Rusya üniversite bölümleri çeşitlilik olarak çok fazladır. Rusya üniversitelerinde okumaya karar veren öğrenci doğru üniversiteyi seçerek bölüm seçeneklerini iyi değerlendirmelidir. Tıp’tan hukuk bölümüne, mühendislikten sözel bölümlere Rusya üniversite bölümleri oldukça fazladır. Ücretli öğrenim görmeye başlayacak öğrenci ise bütçesine uygun üniversiteye tercih yapabilir.

Rusya üniversite bölümlerinde okuyabileceğiniz 4 farklı program vardır. Bunlardan birisi hazırlıktır. Hazırlık programını, dil yeterlilik sınavını geçemeyen öğrenciler Rusça ya da İngilizce eğitim almak için şartlı şekilde okur. Ön lisans programı 2 yıllıktır. Yüksek lisans programı ise 4 yıllık bir eğitim sürecidir. Mühendislik fakültelerinden tıpa her bölümü içerir. Yüksek lisans 2 yıl süren bir programdır.

En İyi Rusya Üniversite Bölümleri

Rusya ekonomik olarak üniversite okurken öğrenciyi çok zorlamayan bir ülkedir. Ekonomik koşulları yeterli olmayan öğrenciler için devlet burs sağlar. Bu bursa başvuru yapabilmek için burs başvuru tarihlerini kontrol etmelisiniz. Ek iş sağlamayı düşünen öğrenciler için ise Rusya çalışma izni verir.

En iyi Rusya üniversite bölümleri saymakla bitmez. Hepsi donanımlı fakültelerden ve öğretmenlerden oluşur. Öğrenci tercih yaparken lise not ortalamasına göre kendine uygun üniversite ve bölümü gözetmelidir. Bu konuda danışmanlık hizmeti veren kurumlardan yardım almalıdır.

En Çok Tercih Edilen Rusya Üniversite Bölümleri

Rusya’da bulunan üniversite bölümleri mühendislikten tıpa, sosyal hizmetlerden tercümanlığa birçok bölümü içerir. Öğrenci üniversite tercihini yaparken Türkiye’deki girdiği üniversite sınav puanının bir etkisi yoktur. Sadece lise not ortalaması ve diploması geçerlidir. Yatay geçiş yapmayı düşünen öğrenciler bu konuyla alakalı araştırma yapmalıdır.

En çok tercih edilen üniversite bölümleri: inşaat mühendisliği, uluslararası ilişkiler, mimarlık, yazılım mühendisliği, kamu yönetimi, makine mühendisliğidir. Genel tıp da popüler tercih edilen bölümler arasındadır. Genel Tıp’ın diğer bölümlerden farkı yaş şartının olmasıdır. 30 yaşını geçmiş olan insanlar bu bölüme tercih yapamaz. Diğer bölümlerde ise herhangi bir yaş şartı aranmaz.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit