kalmamaktadır.
Örneğin TIP dünyanın her yerinde Latince ‘dir. Bu terimleri değiştiremezsiniz. Meslek hangi ülkede olursanız olun meslek, işleyiş her yerde aynı işleyiştir. Makedonyada üniversite okumak denince lütfen yurtdışı eğitimleri hususunda biraz daha araştırmacı ,esnek ve duyarlı olalım. Ön yargılarımızı bir tarafa kaldıralım.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: sataegitimkoclugu@gmail.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit