Rusya’da devlet üniversiteleri fiyatları, birçok ülkeye göre daha uygundur. Rusya’da devlet üniversiteleri her geçen yıl dünya sıralamasında kendine derece olarak güzel bir konumda bulmaktadır. Rusya’da eğitim almak isteyen öğrenciler Rusya’da devlet üniversiteleri fiyatlarını merak etmektedir. Kendi bütçelerine göre cazip fiyatlı okulları araştırmaktadır.

Rusya’da devlet üniversiteleri fiyatları kur farkına göre değişmektedir. Ortalama 4000 dolar ile 9000 dolar arasındadır. Ancak hazırlık, ön lisans, lisans ve yüksek lisans fiyatları da değişkenlik gösterir. Bu yüzden danışmanlık hizmeti veren kurumlardan yardım alınması gerekmektedir.

Rusya’da Burs Veren Devlet Üniversiteleri

Rusya’da okumak birçok öğrencinin hayallerinden birisidir. Ekstra dil öğrenme avantajına ve uluslararası geçerliliği olan diplomaya sahip olan öğrenci Türkiye’ye döndükten sonra çok kolay şekilde kendine göre bir iş bulabilir. Türkiye’de diplomanın geçerlilik kazanması için YÖK’ün zorunlu kıldığı denklik şartlarından birisinin tamamlanması gerekir. Bu konuyla alakalı denklik şartları araştırılmalıdır.

Rusya Federasyonu devleti başarılı olan öğrencilere burs verir. Bu burstan yararlanmak için başvuru tarihlerinin takip edilmesi gereklidir. Aldığı bursla devlet onaylı dil kurslarına kaydolmak öğrencilerin avantajına olacaktır. Ayrıca en çok burs veren devlet üniversitelerinden birisi olan St. Petersburg Devlet Üniversitesi başarılı not ortalamasına sahip olan öğrencilere ücretsiz eğitim hakkı, yurtlarında konaklama ve yeme içme masraflarını karşılama üstünlüğünü gösterir.

Rusya’da Okurken Aileden Para Alma

Rusya devlet üniversite fiyatlarını ödemek için öğrencinin kendi bütçesi yeterli olmamaktadır. Türkiye’de bulunan ailelerinden para alabilmek için bazı yollar arayan öğrenciler para gönderme yöntemlerini merak etmektedirler. Rusya’da geçerliliği olan banka kartlarına gönderilen para TL olan para birimini, Rusya’da Rus para birimi olan rubleye çevirir. Böylelikle elinize geçen parayı üniversiteye yatırabilir, ihtiyaçlarınızın karşılanmasını sağlayabilirsiniz.

Ailesinden para alan öğrencilerin bir diğer merak ettiği sorulardan birisi aylık ne kadar harcama gideri olacakları konusudur. Rusya’da bir öğrenci ortalama 300-500 USTD arası bir harcama yapmaktadır. Genel olarak üniversitelerin yurdunda kalmayı tercih eden öğrenciler konaklama giderinden kısmış olurlar.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit