Özel Üniversite Doktora başvuruda bulunmak için mutlaka yüksek lisanstan mezun olmuş olmalısınız. Bazı vakıf üniversiteleri lisans ortalaması 3.00 ya da 3.50 olan lisans mezun adaylarını direkt olarak doktora programına başlatsa da bu her üniversite için geçerli değildir. Lisans notunuzun düşük olması doktora yapmanıza engel değildir. Özel Üniversite Doktora yapmak için mutlaka yabancı dil puanı gerekir. Başvuru yapan öğrencilerin sıralamaları ve değerlendirme yapılırken de ALES puanları incelenmektedir.

Doktoraya Başvuru Süreci ve Değerlendirme

Doktora başvurularında yine aynı yüksek lisanstaki süreçler geçerlidir. ALES, Lisans ya da Yüksek Lisans puanı, yabancı dil puanı ve belirli yüzdelerin alınması ile ortalaması alınan ve ortak bir puan çıkarılan bir sürece tabii tutulursunuz. Özel Üniversite Doktora programı başvurularında üniversitelerin %90’ı belki daha fazlasının kendine ait mülakatları vardır. Bu mülakatlar yazılı ve sözlü olmak üzere genel olarak iki oturumdan oluşur. Bu iki sınavın ortalama puanı alınıp değerlendirilirken öğrenciler sıkı bir elemeden geçerler. Tabii sadece mülakat puanı değil yukarıda saydığımız puanlar da hesaba katılır. YÖK’ün belirlediği Yabancı Dil Sınavı puanı genelde min. 60 puan olmalıdır. Tabii bu sadece baraj puanıdır. Genel olarak üniversiteler bu sınavdan alınan puanın yüksekliğine oldukça önem vermektedir. Özel Üniversite Doktora programlarında bazı üniversitelerin özel tercihi ile YDS alt sınırı 60 – 70 arası bir puan olabilmektedir. Başvuru yaparken bu konuda özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Doktoraya Başlama ve Üniversite Hayatı

Özel Üniversite Doktora programı yüksek lisansa göre kat kat daha zor ve uzun süren bir maratondur. 8 dönem ve 4 yıldan oluşan doktora programının içeriğinde, makale yazma, makale çevirileri ve tez yazma dönemleri yaklaşık 4 ya da 5 dönemi almaktadır. Doktora sürecinde ders geçme dönemi de 3 ya da 4 dönem sürmektedir. Doktora yüksek lisansa göre beklentisi yüksek ve daha sıkı tempolu çalışma gerektiren bir süreçtir. Danışman hocaların onayı ile doktora sürecinde öğrencinin ülkeye katkısı olacak bilimsel araştırmalar yapmak, yazılar ve makaleler yazarak yayınlanacaktır.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir