Tıp Fakültesi Taban Puanları bir çok öğrencinin tercih döneminde merak ettiği bir konu. Bu konuda öğrenciler çeşitli yerlerden üniversite tercihleri için konu hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyorlar. Sizin için bu seneki tıp fakültesi taban puanlarını aşağıda listeledik. Taban puanlarını göz önünde bulundurarak sizlerde tercihlerinizi yapabilirsiniz.

  Geçtiğimiz günlerde 2022 TYT, AYT ve YKS Taban Puanları ile birlikte Tıp Fakültesi Taban Puanları 2022 açıklandı. Sizler için düzenlediğimiz puanları aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Ortalama Diploma Puanı sütunu, o bölüme yerleşen adayların diploma puanlarının ortalamasıdır.

Burada verilen puan ve sıralamaların tamamı en son kabul döneminde yerleşen adaylara aittir. Sayfamızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanan en son güncel puanlardır. Puanı ve sıralaması olmayan bölümler geçen yıl tercih edilmemiş ya da kontenjanı dolmamıştır.

tabanpuantip

Görselde gördüğünüz tıp taban puanları detaylarını incelemek isterseniz, YÖK ATLAS sitesinde ilgili içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Taban Puanı

Ankara üniversitesi Tıp fakültesi taban puanları Ankara’da tıp okumak isteyen öğrenciler tarafından çok merak ediliyor. Ankara’da tıp fakültesi kazanmak isteyen öğrendiler tercihlerini taban puanlara bakarak yapıyorlar. İçeriğimizde Ankara üniversitesi taban puanlarının bilgilerini bulabilirsiniz.

Ankara Üniversitesi 2022 Yılı Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları açıklandı. Sizler için düzenlediğimiz puanlara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Üniversite AdıBölümPuan TürüKont.Taban PuanıBaşarı Sırası
ANKARA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)Tıp (İngilizce)SAY50532,599512.246
ANKARA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)TıpSAY320528,036693.300
ANKARA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)Diş HekimliğiSAY140490,4988622.052
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Taban Puanı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Taban Puanı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan TYT, AYT ve YDT sınavlarına giren öğrenciler, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp bölümü 4 yıllık lisans programı için başarı sıralamalarını öğrenmeyi umuyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Taban Puanı ve tavan puanları ile üniversiteye giriş için kaçıncı sırada olmanız gerektiğine dair ÖSYM ve YÖK’ten gelen bilgileri sizin için derledik.

Üniversite AdıBölümPuan
Türü
Kont.Taban PuanSıralama
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA (DEVLET)Cerrahpaşa TıpSAY260/260493,31691999
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA (DEVLET)Cerrahpaşa Tıp (İngilizce)SAY50/50516,2534543
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Taban Puanı

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Devlet, Tıp Fakültesi İstanbul Üniversitesi bünyesinde yer alan bir bölümdür. Üniversite İstanbul ilinde yer almaktadır. Üniversitenin Tıp Bölümü kontenjanı 50 kişidir. 2021 yılında Devlet Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 50 kişi eğitim görecektir.

Tercihlerinize karar vermeden önce lütfen İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi için ÖSYM ve YÖKATLAS tercih kılavuzuna bakınız. Sitemizde yer alan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Bölümü taban, tavan puan verileri, başarı sıralamaları sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Tıp Fakültesi Taban Puanları ile ilgili içeriğimizi okuyan öğrenciler Yurtdışında Tıp Okuma ile ilgili de bilgi almak istiyorlarsa Azerbaycan Tıp Üniversitesi içeriğimize buradan ulaşabilirler.

Türkiyedeki En İyi Tıp Fakülteleri Sıralaması

Tıp Fakültesi Taban Puanları hakkında bilgi edindiğimize göre artık Fakülte sıralamalarına göz atabiliriz.

Doktor olmak oldukça zorlu bir iştir. Bir tıp öğrencisi doktor olabilmek için önce dört yıllık tıp eğitimini tamamlamalı, ardından iki yıl daha uzmanlık eğitimi alarak toplamda altı yıllık bir eğitimden geçmelidir. 4 yıllık tıp mezunları hastanelerde pratisyen hekim olarak çalışabilir ve acil durumlarda tedavi prosedürleri sağlayabilir, ancak herhangi bir alanda uzmanlıkları yoktur.

Türkiye’deki bütün tıp fakülteleri aynı eğitimi veriyor ama alınan eğitim farklı. İyi okullar kötü okullardan daha iyi eğitim verir ve okumak isteyenlerin iyi bir tıp fakültesinden mezun olması gerekir. Bu sıralama yayınlanmış makalelerden alınan akademik puanlara dayanmaktadır; gelin Türkiye’deki en iyi tıp fakültelerinin hangileri olduğuna bir göz atalım.