Sınavsız Lisans Tamamlama Bölümleri , iki yıllık ön lisans programlarından mezun olanların aldıkları derslerin sayılması suretiyle dört yıllık üniversitelerde eğitimlerine devam ettikleri ve dört yıllık üniversite diploması almaya hak kazandıkları süreci ifade eder.

Bir üniversiteden diğerine veya bir yüksekokuldan bir üniversiteye geçiş sürecine daha resmi terminolojide “dikey geçiş” denilmektedir. Ülkemizde Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) belirli bir puan ve sıralama elde ederek dikey geçiş veya lisans tamamlama hakkı kazanmak mümkün. Her yıl yüz binlerce kişinin ciddi bir rekabet içinde girdiği bu sınavda başarılı olamayanlar dört yıllık üniversite hayallerine veda etmek ya da aynı zorlu süreci baştan tekrarlamak zorunda kalıyor.

DGS’nin sadece ülkemizdeki üniversite ve fakülteleri ilgilendiren bir sınav olduğu ve yurt dışında herhangi bir geçerliliğinin bulunmadığı, ancak yurt dışındaki üniversitelerde lisans tamamlamak için herhangi bir sınav şartının bulunmadığı unutulmamalıdır.

Balkanlar’da yer alan bir ülke olan Makedonya’da katılabileceğiniz birçok bölüm var: Hukuk, Mimarlık, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Bilgisayar Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Diplomasi ve Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler. Bu alanlarla ilgili bir bölümde halihazırda ön lisans dereceniz varsa veya bunlardan birinde ön lisans programından mezun olduysanız, sınava girmenize gerek kalmadan doğrudan geçiş yapabilirsiniz!

Makedonya’da Üniversite okumak isteyenler için hazırladığımız Uluslararası Balkan Üniversitesi içeriğine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sınavsız Lisans Tamamlama Nasıl Yapılır?

Sınavsız Lisans Tamamlama Nasıl Yapılır?
Sınavsız Lisans Tamamlama Nasıl Yapılır?

Danışmanlar aracılığıyla sınava girmeden Sınavsız Lisans Tamamlama Bölümleri konusunda bilgi almak da mümkün. Alanında uzman yurtdışı eğitim danışmanları ile yüz yüze görüşerek faydalı yönlendirmeler alabilirsiniz. Sata Eğitim Danışmanları bu konuda size yardımcı olacaktır.

Türkiye’de birçok üniversite sınavsız lisans tamamlama imkânı sağlamaktadır. Anadolu Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi eğitim kurumları başta olmak üzere her birinin sunduğu imkân ve koşulları web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

  Anadolu Üniversitesi iki tür öğrenciye sınavsız üniversiteye devam etme imkânı sunuyor. Birincisi üniversite mezunlarına ikinci üniversiteleri kapsamında, ikincisi ise örgün bir programda okuyan öğrencilere sunuluyor.

Yurtdışı Sınavsız lisans tamamlama

Lisans eğitiminizi yurtdışında tamamlamak istiyorsanız, birçok öğrencinin yurtdışında eğitim için tercih ettiği Ukrayna, Rusya, Polonya, Macaristan ve diğer ülkelerde eğitim almayı düşünün. Buradaki nitelikli okullarda lisans tamamlama eğitimi alabilir ve uluslararası geçerliliği olan bir diplomaya sahip olabilirsiniz.

Makedonya’da sınavsız lisans tamamlayabileceğiniz üniversitelerden birkaçına kısaca değinmek gerekirse, tamamen Türkçe eğitim veren Gostivar’daki Uluslararası Vizyon Üniversitesi bu kurumlardan biri.

Anadolu Üniversitesi Sınavsız Lisans Tamamlama Bölümleri

Sınavsız Lisans Tamamlama Bölümleri tercih etmeniz durumunda sınavsız olarak tamamlayabileceğiniz birçok bölüm bulunmaktadır. Öncelikle Anadolu Üniversitesine bakacak olursak Lisans Tamamlama için başlıca bölümler Açıköğretim Fakültesi, Felsefe Bölümü ve Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümüdür. Bunların yanı sıra Fakültenin Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı ve Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümlerinde de lisans eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

Bazı Havacılık Yönetimi programlarının özel koşulları vardır. Ayrıntılar için üniversitenin web sitesini kontrol edin.

Atatürk Üniversitesi’nde Sınavsız Lisans Tamamlama Bölümleri

Üniversite çeşitli bölümlere sahiptir. Örneğin, İşletme, Kamu Yönetimi, Sosyoloji ve Tarih bölümlerine katılabilirsiniz. Ayrıca Çocuk Gelişimi bölümü, Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümü ve Rekreasyon bölümleri de bulunmaktadır. Sınavsız lisans tamamlama bölümleri arasında popüler olan Halkla İlişkiler ve Tanıtım ve Reklamcılık bölümlerini de tercih edebilirsiniz.

Son olarak Sağlık Yönetimi bölümü de tercihleriniz arasında yer alabilir. Bahsettiğimiz tüm bu bilgiler 2021-2022 akademik yılı için geçerli olan güncel bilgilerdir. Daha birçok üniversitede bunlar gibi sınavsız tercih edebileceğiniz bölümler bulmanız mümkün. Bu ayrıcalık sayesinde istediğiniz alanda kolayca kariyer inşa edebileceksiniz.