Eksi ingilizce dil öğrenmeye meraklı ya da araştırma yapmayı seven yeni konular hakkında bilgi sahibi olmak isteyen konusunda uzmanlaşmak isteyen insanlar tarafından internet üzerinden sıkça araştırılan bir konudur. Eksi ingilizce internette ekşi sözlükte hakkında birçok bilgi ve başlık bulundurmakta. Peki bu dilin tarihi nereden geliyor?

İngilizce Dilinin Tarihi

Eksi ingilizce araştırması yapan insanlar sözlükte bulunan birçok ingilizce dilinin tarihi entryleri ile karşılaşıyor. İngilizce dilinin tarihi aslen MS. 5. yüzyıl boyunca Britanya’yı istila eden üç Cermen kavminin adaya ayak basması ile başlıyor. Anglo, Saksonlar ve Jütler isimli bu kavimler bugünkü Danimarka’dan ve Almanya’nın kuzeyinden çıkıp Kuzey Denizini geçerek adaya varmışlardır. O zamanlarda Britanya’nın yerleşimcileri Kelt dilini konuşuyorlardı. Fakat Keltçe konuşanların çoğu işgalciler tarafından başta bugünkü Galler, İskoçya ve İrlanda olmak üzere adanın batısına ve kuzeyine doğru itildiler. Anglolar Englaland’dan gelmişlerdir ve dillerine “Englisc” denilmekteydi. Bu kelimelerden de bugünkü “İngiltere” ve “İngilizce” kelimeleri türetilmiştir.

İngilizcenin Türleri

Eksi ingilizce araştırmaları yapılırken ingilizcenin birçok türü olmasıda dikkat çekiyor. 1600’lü yıllardan itibaren Kuzey Amerika’daki İngiliz kolonileri İngilizcenin ayırıcı bir şekilde farklı olan Amerikan türünün ortaya çıkması sonucunu yaratmıştır. Bazı İngilizce telaffuzlar ve kelimeler Amerika’ya ulaştıklarında değişmeden kalmışlardır. Bazı yönlerden, Amerikan İngilizcesi İngiliz İngilizcesine göre Shakespeare’in İngilizcesini çok daha fazla anımsatmaktadır. Britanyalıların “Amerikan Deyimleri” olarak adlandırdığı bazı ifadeler aslında zamanla Britanya’da kaybolurken kolonilerde korunmuş olan orijinal İngilizce ifadelerdir. Canyon, ranch, stampede ve vigilante Amerika’nın batısına yerleşim sürecinde İngilizceye giren İspanyolca kelimelerin örnekleridir. Fransızca kelimeler (Louisiana ile) ve Batı Afrika kelimeleri (köle ticareti aracılığıyla) de Amerikan İngilizcesini etkilemişlerdir (ve dolaylı olarak İngiliz İngilizcesine etki etmişlerdir). Günümüzde, Amerikan İngilizcesi Birleşik Devletlerin sinemada, televizyonda, popüler müzikte, ticarette ve (internet dahil olmak üzere) teknolojide olan hakimiyeti nedeniyle son derece etkindir. Fakat dünyada başka birçok İngilizce türü de mevcuttur. Örnek vermek gerekirse bu türlerin içinde Avustralya İngilizcesi, Yeni Zelanda İngilizcesi, Kanada İngilizcesi, Güney Afrika İngilizcesi, Hindistan İngilizcesi ve Karayip İngilizcesi bulunur.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir