Makedonca Skopje yani Üsküp hangi ülkede? Neden Türkiye ile bu kadar yakın? Sorusunu cevapladığımız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

1991 yılında Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan eden Makedonya’nın başkenti Üsküp, en ülkenin en büyük ve en gelişmiş şehri olma özelliğini taşır. Vardar Nehri tarafından ikiye ayrılan Üsküp şehrinin en az 4000 yıllık yerleşim yeri olduğu söylenir. Üsküp hangi ülkede Makedonya’da Vardar Vadisi’nde yer almaktadır. Kosova kentinin yakınlarında olan il, bulunduğu konum itibarı ile Balkanların tam orta merkezinde yer alır. Bu yüzden Üsküp için “Balkanların İncisi”, “Balkanların Kalbi” denir. Makedonca ismi Skopje olsa da Osmanlı döneminden itibaren günümüz dahil olmak üzere Türkçe isim Üsküp kullanılır.

Türklerin Tarihi Şehri Üsküp

Özellikle Osmanlı zamanından beri Türkler için tarihi bir şehir olma özelliğini korumakta. Üsküp, Makedonya’nın başkenti ve aynı zamanda öğrencisiz 700 bin civarı nüfusa sahip ülkenin en büyük şehridir. Tarihi geçmişi oldukça eskiye dayanır. Osmanlı döneminde de çok uzun yıllar boyunca Osmanlı’nın ili olmasından kaynaklı tarihi ve kültürel yakınlığımız hala günümüzde süregelir. Kente gittiğiniz zaman kendinizi başka bir ülkede gibi hissetmeyeceksiniz. Şehrin bir tarafı Müslüman mahallesidir, bir tarafı da Hristiyan mahallesi.

Üsküp’te Hayat Var!

Üsküp için yaşayan bir şehir diyebiliriz. Tercih ettiğiniz her anlamda gezeceğiniz, yiyeceğiniz ve keyifli vakit geçireceğiniz aktiviteler bulabilirsiniz. Köklü geçmişi ve kozmopolit kültürü ile etkileyici dokuları şehrinde barındıran Üsküp, Aziz Ohrid Kliment Katedrali, Bedesten, Mustafa Paşa Camii, Matka Kanyonu, Taşköprü gibi yerlere giderek tarihte yolculuğa çıkabilirsiniz. Doğası ile de büyüleyici özelliklere sahip şehir Üsküp’te hayat var dedirten cinstendir. Üsküp hangi ülkede Makedonya’da oldukça yer edinmiş her yaştan insanın rahatlıkla dilediği aktiviteyi yapmasını sağlayacak alternatifler mevcut. Gece hayatı ile de oldukça uçuk kaçık bir şehirdir. Özellikle genç nüfus için barlar, cafeler, restoranlar, gece kulüpleri, tiyatro, bale, opera, müzik etkinlikleri, spor faaliyetleri ve daha niceleri hepsi şehrin içindedir. Üsküp hangi ülkede her zaman dinamik, canlı ve enerjik bir şehir olma özelliğini korumuştur.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir