Rusya üniversite diploması almak isteyen bir öğrenci önce kendine uygun bir üniversiteye yerleşmelidir. 4 yıllık lisans ya da 2 yıllık ön lisans tercihinden sonra gerekli evrakları ve belgeleri toplamalı başvurusunu yapıp beklemelidir. Başvurusunu yaptıktan sonra vize işlemlerini başlatmalıdır. Üniversite sonunda Rusya üniversite diplomasını almaya hak kazanmalıdır.

Ön lisans, lisans ya da yüksek lisans programını bitiren öğrencilerin aldıkları diploma uluslararası geçerlilik kazanır. Rusya’da üniversite diplomasına sahip olmanın avantajlı durumlarından birisi de budur. Yatay geçiş ile Rusya üniversitelerine yerleşen öğrenciler de bu hakkı kazanmış olur.

Rusya’da Üniversite Okurken İki Diploma ile Mezun Olmak

Rusya’da aynı zamanda iki diploma ile mezun olmak öğrenciler için çok avantajlı bir durumdur. Rus üniversiteleri Avrupa üniversiteleri ile ortak programlar yürütmektedir. Bu programlara başvuru yaparak çift diploma ile mezun olabilirsiniz. Rusça dilini geliştirirken fazladan bir diploma sahibi daha olmak Türkiye’ye dönüldüğünde birçok mezun arasından istediğiniz mevkide olma olasılığını arttıran bir durumdur.

Rusya üniversite diploması uluslararası geçerliliğe sahiptir ancak Türkiye’ye geldiğinizde diplomanız için bir denklik koşulu vardır. Denklik şartlarını inceleyip göz atılmasında fayda vardır. Koşullar sağlandığında Türkiye’de bulunan bir üniversiteden mezun olmuş gibi diploma geçerlilik kazanır.

Rusya’da Üniversite Dil Kursları

Rusya üniversite diploma puanının yüksek olmasını isteyen öğrenciler ana dili gibi Rusça ya da İngilizce bilmelidir. Türkiye’de dil yeterlilik sınavına girip geçen öğrenciler için yine de daha üst seviyede akıcı konuşma ve konuşulanı anlama şarttır. Bu yüzden öğrenciler dil kurslarına yönelmektedir.

Dil yeterlilik sınavını geçemeyen öğrenciler şartlı olarak hazırlık sınıfını okumak zorundadır. Şartlı ya da şartsız isteyen her öğrenci Rusya’da devlet ve okullar tarafından izin verilen dil kurslarına kayıt yaptırabilir. Bu kurslar her yaştan insanı, öğrenciyi kabul etmektedir. Kendi bütçesiyle dil kursuna gitmek isteyen öğrenci devlet bursuna başvurabilir. Devlet bursunu alabilmek için başarılı bir okul hayatı şarttır. Bu burstan yararlanan öğrenci rahatlıkla bir dil kursuna kaydolabilir. Rusya’da bulunan dil kursları sonunda kişiye özel sertifikalar verir. Bu sertifikalar iş ve okul hayatında öğrenciye büyük avantaj sağlar.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit