Rusya üniversite denklik, doğrudan dünya sıralamasında ilk 1000’deki üniversitelere verilmektedir. Öğrenciler okudukları bölümle ilgili olarak e-devlet üzerinden bir dilekçe oluştururlar. Başvurular tam bir komite tarafından incelenir. Nihai kararı YÖK verir. Öğrenciler üniversite diplomalarının denkliğini aldıklarında, Türkiye’de kullanmaları sorun olmamaktadır.

Sağlık bölümlerinden mezunların genel tıp, eczacılık gibi bölümlerde genellikle bu denklik konusunda herhangi bir sorun yaşamadıkları söylenebilir. Ayrıca Rusya üniversite denklik koşulunda da mavi derece diploma işlevi vardır. Bologna anlaşmasının sağladığı bu mavi diploma, bu anlaşmayı onaylayan 47 ülke tarafından tanınmaktadır. Bölüme ve seçtikleri üniversiteye bağlı olarak, öğrenciler hem Türkiye’den denklik alırlar hem de Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli bir derece elde ederler.

Rusya’da Tıp Okumak Denklik

Eğer Türkiye’de puan alamadıysanız, yurtdışında eğitim almayı deneyebilirsiniz. Rusya’da tıp eğitimi okumak denklik sorunlarını ortadan kaldıracak, oradaki diplomanız Türkiye’de de geçerli olmasını sağlayacaktır. Bunun için Rusya üniversite denklik şartlarını sağlamanız gerekir. Bu şartları yerine getirdikten sonra Türkiye’de kullanabilirsiniz. Ancak bu koşulları sağlamadığınız takdirde diplomanız ülkemizde geçerli olmayacaktır.

Çoğu Rus üniversitesi, dünya çapında ve Türkiye’de geçerli dereceler sunar. Bu nedenle eğitiminiz sırasında dikkatli olursanız denklik ile uyumlu bir diploma almanız kaçınılmaz olacaktır. Bu diploma ile ülkemize dönmeden ve döndükten sonra tıp okuyabilir ve gerekli koşullarda meslek hayatınıza başlayabilirsiniz.

Rusya Tıp Denklik Şartları

Rusya üniversite denklik için üniversitenin dünya sıralamasında ilk 1000’de olması gerekir. Önceden bu sayı ilk 500 olmaktaydı. Ancak yapılan hükümlerle ilk 1000’i yeterli görülüyor.
Dereceli bir üniversiteye gitmediyseniz farklı koşullar devreye giriyor. Bunlardan ilki sınava girme şartıdır. Eğer tıp okumak istiyorsanız Türkiye’de yapılan sınavda ilk 40 000 içinde olduğunuz dikkate alınacaktır. Siz her iki koşulu da karşılayamıyorsanız, belgeler dikkate alınır. SAT 1’den minimum 1000 , ACT’den minimum 21 ve Abitur’dan minimum 4 puan gereklidir.

Türkiye’de çalışmak, Rusya üniversite denklik için koşullarının yerine getirilmesi şartıyla mümkündür. Bu şartları sağladıktan sonra gerekli yerlere başvurarak denkliğinizi alabilirsiniz. Diplomanızı Türkiye’de onaylatabilirsiniz. Eğer şartları sağlamazsanız belgenizin geçerli olmayacağını belirtebiliriz. Bu şartları yerine getirdikten sonra sorunsuz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit