Rusya üniversite bursu almak isteyen öğrenciler öncelikle Rusya’da herhangi bir üniversitenin kontenjanına yerleşmiş olmalıdır. Rusya dışından eğitim için gelen öğrencinin diğer Rus vatandaşlarla aynı burs hakkının tanınması için Üniforma Devlet Sınavını (EGE) geçmiş olmalıdır. Rusya üniversite bursundan yararlanmak isteyen öğrenciler genel olarak ekonomik şartları yetersiz olanlardır.

Rusya üniversite bursu alamayan öğrenciler ek gelir arayışına girmektedir. Ek gelir arayışında olanlar önce Rusya’ya gidip orada bir araştırma yapmalıdır. Rusya Federasyonu, okuyan öğrencilere çalışma izni tanımaktadır. Bu konuyla alakalı bir danışmanlık hizmeti veren kurumdan bilgi almalısınız.

Rusya Üniversite Bursunu Sağlayan Üniversiteler

Rusya üniversite bursunu devlet sağlar. Rusya’da eğitim alan öğrencinin başarılı bir okul hayatı sürdürmesi ile Rusya devleti öğrenciye karşılıksız burs sağlar. Rus Konsolosluğu yüzde yüz burs vermektedir.

Rusya üniversite bursunu en çok sağlayan üniversite St. Petersburg Devlet Üniversitesidir. Bu üniversiteden burs sağlayan öğrenciler okul ve yurt ihtiyaçlarını tamamen karşılayabilirler. Burs çıkmayan öğrenciler ise part-time işlere yönelebilir. Rusya Federasyonu öğrencilere çalışma iznini sağlar.

Rusya’da Ücretsiz Üniversite Okumak

Rusya ne kadar öğrencisine değer veren sosyokültürel anlayışı yüksek bir ülke olsa da Rusya’da ücretsiz bir şekilde üniversite okumak mümkün değildir. Devletin öğrencilere sağladığı bazı destekler ve burslar olsa da Türkiye’den Rusya’ya gidiş geliş maliyeti vardır. Türkiye’de bulunurken Rusya hakkında iyi bir araştırma yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu konuyla alakalı danışmanlık hizmeti veren firmalardan cazip bir fiyata bir danışmandan da yardım alabilirsiniz.

St. Petersburg Devlet Üniversitesi eğitim yılı içerisinde başarılı bir not ortalamasına sahip olan öğrencilere burs avantajını sağlayabilir. Bu burs avantajına yemek, konaklama ve üniversite ücreti dahildir. Onun dışında bazı üniversiteler yurtlarında kalacak öğrencilere destek çıkabiliyor. Rusya üniversite bursundan yararlanan öğrenciler bütçe olarak biraz daha rahatlayabilir. Bu yüzden burs başvuru tarihlerini sürekli olarak kontrol edip takip edilmelidir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit