Rusya’da bulunan Rusya üniversite sıralaması eğitim almanın düşük maliyetine ek olarak; kaliteli eğitim, tarihi şehirleri, zengin tarihi kültürel mirası ile yurtdışında eğitim almak için öğrencilere iyi bir alternatif sunar. Rusya üniversite sıralamasındaki başarılarının yanı sıra, üniversiteye başladığınızda ilk olarak Rusça hazırlık eğitimi alarak dünyanın en çok konuşulan 6 dilinden birini öğrenebilirsiniz. Doğu Avrupa’da en çok konuşulan dil Rusçadır.

Çoğunluğu devlet üniversitesi olmak üzere 1.000’in üzerinde üniversite kurumunun bulunduğu Rusya Federasyonu’nda, Rusya üniversite sıralaması oldukça başarılıdır. Dünya sıralamasında ilk 50’de 3 üniversite bulundurur. 1687 yılında kurulan ilk üniversiteden bu yana dünya çapında birçok düşünür ve bilim insanı yetiştirmiş güçlü bir üniversite geleneği bulundurur.

Rusya Üniversite Hazırlık Eğitimi

Rusya’da resmi eğitim dili Rusçadır.  Ancak, İngilizce dili de bir dizi okul veya bölüm için kullanılmaktadır. Bu nedenle hazırlık eğitimleri Rusça ile beraber İngilizce olarak da verilmektedir. Rusya üniversite sıralamasına göre yerleşen öğrenciler, Rusya’da hazırlık eğitimi döneminde öğrenciler sadece dil eğitimi almıyorlar. Bu sürecin ilk aşamasında öğrenciler dili öğrenirler; belirli bir süre sonra lisans veya lisansüstü eğitim alacakları bölüm için dil eğitimi alırlar.

Rusya devlet üniversitelerinde alınan Rusça hazırlık sınıfı sertifikaları, Rusya’daki tüm üniversitelerde geçerlidir. Rusya’da eğitim alacak öğrenciler, hazırlık sınıfındayken hangi okul veya bölüm çalışmalarına devam edeceklerine karar verebilirler.

Rusya Üniversite Sıralamasında Kaç Tane Üniversite Var?

Rusya üniversite sıralamasında ilk 1000’de yer alan 28 farklı üniversite bulunmaktadır. Bu üniversiteler sahip oldukları imkanlar, yaptıkları çalışmalar ve sahip oldukları akademisyen sayısı gibi faktörlere göre sıralanmıştır. Rusya üniversite sıralamasında birinci olan üniversite, dünyada 74. sırada yer aldı.
Sırada yer alan ilk üniversite Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi olmaktadır. Bu üniversite, Rusya’daki en kaliteli üniversitelerinden biridir. İkinci sırada St. Petersburg Devlet Üniversitesi yer almaktadır. Bu üniversitenin dünyadaki sıralaması 225. üniversitedir. Onu ise 228. sırada olan Novosibirsk Devlet Üniversitesi takip etmektedir.
4. Sırada 250. Olan Tomsk Devlet Üniversitesi yer almaktadır.
281. sırada ise Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü yer almaktadır. Rusya üniversite sıralamasındaki yeri 5’tir. Kazan Federal Üniversitesi, Uzak Doğu Üniversitesi ve Altay Devlet Üniversitesi gibi üniversiteler de en iyi üniversiteler arasındadır.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit