Rusya’da üniversite okumak birçok öğrencinin en büyük hayalidir. Rusça öğrenme isteği, başarılı bir üniversiteden mezun olma hayali gibi nedenlerden dolayı Rusya’da üniversite okumak isterler. Rusya’da üniversite okumak dünyadaki birçok okula göre daha ekonomiktir. Rusya’da bulunan okulların çoğu dünya sıralamasında ilk 400’e girmiştir.

Rusya’da okumak öğrenciye ikinci bir dil öğretir. Dil yeterlilik sınavını geçemeyen öğrenciler şartlı olarak seçtiği programa göre İngilizce ya da Rusça hazırlık okuması zorunludur. Hazırlık sınıfı haricinde dil öğrenmenin bir yolu daha vardır. Rusya Federasyonu devletinin ve üniversitelerin onayladığı dil kurslarında dil eğitimini tamamlayıp sertifika alınabilir. Rusya’da üniversite okumak öğrenciye birçok açıdan avantaj sağlar.

Rusya’da Üniversite Okumanın Avantajları

Rusya’da üniversite okumak öğrencilere birçok açıdan yararlıdır. Üniversite sınavı stresi çekmeden lise diplomasında yer alan not ortalamasına göre istediği üniversiteye ücretli olarak yerleşir. Rusya Federasyonu devletinin öğrencilere sağladığı burstan yararlanabilir. Rusya’nın anlaştığı Avrupa ortak derslerine katılarak çift diploma ile mezun olunabilir.

İkinci yabancı dile sahip olan öğrenci iş hayatında ayrıcalıklı bir yer edinir. Üniversite okurken aynı zamanda çalışma izni alıp, para kazanmaya başlayabilir. Rusya’da okumak bu yüzden birçok öğrencinin tercih ettiği bir ülkedir.

Rusya’da Üniversite Okurken Çalışmak

Rusya hükümeti okumaya gelen öğrencilere çalışma izni sunar. Burs alamayan öğrenciler kendilerine ek bir iş arayışına geçmektedir. Bu arayış sonucu genelde part-time işlere yönelen öğrenciler hem okullarına devam edip hem de para kazanabilmektedir.

Ailelerinin gönderdiği TL ve döviz bazındaki paralar Rus parası birimi olan rubleye çevrilerek öğrenciler banka kartından çekebilir. Böylelikle üniversite eğitimi ve yurt konaklama ücretlerini rahatlıkla karşılamış olurlar. Eğlence, kültür ve sosyal olarak en üst seviyede bulunan ülkelerden birisi olan Rusya, öğrencilerin okurken gezmek ve öğrenmek istedikleri bir ülke haline gelmiştir. Üniversite okurken başka ülkelere de gidip gezintiye çıkabilirler. Böylelikle öğrenciler için sadece üniversite okumuş, diploma almış bir hayat değil aynı zamanda kültürel seviyeleri artmış birer birey olurlar.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit