Yurtdışında üniversite eğitimi almayı düşünen öğrencilerin alabilmeleri için öncelikle ÖSYM tarafından yerleştirilmesi veya okulun tanınıp tanınmadığını kontrol etmeleri gerekir. Öğrenci tercih kılavuzundaki bölümleri seçip yurt dışında bir üniversiteye yerleşirse, dönüşte denklik başvurusunda bulunup denklik alabilir. Öğrenci, ÖSYM tercih kılavuzunda yer alan üniversitelerdeki başka bir üniversitede okumak istiyorsa, okumak istediği eğitim kurumunun Rusya üniversiteleri YÖK denkliği tarafından tanınıp tanınmadığını kontrol etmelidir.

Öğrencinin okumak istediği üniversite YÖK uluslararası listesinde yer alıyorsa, üniversiteyi başarı ile bitirip konseyi tarafından belirlenen sorumlulukları yerine getirdikten sonra Rusya üniversiteleri YÖK denkliğine başvurarak denklik alınabilir. Rusya üniversiteleri YÖK denkliği akreditasyon gereklilikleri zamana, üniversitenin kalitesine, bölüme ve öğrenim süresine bağlı olarak değişebilir.

Rusya Üniversiteleri YÖK Denkliği Resmi İşlemleri

Rusya üniversiteleri YÖK denkliği, Rus üniversitelerinin denklik işlemlerinde belirli kriterler sunmaktadır. Bazı bölümlerden mezun olan öğrenciler, ileri düzeyde başarı kazandığı için sınav zorunluluğu yokken, diğerleri yerleştirme sınavına tabi tutulabilir.
Seviye belirleme sınavının olduğu bölümler arasında Osmanlı Dili ve Türk Dili Tarihi Fakültesi gibi ulusal bölümler bulunmaktadır.

 Bu alanda Rusya üniversiteleri dünya sıralamaları içerisinde ilk 400 içerisinde bile pek çok alternatif üniversite bulunur. Rusya’da herhangi bir koşul aranmaksızın ilk 400 arasında yer alan üniversitelerde öğrenim görmekte olan Türk öğrenciler Rusya’da lisans derecesi almış olmak şartıyla iki yılı doldurduktan sonra Rusya üniversiteleri YÖK denkliğini alabilir.
Bu Rus üniversitelerinde avantaj sağlayacak bir fırsattır.

Rusya Üniversiteleri YÖK Denkliği Şartları

Yurtdışında eğitim gören her öğrencinin diplomasını aldıktan sonra Ankara’da bulunan YÖK’e bireysel denklik başvurusu yapması gerekmektedir. Dünyanın en iyi üniversitesinden mezun olsanız bile sonuç değişmeyecektir. Ülkemizdeki prosedür budur. Mezun olduğunuz ülkedeki büyükelçiliğinizden daha önce sahip olduğunuz öğrenci dosyanızı kapatıp istediğiniz belgeleri YÖK’e teslim edip bekleyin.

YÖK’ün kendi komisyonu tarafından verilecek 3 olası karar vardır ve bunlar doğrudan denklik, STS şartı, ders tamamlama şeklindedir. Rus üniversiteleri YÖK denkliği alabileceğiniz lisans programları, genellikle 4 yıllık bir lise diplomasına sahip Türk öğrencileri kabul etmektedir. Bazı programlarda bu süre 6 yıla kadar uzatılabilir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit