İtalya Yüksek Lisans fırsatları söz konusu olduğunda yıllardır Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olmuştur. Avrupa’nın en büyük üniversitesi olan Sapienza di Roma Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan İtalya’da ayrıca Politecnico Milano ve Torino gibi dünyanın en iyi teknik üniversiteleri ve sanat okullarının yanı sıra Istituto Marangoni ve NABA gibi devlet üniversiteleri de bulunmaktadır.

İtalya yüksek lisans mezunları, devlet üniversiteleri de dahil olmak üzere çok çeşitli programlar arasından seçim yapabilirler. Yüksek lisans derecelerinin maliyeti, özellikle devlet üniversitelerinde, diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında çok uygundur; bu gerçek, onları özellikle uluslararası öğrenciler arasında popüler kılmaktadır.

İtalya yüksek lisans derecesi genellikle iki yıl sürmekte olup bazı programlarda 10 ila 12 ay arasında değişen özel programlar da olabilmektedir. İtalya’da İngilizce eğitim veren birçok üniversite ve bölüm bulunmaktadır. Ne yazık ki İtalya’da hazırlık eğitimi seçeneği bulunmamaktadır. İtalya’da eğitim dili genellikle İtalyanca olmasına rağmen, yabancı öğrenciler için hem lisans hem de yüksek lisans dereceleri için İngilizce dil programları sunulmaktadır. İtalya’da akademik yıl Eylül ve Ekim ayları arasında başlar, Ocak ayında sona erer ve ikinci dönem Şubat ayından Temmuz ayına kadar devam eder.

Ayrıca Rusyada Üniversite Okumak ile ilgili içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

İtalya Yüksek Lisans Ücretleri

İtalya’daki üniversiteler öğrenim ücretlerini kendileri belirlemektedir. Okullar devlet tarafından sübvanse edilse de, yasal olarak asgari bir başvuru ücretinin yanı sıra öğrencilere sağlanan hizmetler için azami bir öğrenim ücreti almaları gerekmektedir. Okul tarafından tahsil edilen para miktarı, hükümetten aldıkları paranın %20’sini geçemez.

İtalya’da devlet üniversitelerinde İtalya yüksek lisans eğitimi alacak öğrenciler ortalama 800 – 3500 Euro arasında bir ücret ödemektedir. Özel üniversitelere devam eden öğrenciler ise ortalama 12.000 – 22.000 Euro arasında bir ücret ödemektedir.

İtalya da Yüksek Lisans Burs İmkanları

İtalyada Yüksek Lisans

İtalya’da yabancı öğrencilerin İngilizce yüksek lisans eğitimi alabilmeleri için birçok alanda burs imkânı bulunmaktadır. Çoğu üniversitede DSU, EDISU, ESU gibi devlet burslarından; ücretsiz ve yıllık 4500 Euro değerinde olan DSU EDISU ESU burslarından faydalanmak mümkündür.

Devlet ve vakıf üniversitelerinde %100’e varan başarı bursları mevcuttur. Başarı burslarının koşulları bir üniversiteden diğerine farklılık göstermektedir; ancak tasarım ve sanatsal çalışmalar alanlarında başarı bursları genellikle bir portfolyö veya proje temelinde verilmektedir. Firenze Education öğrencileri için yıl boyunca düzenli olarak özel burs yarışmaları da düzenlenmektedir.

İtalyada Master Başvuruları için Gerekli Belgeler

İtalya yüksek lisans programına kabul edilmek için başvuru sahiplerinin en az 15 yıllık eğitim (12 yıl ilkokul + ortaokul + 3 yıl lise) ve diploma (eski sistemde en az ilkokul + ortaokul + lise 11 yıl üniversite öncesi eğitim + 4 yıl üniversite eğitimi) almış olmaları gerekmektedir. İtalya’da 2 yıllık yüksek lisans programı veya 1 yıllık yüksek lisans programı sunan her üniversitenin bu başvuruları değerlendiren bir iç değerlendirme komitesi vardır. Öğrencilere, lisans eğitimlerine yakın ya da devamı niteliğinde bir yüksek lisans programı seçmeleri tavsiye edilir.

İtalya’nın En İyi Üniversiteleri ve Ücretleri

İtalyada Yüksek Lisans
İtalyada Yüksek Lisans

İtalya’daki hemen hemen her üniversitede İtalyanca eğitim alabilirsiniz. İtalyanca bilmiyorsanız ancak başvuru ofisi olduğumuz Türkiye’deki dil okullarında eğitim aldıysanız üniversite yerleştirmeniz yapılacaktır. Sonrasında lisans derslerinizi almaya başlayabilirsiniz. Sizler için İtalya’daki En iyi üniversiteleri listeledik.

Üniversite AdıYüksek Lissans Ücreti
DOMUS ACADEMY29,000€
Accademia Italiana12,000€
European School of Economics28,000€
Florence University of the Arts14,350€
IULM University14,550€
Milano Fashion Institute 15.500€

2 Yıllık Adalet bölümü hakkında detaylı bilgi arıyorsanız bunun ile ilgili içeriğimize buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.