Rusya üniversiteleri bölümleri çeşitlilik olarak çok fazladır. Rusya üniversitelerinde okumaya karar veren öğrenci doğru üniversiteyi seçerek bölüm seçeneklerini iyi değerlendirmelidir. Tıp’tan hukuk bölümüne, mühendislikten sözel bölümlere Rusya üniversiteleri bölümleri oldukça fazladır. Ücretli öğrenim görmeye başlayacak öğrenci ise bütçesine uygun üniversiteye tercih yapabilir.

Bölümleri tercih ederken ön lisans ve lisans olarak ikiye ayrılır. Ön lisans programları 2 yıl sürerken lisans programları 4 yıl, yüksek lisans programları 2 yıldır. Türkiye’de lise not ortalamasına göre kendine uygun üniversiteyi danışmanlık hizmeti veren firmalardan gerekli bilgiyi alıp üniversite tercihlerini gerçekleştirebilirler. Daha sonrasında vize işlemlerini ve gerekli tüm belgeleri hallettiklerinde, üniversiteden olumlu ya da olumsuz cevap beklenir.

Rusya’da Lisans Tamamlama Yapılabilir Mi?

Türkiye’de 2 yıllık meslek yüksekokulundan mezun olmuş öğrenci, Rusya üniversiteleri bölümlerine lisans düzeyinde devam etmek isterse Rusya’da bulunan üniversitelere lisans başvurusu yapması gerekir. Bu lisans başvurusu eğer onaylanırsa öğrenci okumuş olduğu meslek yüksekokuluna ait ders saatleri ve not ortalamalarını içeren transkriptini okula göndermelidir. Böylece okumuş olduğu derslerin tekrarına düşmez, okula derslerini saydırmış olur.

Aynı dersleri vermek istemeyen öğrenci daha öncesinde o dersleri almışsa ve geçer notu varsa o derslerden muaf tutulur. Böylelikle ders tekrarına düşmemiş olur. Rusya üniversiteleri bölümleri nden birisine kayıt yapan öğrenci için oldukça avantajlı bir durumdur.

Rusça Bilmeden Rusya’da Üniversite Okumak

Rusya’nın ana dili Rusçadır. Çeşitli bölgelerde 27 farklı bölgesel dil kullanılır. Rusya’da bulunan üniversitelerin bazı programları İngilizce dilini kullanmaktadır. Türkiye’den Rusya’ya okumaya giden öğrenci Rusça bilmiyorsa ve İngilizce eğitimi görebilecek seviyede dili varsa şartsız şekilde bölümünü okuyabilir. Dil yeterlilik sınavlarına giren öğrencilerin üniversite okurken gerekli dil seviyesine ulaşıp ulaşılmadığı aranır. Eğer öğrenci yetersiz kalmışsa şartlı şekilde Rusya’da öğrenimine devam eder.

Rusça okumak isteyen öğrenciler için ise aynı şekilde dil yeterlilik sınavına girmesi istenir. Sınavı başarıyla geçen öğrenciler şartsız şekilde Rusya üniversiteleri bölümleri öğrenimine devam eder. Sınavı geçemeyen öğrenciler için ise şartlı eğitim verilir. Sınavlara girmeden önce dil kurslarına gitmenin faydasını görebilirsiniz.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit