Rusya üniversitelerine başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır: Öncelikle gerekli üniversite, üniversite programını ve bölümünü seçmek gereklidir. Ekonomik duruma göre bütçenizin yeteceği üniversiteler hakkında bilgi alınmalıdır. Rusya üniversitelerine başvuru yaparken diğer yapmanız gereken gerekli evrakların toplanmasıdır. Bekleme sürecinden sonra elemeyi geçerseniz davetiyeyi alıp öğrenci vizesi doldurulur. Rusya üniversitelerine başvuru bu şekilde gerçekleşir.

Rusya üniversitelerine başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu programların merak edilmesidir. Üç farklı program vardır. Bunlardan ilki ön lisans programıdır. Ön lisans programları 2 yıllıktır. Diğer program türü lisanstır. Lisans programları 4 yıllıktır. Türkiye’de lisans programı okurken Rusya’da devam etmek isterseniz bazı derslerden muaf tutulabilirsiniz. Bu konuyla alakalı danışmanlık hizmeti veren firmalardan yardım alabilirsiniz. Sonuncusu ise yüksek lisans programıdır. Yüksek lisans programları 2 yıllıktır.

Rusya Üniversiteleri Başvuru Dönemleri

Rusya üniversitelerine ön lisans, lisans ya da yüksek lisans olarak başvuru yapacak olan öğrencileri eğitim dönemi tarihlerini takip etmelidir. Başvuru dönemleri okuldan okula değişiklik gösterse de ortalama başlangıç ve bitiş tarihi bulunur. Hazırlık programına kayıt yaptıran öğrencinin son başvuru tarihi 30 Eylüldür. Hazırlık programları İngilizce eğitim görecek olan öğrencilerin, şartlı olarak yapmaları gereken bir süreçtir. Ara dönem hazırlık başvuruları 30 Aralık’ta son bulur. Direkt bölüm başvuruları ise 30 Haziran günü biter.

Rusya üniversiteleri başvuru dönemleri öğrencilerin dikkat etmeleri gereken bir diğer husus da kontenjanı dolan okulların başvuruya kapanıyor olmasıdır. Bu yüzden öğrencilerin tarihleri ve okul duyurularını takip etmesi gerekir.

Rusya Üniversiteleri Başvuru Kabul Şartları

Rusya üniversiteleri başvuru kabul şartlarından birisi elinizde lise diplomasının olmasıdır. Lise diploması olmayan öğrenciler başvuru yapamaz, aynı zamanda Türkiye’de girdiğiniz üniversite sınav puanlarının Rusya’daki üniversiteler açısından bir etkisi yoktur. Lise diploma puanınız ne kadar yüksekse üniversiteden kabul ama şansınız o kadar artar.

 Eğitim dili Rusça olan üniversiteler Rusça dil bilgisini arar. Eğer Rusçanız yoksa İngilizce dil programları olan üniversitelere başvuru yapabilirsiniz ya da hazırlık eğitimi alıp şartlı eğitimi tamamlayabilirsiniz. Rusya’da bulunan üniversiteler öğrencilerde yaş şartı aramaz. Tek istisna olan tıp fakültesi, 30 yaşından büyük olan öğrencileri kabul etmez.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit