Sınav Stresi Ekşi, sınav stresi öncesinde öğrenilen bilginin sınav esnasında unutulacağını düşünmeyle başlayan sürecin git gide bireyin içinde büyüyerek korku haline gelmesidir. Öğrencilerin özellikle sınavlara yüklediği anlamlar, sınavla ilgili zihinde oluşturdukları imajlar yüzünden birçok başarı kaçabilmektedir. Bunun en temel sebebi kendi içinde yaptığı başarısız olma korkusu, aile baskısı, okul ve toplum baskısıdır. Türkiye’de eğitim ve sınav zorlu şartlar altında gerçekleşir. Hal böyle olunca sınav stresi de çığ gibi büyüyüp gidiyor.

Sınav Stresi Ekşi hiçbir başarı veya başarısızlık belirli bir puan ölçütü ile ölçülemez. Öğrencinin sabah akşam kitaplar üstünde uyuya kaldığı, her konuyu ilmek ilmek işleyerek çalıştığı fakat sınav esnasında belirli sebeplerden dolayı iyi puan çıkamadığı durumlar olabilir. Bu öğrenciye nasıl başarısız oldu diyebiliriz? Bütün yılını ders çalışmaya verdi halbuki.  bu tarz durumlardan sonra öğrenci stres ile başa çıkamayıp ders çalışmayı erteler ya da bırakır, uyku halindedir ve iştahsız olabilir. Öğrencinin böyle hallerini gördükten sonra ona stres ile başa çıkmanın yollarını anlatmalısınız.

Stres ile Nasıl Savaşırım?

Sınav Stresi Ekşi öğrenci yorumlarına göz attığımızda baskılardan ve başarısız olma korkusundan kaynaklı stres ve kaygı bozukluğu yaşayan bireylerin üstesinden gelmek için birkaç madde söyleyeceğiz;

Kaygının Azı Karar Çoğu Zarar

Bireyler yaşamlarının belli dönemlerinde kaygı ve stres ile yüz yüze gelir. Sınav Stresi Ekşi düzeyinin yüksek olması bireylerde olumsuz etkiler yaratarak zaman içerisinde negatif anlamda psikoloji çökme yaşatabilir. Burada “biraz kaygı iyidir” dememizin nedeni uyarıcıları harekete geçirmektir.

Genelde öğrenciler için sınav terimi bile stres unsurlarını çağrıştırır. Öğrenciler sınav sırasında yaşanacak tüm olumsuz problemleri önceden yaşamaya başlar. Unutmayın ki zamanında verdiğiniz emek hiçbir şekilde karşılıksız kalmayacaktır. Düzenli çalışın ve kendinize güvenin. O sınav sizden güçlü değil!

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir