Teorik olarak Ukrayna’da başladığınız üniversite eğitiminize Türkiye’de devam edebilirsiniz. Bunun için geçiş kurallarını sağlamalısınız. Ukrayna yatay geçiş şartları oldukça basittir.  Eğitim alacağınız bölüme göre Türkiye’de üniversite sınavına girip girmediğiniz, aldığınız puan, herhangi bir bölüme yerleşmiş olmanız, Rusya yatay geçiş ile Türkiye’de yapmak istediğiniz üniversitelerin kabul şartları gibi birçok kriteri incelemeniz gerekir. İstatistiksel olarak Ukrayna üniversitelerinden Türk üniversitelerine yatay geçiş oranı son derece düşüktür.

Ukrayna’da bir üniversitede okumak son yıllarda en çok tercih edilenlerden biridir. Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliği tarafından eşdeğer kabul edilmektedir. YÖK, Ukrayna üniversitelerini tanır ve Ukrayna üniversitelerinde alınanlara denklik verir. Ukrayna üniversiteler açısından çok zengindir. Ülke, Doğu Avrupa’daki en önemli üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır. Sovyetler Birliği döneminde ülkenin ana üniversitelerine ve kadrosuna sahip olan Ukrayna, bu geleneği bugün de bu mirası sürdürüyor.

Ukrayna Üniversite Fiyatları

Gerçekten de Ukrayna’da okumak çok çekici, dünyasına eğitim maliyeti ile bu kalitede bir akademik potansiyel açtı ve çok ekonomik. Ukrayna’da eğitim, barınma ve giderler, ülkemizdeki ailelerin kolayca karşılayabileceği düzeyde ve çoğumuza göre Türkiye’ye göre hala ekonomik. Çoğu Ukrayna üniversitesinde, öğrenim ücreti ve yurtlar dahil yıllık maliyeti 1900 ile 4500 USD arasındadır. Ukrayna’da eğitim dili Ukraynaca olduğu için öğrencilerimiz ilk yıllarında Ukraynaca hazırlık eğitimi alırlar.

Akademisyenleri, başarıları, icatları ve potansiyelleri ile dünyaca ünlü Kiev Politeknik, Taras Schevchenko, Ulusal ve Uzay Üniversitesi gibi üniversiteler, Ukrayna’da okumak için dünyanın her yerinden binlerce öğrenciyi çekmektedir. Ayrıca istediğiniz zaman başka bir ülkeye Ukrayna yatay geçiş imkânı ile başka üniversiteye gitme şansını yakalayabilirsiniz.

Ukrayna Üniversiteleri Burs

Ukrayna size birçok burs imkânı ve eğitim fırsatı getirecek bir ülkedir. Alacağınız burs miktarı, lisans veya yüksek lisans programınıza göre değişiklik gösterecektir. Örneğin lisans öğrencisiysen 400 lira, yüksek lisans öğrencisiysen 800 lira alacaksın. Bu burs geri ödemesizdir.

Ukrayna’da eğitim alacaksanız bu süre zarfında başka burs imkanlarından yararlanamazsınız. 1. Sınıfı geçtiğinizde burstan yararlanabilirsiniz. Ayrıca Ukrayna kendi bünyesinde Türklere burs imkanları sunmaktadır. Bu yeni uygulamanın ilk sayısı 4 öğrenci kadardır. Burs imkanından yararlansanız da eğer yatay geçiş yapmayı düşünüyorsanız Ukrayna yatay geçiş koşullarını inceleyebilirsiniz.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit