Rusya’da üniversite ücretleri bölgeye, bölüme ve okuyacağınız üniversiteye göre değişmektedir. Ortalama üniversite eğitim ücretleri 2500 dolar ile 10.000 dolar arasında değişmektedir. Burada en önemli olan üniversitede okuyacağınız bölümdür. Ayrıca burslu Rusça eğitim alma imkanına da sahip olursunuz.

Yüksek bir üniversite eğitimi sunan Rusya’da üniversite ücretlerinde ve yaşam giderlerinde düşünüldüğünde bu kalitesiyle yurt dışı için de en uygun seçeneklerden biridir ve Rusya’da eğitim ve üniversite harcamalarının yaklaşık %75’i devlet tarafından finanse edilmektedir.
Bu nedenle Rusya’da üniversite ücretleri yılda ortalama 1500 ile 4000 dolar arasına düşmektedir. Rusya’da üniversitelerin ön lisans, lisans, yüksek lisans gibi birçok programa sahiptir. Daha fazlası hakkında bilgi öğrenmek için Rusya üniversite bölümlerine göz atılmalıdır.

Rusya’da Üniversite Konaklama Ücretleri

Rusya’da üniversite ücretlerinin yanı sıra düşük bir ücrete yurtlarında konaklama imkânı bulabilirsiniz. Öğrenci yurtları genellikle üniversitelere yakın mesafede bulunurlar. Öğrenci yurtları ağırlıklı olarak 3 kişilik odalardan oluşmaktadır. Ancak son yıllarda artan eğitim talebi nedeniyle bazı üniversitelerin yurtlarının 4-5 kişilik olduğunu görüyoruz. Bazı yurtlarda her katta ortak mutfak ve banyo bulunurken bazı yurtlarda her iki oda için ortak banyo bulunmaktadır.

Rus üniversitelerindeki öğrenci yurtları karmadır ve öğrenciler odalarında diğer öğrencilerle birlikte kalırlar. Rusya’daki öğrenci yurtları fiyatları üniversiteye ve şehre göre değişmektedir.
Ortalama olarak, St. Petersburg’daki bir Moskova yurdunun aylık fiyatı 75 dolar ile 200 dolar arasındadır. Rusya’nın diğer büyük şehirlerinde yurtlar aylık ortalama 20 ile 50 dolar arasında değişiyor.

Rusya’da Üniversite Hazırlık Ücretleri

Rusya’da üniversite ücretleri, ilk sene hazırlık fakültesi eğitimi, konaklama, danışmanlık ücreti ve yukarıda verilen hizmetlerin maliyetleri dahil ortalama 4000 dolar- 6000 dolar arasındadır. Şehir ve seçilecek üniversiteye göre Rusya üniversitelerinin hazırlık fakültesi ücretleri değişiklik gösterebilmektedir. Üniversite bölüm ücretleri, özellikle Nizhny Novgorod, Krasnodar, Saratov, Belgorod, Astrakhan, Rostov, Ryazan ve Volgograd şehirlerinde gidilecek öğretim üniversitesinin maliyeti Rusya 1500 ile 3000 dolar arasındadır.

Moskova veya St. Petersburg üniversitelerinde okumak isteyen bir öğrenci için, Rusya’da üniversite ücretleri yıllık 3000$ ile 6000$ arasındadır. Kısacası, Moskova’daki St. Petersburg’daki üniversite yüksek lisans eğitimi, Rusya’nın diğer büyük şehirlerindeki üniversite yüksek lisans derecesinden iki kat daha pahalıdır.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit