Rusya’da üniversite okumak için gereken şartları yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır: Öncelikle gerekli üniversite, üniversite programını ve bölümünü seçmek gereklidir. Ekonomik duruma göre bütçenizin yeteceği üniversiteler hakkında bilgi alınmalıdır. Rusya’da üniversite okumak için gerekenleri yaparken diğer yapmanız gereken gerekli evrakların toplanmasıdır. Bekleme sürecinden sonra elemeyi geçerseniz davetiyeyi alıp öğrenci vizesi doldurulur. Rusya’da üniversite okumak için gerekenler bu şekildedir.

Rusya’da üniversite okumak için gerekenler bazı belgeler ve vize işlemleri vardır. Bu belgeler: biyometrik fotoğraf, lise diplomasının aslı, pasaport, HIV testidir. Vize işlemleri genellikle 1 hafta ile bir ay içerisinde sonuçlanır. Yatay geçiş ile Rusya’ya gidecek öğrenciler ıslak imzalı transkript belgesini gerekli Konsolosluğa iletmelidir.

Rusya’da Üniversite Okumak Kolay Mıdır?

Rusya’da üniversite okumak birçok ülkeye göre hem avantajlıdır hem de kolaydır. Türkiye’de öğrencilerin en çok rağbet gösterdikleri ülkelerden birisi olan Rusya Federasyonu, öğrencilere birçok açıdan kolaylık sağlar. Bunlardan birisi üniversite sınav stresi çekmeden mezun oldukları lise diplomasında yer alan not ortalamasına göre öğrenci kabulü sağlamalarıdır.

Öğrenci bütçesini çok zorlamadan sosyal aktivitelerini rahatça gerçekleştirebilecekleri sosyokültürel durumda olan bir ülkedir. Öğrenciler ülkeye okumak için gittiklerinde aynı zamanda çalışma izni alıp çalışabilir. Böylelikle öğrenciler kendilerine ait bir bütçe oluşturabilir. Okulların sağladığı yurtlar diğer avantajlardan birisidir. Öğrenci konaklama zorluğu çekmeden okulun yurdunda kalabilir.

Rusya’da Üniversite Okumak İçin Gereken Bütçe

Rusya’da üniversite okumak için gerekenlerden birisi aylık harcama giderleri, üniversite ücreti ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bütçedir. Rusya birçok ülkeye göre daha yaşanabilir bir devlettir. Öğrenimini Rusya’da gerçekleştirecek olan öğrencilere devlet burs ve çalışma izni sunar. Böylelikle öğrenciler kendilerine ayrı bir ekonomik bütçe oluşturabilir.

Türkiye’den Rusya’ya giden öğrenci aylık ortalama 300-500 USDT harcama yapar. Onun haricinde merak edilen bir diğer konu okul ücretleridir. Rusya’da programlara, bölümlere ve üniversitelere göre değişkenlik gösteren okul ücretleri vardır. Ülkede bulunan bir üniversitenin yıllık ortalama istediği ücret 4000 dolar ile 9000 dolar arasında değişkenlik gösterebilir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit