plaosnik 4725857 640

O günler geldi ve artık Üniversiteler ve Bölümleri araştırmaya başladınız. Sizin için en doğru kararı vermeye çalışıyorsunuz fakat zorlanıyor musunuz? O zaman Üniversiteler ve Bölümleri tercih ederken size rehberlik edecek ve yardımcı olacak konuları derledik.

Üniversite rehberlik yazısında size uygun üniversiteyi ve bölümü seçmek için bir yol gösterici olabilir. Bu sayede karar vermeniz daha da kolaylaşacaktır. Türkiye sınav sisteminde üniversite kazanmak oldukça zordur. Zor sorular, kısıtlı sınav süreleri ve uzun bir süre boyunca sınav baskısı ve stresi birbirine karışınca bireyler ister istemez bazen ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar yine de sınavda istedikleri puanları çıkaramayabiliyor. Bu durumda bir yıl tekrardan hazırlık süreçleri başa sarabiliyor. Bu tarz durumlar bireylerde motivasyon kaybına sebep olabiliyor. Bu nedenle öncelikle neyi sevdiğimizi ve hayatımızı nasıl ne şekilde geçirmek istediğimize karar vermeli ve daha sonrasında Üniversiteler ve Bölümleri araştırmalıyız.

Yeteneğimi Neye Göre Seçebilirim?

Her insan illa ki sanat ya da spor dalına yeteneği olmak zorunda değildir. Türkçeye, matematiğe ya da coğrafyaya da özel bir yeteneğiniz olabilir. Önemli olan bunları keşfetmek ve üstüne giderek geliştirmek.

Ders çalışırken bir ders ya da konu üstünde fazla durmayı seviyor, o konuyu her inceliğine kadar irdeleyerek öğrenmek istiyorsanız o konuya karşı ilginiz yeteneğe dönüştürebilirsiniz. Böylece yeteneğinizi uzmanlık alanına çevirebilir ve Üniversiteler ve Bölümleri tercih edebilirsiniz.

Üniversite Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim?

Üniversite seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır.

  • Üniversitenin tanınır ve köklü olması özellikle oldukça önemlidir. Bir üniversitenin tarihi geçmişi varsa her zaman bir adım öndedir.
  • Kampüsünün olması. Bazı üniversitelerin kampüsü yoktur ve fakülteler dağınık yerdedir. Böyle olunca üniversite hayatı pek eğlenceli geçmez ve o kampüs hayatı oldukça eksik kalır.
  • Üniversitenin yurtdışı imkanları. Üniversitenin Erasmus ve Mevlana gibi öğrenci değişim programları varsa bireyler için harika bir artıdır.
  • Hep eğitim olmaz biraz eğlenmek de lazım. Üniversitenin sosyal hayatı da canlı ise sosyal kültürel etkinliklere önem veriyorsa bahar şenlikleri yapıyorsa tamamdır, o üniversiteye gidilir.

Bunlar sadece önem verilmesi gereken birkaç küçük ayrıntıdır. İyice araştırılmalı karar ona göre verilmelidir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: sataegitimkoclugu@gmail.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit