Work and Study programı, öğrencilere yurtdışında eğitim alırken çalışma fırsatı sunan programa verilen isimdir. Öğrenciler eğitim gördükleri ülkeye göre tam zamanlı ya da yarı zamanlı çalışabilirler. Özetle Work and Study, İngilizce dil eğitimi alan öğrencilerin masraflarının bir kısmını ya da tamamını karşılayabilmeleri için eğitim aldıkları ülkelerde çalışmalarına olanak sağlayan bir programdır.

Bu Program genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde bir kültürel değişim programı olan Work and Travel programı ile karıştırılmaktadır. Benzer olmakla birlikte, ikisi arasında bazı önemli farklar vardır. Work and Study programı bir dil öğrenme programı iken Work and Travel programı değildir.

Ayrıca, her iki program da öğrencilerin yurtdışında eğitim alırken yaşam masraflarının bir kısmını veya tamamını karşılamalarına izin verirken, Work and Travel programının öğrenciler için mali yardım sağlamadığı unutulmamalıdır; öncelikle kültürel bir değişim fırsatıdır.

Çok sık karıştırılan Work And Travel programı ile ilgili bir içeriğimize ilgili bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Work And Study Ücretleri

Work And Study Ücretleri
Work And Study Ücretleri

Work And Study Nedir? Sorusunu cevapladık, şimdide bir diğer merak edilen soru olan Ücretleri Nedir? Bir göz atalım. Program ücretleri yere ve akademik yıla bağlı olarak değişir. Aynı okulun farklı bir şehirdeki şubesinin ücretleri daha uygun veya pahalı olabilir. Örnek vermek gerekirse İrlanda Work And Study Fiyatları 3.000 İla 6.000 Euro arasında değişmektedir. Öte yandan bu rakam diğer ülkeler için geçerli olmayabilir. Ancak ortalama fiyat 5.000 Euro olarak söylenebilir.

Okurken bu programda belirtilmeyen ülkelerde iş bulan ve çalışan kişiler olduğu da unutulmamalıdır.

Work and Study Şartları

Work and Study programlarına genel olarak diğer yurt dışı dil eğitimi programları gibi başvurulur. Öğrencilerin bu programlara kabul edilebilmeleri için belirli bir eğitim seviyesinde olmaları ya da yabancı dil yeterlilik seviyesine sahip olmaları gerekmemektedir. Öğrenciler kayıt oldukları okulda düzenlenen İngilizce seviye tespit sınavı sonuçlarına göre sınıflara yerleştirilir ve eğitimlerine başlarlar. Tercih edilen ülkede çalışmak için gerekli olan çalışma izninin o ülkeye gitmeden önce alınmasında fayda vardır.

Work And Study programları ile ilgili Ekşi Sözlükteki bir içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.