young beautiful african woman student resting relaxing sitting cafe smiling drinking coffee 176420 12465

atatürk üniversitesi yüksek lisans şartları adayların en az 55 ales puanına sahip olması istenir. Ales puanı olmayan adaylar atatürk üniversitesi yüksek lisans şartları arasında diğer bir seçenek olan diğer yabancı dil sınavlarında eşdeğer puan almış ise onun ile başvurusu mümkündür. atatürk üniversitesi yüksek lisans şartları online sistemüzerinden yapılacaktır. Burada adayların tüm belgeleri yüklemeleri gerekir. atatürk üniversitesi yüksek lisans şartları arasında eksik olan belgeler var ise başvuru değerlendirilmeye alınmayacaktır. Buna uygun olarak başvurular alınır.

Başvuru şartları nelerdir?

  • Adaylar başvurularını mürecaat tarihleri arasında öğrenci bilgi sisteminden online olarak yapacaklardır.
  • Belge yüklenmesi gereken adaylar dışındaki adaylar için başvuruları hakkında bir onay işlemi yapılmayacaktır. Belge yüklemeleri ile başvuru yapan adayların, belgeleri ilgili enstitü müdürlüğü tarafından kontrol edilikten sonra bu şartları taşıdığı ve kabul edildiği yönünde öğrenci bilgi sistemi üzerinden onaylanacaktır.
  • Üniversitemiz yüksek lisans programlarına başvurularda tercih sistemi uygulanacaktır. Tercih işlemlerini yapmayan veya eksik işlem yapa lisansüstü öğrenci programlarının başvuruları değelendirme dışında kalacaktır.

Dil şartı nelerdir?

  • Güzel sanatlar enstitiüsüne bağlı ana sanat dalları ile tezsiz yüksek lisans programlarına başvuru yapan adaylarda ALES şartı aranmaz. Bu programlar dışında olan programlara başvuru yapacak olan adaylar son 5 yıl için alınmış olması şartı ile en az 55 ales puanı ve yüksek lisans programları diploması ile doğrudan doktora programlarına, en az 85 ales puanı ve 4 yıllık lisans programlarına başvuru yapacaklardır. Ales puanı olmayan adaylar bu programlara varsa eş değer kabul edilen diğer belgeleri ile başvuru yapmaları mümkün olacaktır.
  • Doktora programlarına başvuru yapacak olan adaylar, YDS’den anadilleri haricinde ingilizce, almanca, fransızca, italyanca, rusça, ispanyolca, arapça, japonca, farsça, çince dillerinden birinden en az 55 puan almalı veya üniversitelerde olan diğer eşdeğer sınavlarda bu puanın karşılığını alması gerekir. Yabancı dil puanı 5 yıl geçerlilik süresine sahiptir. Belge üzerinde geçerli olduğu süre yazılı olarak belirtiliyor ise belge üzerinde belirtilen süre kadar geçerliliği vardır. Süresi geçmiş olan belgeler ise kabul edilmeyecektir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: sataegitimkoclugu@gmail.com
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir