Rusya devlet üniversiteleri ne yerleşmek isteyen öğrenciler öncelikle kendi bütçesine uygun bir fakülteye yerleşmelidir. Rusya’da çok fazla çeşitte üniversite bulunmaktadır. Bunların çoğu dünya üzerinde ilk 400’e girmiş olan üniversitelerdir. Rusya devlet üniversitelerinden bazılarını saymak gerekirse: Moskova Devlet Üniversitesi, Kazan Devlet Üniversitesi, Kuban State University…

Rusya devlet üniversitelerinde okumanın öğrenciye çok fazla avantajı vardır. Bunlardan birisi öğrencinin okul okurken Rusya Federasyonu hükümeti tarafından başarılı olan öğrencilere tanıdığı burstur. Bu bursa başvuru yapmak için dönem notunuzun yüksek olması gerekir. Rusya devlet üniversitelerinde okuduktan sonra çift diploma ile mezun olabilirsiniz. Rusya’nın anlaşmalı olduğu bazı Avrupa üniversiteleri ile ortaklaşa gerçekleştirdikleri programlar vardır. Bu programlar ile ilgili bilgi almak için danışmalık hizmeti veren kuruluşlardan yardım istenebilir.

Rusya Devlet Üniversiteleri Diplomasının Türkiye’de Geçerliliği

Rusya devlet üniversitelerinde herhangi bir bölüme kayıtlı olan öğrenci mezun olduktan sonra diploması uluslararası geçerliliğe sahip olur. Türkiye’de geçerlilik kazanması için YÖK’ün aldığı kararla zorunlu kıldığı denklik şartının tamamlanması gereklidir.

Üç farklı denklik koşulu vardır: Direkt denklik, STS şartı, ders tamamlama. Bu şartlardan birisini tamamlayan her öğrencinin diploması Türkiye’de geçerlilik kazanır. Bu avantajın yanı sıra Rusya’da okuyan öğrenciler akıcı şekilde Rusça öğrenmiş olur. Bu da iş hayatında büyük avantaj sağlar.

Rusça Bilmeyen Öğrencinin Rusya’da Üniversite Okuması

Rusya’da devlet ve özel üniversitelerinin iki farklı dil programı vardır. Bunlardan birisi Rusça, diğeri İngilizcedir. Türkiye’de girdiği dil yeterlilik sınavından geçerli not almayan öğrenci zorunlu olarak hazırlık sınıfı okumak durumundadır. Buna şartlı okumak denir.

Şartsız yani dil yeterlilik sınavından geçerli not alarak üniversiteye direkt yerleşen bazı öğrenciler de akıcı olarak dili konuşamayabilir. Bunun için Rusya devletinin ve üniversitelerin izin verdiği Rusya’da bulunan dil kurslarına kayıt yaptırmak çok avantajlıdır. Ekonomik ve yaşanabilir bir ülke olmasına rağmen bu dil kursları ücretini ödemekte zorlanan öğrenciler devlet bursuna başvurabilir ya da çalışma iznini alarak ek bir işte çalışabilir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit