Öğrenci Değişim Programları Ekşi sözlükte öğrenciler arasında en çok tartışılan ve fikir beyan edilen konuların başında yer almaktadır. Peki öğrenci değişim programları nedir? Nasıl yapılır? Öğrencilerin yurt dışında bir üniversitede belli bir süre eğitim almasına olanak sağlayan öğrenci değişim programı Türkiye’ de de üniversiteler arasında uygulanmaya başlandı.

Öğrenci değişim programı sayesinde 1987 yılından itibaren milyonlarca öğrenci yurt dışında okuma imkânı bulmuştur. Öğrenci değişim programı bir diğer adı ile Erasmus adını Hollandalı düşünürden almıştır. Nedeni ise Erasmus’ un Avrupa’ nın ortak bir bilim ve sanat çatısı altında birleşmesi için yaptığı katkılardandır. Çağının eğitim felsefesine olan etkisi ve hayatı boyunca Avrupa’ nın değişik ülkelerinde adeta bir gezgin gibi yaşamış olması olarak gösterilmektedir.

Öğrenci Değişim Programları Ekşi ve Avrupa’ da Eğitim

Öğrenci Değişim Programları Ekşi sözlükte de bahsedildiği üzere öğrenci değişim programının amacı Avrupa’ da yüksek öğretim kalitesinde artış yakalamaktır. Öğrenci Değişim Programları bahsedildiği üzere üniversiteler arasında ülkelerarası iş birliğini teşvik ederek bu amaç çerçevesinde öğrenci ve eğitimcileri Avrupa’ da karşılıklı değişimini sağlamaktır. Öğrenci değişim programında AB üyesi olan 27 ülke ile birlikte İzlanda, Liechtenstein, Norveç ile Türkiye, Hırvatistan ve İsviçre bu programdan faydalanan ülkelerdir.

Az önce saydığımız ülkelerin üniversite, akademi ve benzeri kurumları Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürlüğü Komisyon Yürütme Ajansı’ na başvuru yaparak Erasmus Üniversite Beyannamesi alarak öğrenci ve personelin öğrenci değişim programlarından faydalanmasını sağlıyor.

Öğrenci Değişim Programları Ekşi Yorumları ve Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Öğrenci Değişim Programları Ekşi’ de de sözü edildiği gibi öğrenci değişim programına katılabilmek için okuduğunuz üniversitenin Erasmus Üniversite Beyannamesine sahip olması ilk şarttır. Daha sonra T.C. vatandaşı olmak ya da başka ülkenin vatandaşı olmakla birlikte Türkiye’ de eğitim alması ve bir okulda kayıtlı olması ya da Türkiye’ de yaşıyor olması gerekir.

Öğrenci değişim programına başvuru yapan kişinin ön lisans/ lisans/ yüksek lisans ya da doktora düzeyinde öğrenci olması ön lisans ile lisans öğrencilerinin hazırlık sınıfları hariç bir yıllarını tamamlamış olmaları aranan bir diğer şarttır.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir