Work And Study

Work and Study programı, öğrencilere yurtdışında eğitim alırken çalışma fırsatı sunan programa verilen isimdir. Öğrenciler eğitim gördükleri ülkeye göre tam zamanlı ya da yarı zamanlı çalışabilirler. Özetle Work and Study, İngilizce dil eğitimi alan öğrencilerin masraflarının bir kısmını ya da tamamını karşılayabilmeleri için eğitim aldıkları ülkelerde çalışmalarına olanak sağlayan bir programdır.

Bu Program genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde bir kültürel değişim programı olan Work and Travel programı ile karıştırılmaktadır. Benzer olmakla birlikte, ikisi arasında bazı önemli farklar vardır. Work and Study programı bir dil öğrenme programı iken Work and Travel programı değildir.

Ayrıca, her iki program da öğrencilerin yurtdışında eğitim alırken yaşam masraflarının bir kısmını veya tamamını karşılamalarına izin verirken, Work and Travel programının öğrenciler için mali yardım sağlamadığı unutulmamalıdır; öncelikle kültürel bir değişim fırsatıdır.

Çok sık karıştırılan Work And Travel programı ile ilgili bir içeriğimize ilgili bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Work And Study Ücretleri

Work And Study Ücretleri
Work And Study Ücretleri

Work And Study Nedir? Sorusunu cevapladık, şimdide bir diğer merak edilen soru olan Ücretleri Nedir? Bir göz atalım. Program ücretleri yere ve akademik yıla bağlı olarak değişir. Aynı okulun farklı bir şehirdeki şubesinin ücretleri daha uygun veya pahalı olabilir. Örnek vermek gerekirse İrlanda Work And Study Fiyatları 3.000 İla 6.000 Euro arasında değişmektedir. Öte yandan bu rakam diğer ülkeler için geçerli olmayabilir. Ancak ortalama fiyat 5.000 Euro olarak söylenebilir.

Okurken bu programda belirtilmeyen ülkelerde iş bulan ve çalışan kişiler olduğu da unutulmamalıdır.

Work and Study Şartları

Work and Study programlarına genel olarak diğer yurt dışı dil eğitimi programları gibi başvurulur. Öğrencilerin bu programlara kabul edilebilmeleri için belirli bir eğitim seviyesinde olmaları ya da yabancı dil yeterlilik seviyesine sahip olmaları gerekmemektedir. Öğrenciler kayıt oldukları okulda düzenlenen İngilizce seviye tespit sınavı sonuçlarına göre sınıflara yerleştirilir ve eğitimlerine başlarlar. Tercih edilen ülkede çalışmak için gerekli olan çalışma izninin o ülkeye gitmeden önce alınmasında fayda vardır.

  • İrlanda Programı:  Eğer 18 yaşından büyükseniz ve AB üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşıysanız, İrlanda’da Work and Study öğrencisi olmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Toplam 8 ay 25 haftalık bir eğitim dönemini kapsayan İrlanda Work and Study programında katılımcılara haftada en az 15 saat İngilizce dersi sunulmaktadır. Bu eğitim süresinin sonunda katılımcıların IELTS, Cambridge FCE veya CAE gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlara girmeleri gerekmektedir.
  • Kanada Programı: Kanada’daki öğrencilerin çalışma izni almaya hak kazanabilmeleri için en az 6 ay boyunca dil temelli bir programa kayıtlı olmaları gerekmektedir. Kanada, okula kayıtlıyken haftada 20 saat yasal çalışma hakkı sunar, bu da dil becerilerini geliştirmeyi ve kooperatif ve staj fırsatlarını içeren 2 yıllık bir diploma programı ile gelir elde etmeyi mümkün kılar.
  • Malta programı: Malta’daki Work and Study programı, derslerin %80’inin tamamlanmasını ve haftada 15 saat ders yapılmasını gerektirmektedir. Yeni bir işyerinde çalışabilmek için, çalışma izninin yeni işyerinin adıyla yeniden düzenlenmesi gerekir.
  • Dubai programı: Geleneksel değerleri ve kültürel çeşitliliği ile bilinen Birleşik Arap Emirlikleri’nde çalışma izni alabilmek için öğrencilerin kendilerine sponsor olacak bir işveren ya da oturum vizelerini işletmeye yetkili bir şirket bulmaları gerekmektedir. İstihdam konusunda geniş olanaklar sunan Dubai’de öğrenciler okul kampüslerindeki çeşitli iş kolları ile gelir elde edebilirler. Birçok üniversite çeşitli bölümlerde yabancı öğrenciler için iş imkânı sunmaktadır.

Work And Study programları ile ilgili Ekşi Sözlükteki bir içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.