azerbaycan vs türkiye yıllardır gelen ortak tarihi ile uluslararası politikaları bulunur.azerbaycan vs türkiye ortak tarihi ve geçmişe olan bu iki ülke arasındaki ilişkiler her zaman dostane olmuştur. Karabağ Savaşı’nda Türkiye her zaman azerbaycan’ın yanında olmuştur. Bu yönde Azerbaycan’da her zaman Türkiye’nin dahil olduğu konularda desteklerini belirtmiştir. Son düzenlenen 10 Aralık 2020 tarihindeki protokol ile azerbaycan vs türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının karşılıklı olarak yapılan ziyaretlerinde kimlik ile seyahat yapılmasına izin verilmiştir.

Tarihteki ortaklıkları

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan eden birçok ülkeden biri de Azerbaycan’dır. Bunu tanıyan ilk ülke ise Türkiye olmuştur. Aynı şekilde KKTC kurulduktan sonra da Azerbaycan’a bağlı özerk bir ülke olan Nahçıvan özerk cumhuriyeti, KKTC’Yİ hâkim olan ülke tanımıştır ancak Azerbaycan cumhuriyeti KKTC’yi resmi olarak tanımamıştır. azerbaycan vs türkiye hem ekonomik hem de sosyal açıdan ilişkiler olarak birbiri üzerinde büyük önem taşımaktadır. Bağımsızlığını yeni kazandığı yıllarda yeni bir ülke olarak Türkiye’nin desteğine oldukça ihtiyaç duymuş ve Türkiye’de bu desteği vermiştir.

Ekonomik yönden ilişkileri

Azerbaycan yer altı kaynakları bakımından öneme sahip bir ülkedir. İyi ilişkilerin devam etmesi durumunda azerbaycan vs türkiye arasında enerji ticaretinde büyük yollar katedileceği bakü- tiflis- ceyhan petrol boru hattı ile göstermiş oldu. Rusya’nın bir dönem azerbaycan üzerinde baskı kurarak müdahale de bulunmuştur ve bu durumda azerbaycan vs türkiye İlişkileri gerilemiştir. Rus yönetimine tavizler vermiştir. Sonrasında yönetim değişikliği ile iki ülke arasındaki ikili ilişkiler gelişmiş ve yakınlaşma sağlanmıştır. İki ülke arasında sosyla ve ekonomik birçok anlaşma imzalanmasına olanak vermiştir. Azerbaycanlılar ve Türkiye Türkleri aynı ırktan geldikleri ve aynı köke sahip oldukları için bu iki devlet “kardeş devlet” olarak sayılır. Aralarında imzalanan bazı sözleşmeler; karadeniz ekonomik işbirliği eğitim, kültür ve haberleşme anlamaşı, çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşması, türkiye- azerbaycan sosyal güvenlik anlaşması, türkiye-azerbaycan stratejik iş birliği anlaşması, türkiye ve azerbaycan cumhuriyetlerinin vatandaşları karşılıklı olarak ziyaretlerde kimlik ile seyahat imkanı tanıyan anlaşma gibi birçok konuda sosyal, ekonomik yönden anlaşmalar yaparak ilişkilerini pekiştirmiştir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir