Rusya üniversite başvuru şartları yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır: Öncelikle gerekli üniversite, üniversite programını ve bölümünü seçmek gereklidir. Ekonomik duruma göre bütçenizin yeteceği üniversiteler hakkında bilgi alınmalıdır. Rusya üniversitelerine başvuru yaparken diğer yapmanız gereken gerekli evrakların toplanmasıdır. Bekleme sürecinden sonra elemeyi geçerseniz davetiyeyi alıp öğrenci vizesi doldurulur. Rusya üniversite başvuru şartları bu şekildedir.

Rusya Federasyonu’nda bulunan üniversiteler bulunduğunuz ülkedeki aldığınız puana bakarak öğrenci kabulü yapmaz. Lise not ortalamanız ne kadar yüksekse iyi bir üniversite tarafından kabul görme avantajınız da o kadar yüksek olur. Rusya üniversite başvuru şartlarından birisi de Genel Tıp bölümünü okuyacak olan öğrencinin yaşının 30’u geçmemiş olmasıdır. Rusya Federasyonu’nun aldığı karar bu şekildedir.

Rusya Üniversite Başvuru Tarihleri

Rusya’da ilk kez eğitim almayı düşünen öğrenciler o anki zaman diliminde Rusya üniversite başvuru tarihlerini takip etmelidir. Hazırlık eğitimi alacak öğrenci, 30 Eylül’e kadar başvurusunu tamamlamış olmalıdır. Hazırlık eğitimi, Rusça veya İngilizce dili olmayan öğrencinin dil yeterlilik sınavından düşük puan almasıyla şartlı olarak hazırlık eğitimi alma zorunluluğudur.

Ara dönem hazırlık başvuruları 30 Aralık tarihine kadar devam etmektedir. Direkt bölüm başvuruları ise 30 Haziran’a kadar devam eder. Bazı üniversiteler kontenjanı erken dolduğundan son başvuru tarihinden önce tercihlere kapanabilir. Bununla alakalı sürekli olarak araştırma içinde olunması gereklidir. Başvurusunu ilk kez yapacak olan öğrenci Rusya üniversite başvuru şartlarını tamamıyla tamamlaması ve vize başvurularını yapması gereklidir.

Rusya Üniversite Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Rusya üniversite başvuru şartlarını tamamlamaya çalışan öğrenciler gerekli belgeler ve vize işlemleriyle alakalı bir düşünce içine girer. Aslına bakılırsa o kadar zorlu olmayan bu süreçte iyi bir araştırma yapmaları yeterli olacaktır.

Rusya üniversite başvuru şartlarından birisi vize işlemlerinin tamamlanması ve gerekli evrakların toplanmasıdır. Rusya üniversite eğitimi almaya karar verdikten sonra toplamanız gereken evraklar şunlardır: Lise diplomasının aslı, HIV testi, biyometrik fotoğraf, asıl pasaport, transkript ve sağlık raporu. Bu evrakları tamamladığınızda Rusya üniversite başvuru şartlarını yerine getirmiş olursunuz.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit