Rusya Federasyonu’nda eğitimini tamamlayan tüm öğrenciler Rus üniversiteleri denklik işlemi için Yükseköğretim Kurumuna (YÖK)’e bireysel olarak müracaat eder. Talepten sonra YÖK, temsilcilerin derecesini ve öğrencinin eğitim kurumunda kalma süresini teyit eder. Bu adımı geçen başvurular, bireysel olarak içerik incelemesine tabi tutulur. Son aşamada, başvurular 4 yanıt alır. Bunlar: denklik, ret, seviye yeterlilik belirleme sınavı ve ders tamamlamadır.

Rus üniversiteleri denklik süreci olan üniversiteler bulunmaktadır. Rusya Bilim ve Yüksek Öğrenim Bakanlığı ile iş birliği içinde, ikili anlaşmalar uyarınca belirli kriterlerde derece denkliği verebilir. Bu kriterler öğrencilerin okudukları bölümlere göre değişiklik gösterebilir.
Yükseköğretim kurumlarının sağlık, pilotaj, İngilizce, fen ve mühendislik bölümleri gibi doğrudan denklikten yararlanan bölümler sayılabilir. Rus üniversite mezunları devlet, hukuk fakülteleri, eğitim fakülteleri gibi bölümlerinden mezun olurlar, diğerleri Türkiye’de farklı dersler alır ve çift diploma alırlar. Böylece denklik süreci tamamlanmış olur.

Rusya Üniversiteleri Diploma Denkliği

Rus üniversiteleri denklik koşullarına göre, dünya sıralamasında ilk 1000’deki üniversitelere verilmektedir. Öğrenciler okudukları bölümle ilgili olarak e-devlet üzerinden bir dilekçe oluştururlar. Başvurular tam bir komite tarafından incelenir. Nihai kararı YÖK verir.
Öğrenciler, üniversite diplomalarının denkliğini aldıklarında, Türkiye’de kullanma imkanına sahip olurlar.

Sağlık bölümlerinden mezunların genellikle bu denklik konusunda herhangi bir sorun yaşamadıkları söylenebilir. Ayrıca Rus üniversitelerinin mavi diploma işlevi de vardır. Bologna anlaşmasının sağladığı bu mavi diploma, bu anlaşmayı onaylayan 47 ülke tarafından tanınmaktadır. Bölüme ve seçtikleri üniversiteye bağlı olarak, öğrenciler hem Türkiye’den denklik alırlar hem de Avrupa Birlik ülkelerinde geçerli bir derece elde ederler.

Rus Üniversiteleri Denklik Koşulları

Direkt denklik; bu komisyon kararı halinde öğrencimiz doğrudan denklik alır. STS koşulu; Öğrencimiz STS sınavını geçmeli ve 100 üzerinden 40 net not almalıdır. Ders Bitirme: Yurtdışında hukuk okuyan öğrencilerin verdiği bir karardır.

Rus üniversitelerindeki lisans programları, lise diplomasına sahip, genellikle 4 yıllık bir hazırlık koşuluna sahip Türk öğrencileri kabul etmektedir.
Bazı programlarda bu süre 6 yıla kadar uzayabilmektedir. Uluslararası eğitim sektöründe çok önemli bir yer tutan Rus üniversiteleri denklik koşulu tarafından verilen diplomalar tanınmaktadır. Türkiye’deki tüm Rus üniversitelerinin denkliği vardır.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit