Rusya üniversitelerinde denklik alma koşulları ülkemizde zorunludur. Rus üniversitelerinin tamamının, Türkiye’de şartlı-şartsız denkliği mevcuttur. Rusya üniversitelerinin verdiği diploma Türkiye dahil dünyanın birçok yerinde geçerlidir. Rusya’da eğitim görmüş her öğrenci mezun olup Türkiye’ye geldikten sonra Ankara’ya YÖK’e bireysel denklik başvurusu yapmak zorundadır.  Mezun olduğunuz ülkedeki Büyükelçiliğimizden daha önceden açtırmış olduğunuz öğrenci dosyasını kapatılır ve sizden istenilen belgeler YÖK’e teslim edilir. Ortalama 5-6 ay içinde denklik kararı ortaya çıkmaktadır.

Rusya üniversitelerinde denklik alabilmek için YÖK’ün kendi kuracağı üç farklı komisyon ile belirlenir: STS şartı, Ders tamamlama, Direkt denklik. Bu denkliklerden birisini tamamladıktan sonra üniversite diplomanız Türkiye dahil birçok ülkede geçerlilik kazanır.

Rusya Üniversitelerinde Denklik Almak Ücretli Midir?

Denklik, Türkiye’den başka bir ülkede öğrenim gören öğrencinin o ülkedeki okuduğu üniversiteden aldığı diplomanın Türkiye tarafından tanınmasıdır. Rusya’da okumak isteyen öğrencilerin en çok merak ettikleri sorulardan birisi Rusya üniversitelerinde aldığı denkliğin geçerliliği konusudur.

Lisans, ön lisans ya da yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğrenci diplomasını alabilir. Türk öğrencilerini lise diploması puanı ile kabul eden Rusya, şartlı ya da şartsız olarak öğrencileri üniversitelerine kabul eder. Rusya denklik almanın düşük meblağda bir ücreti vardır. Kendi ekonomik özgürlüğünü kazanmak isteyen öğrenciler Rusya’da eğitim görürken kendilerine ek iş bulabilirler. Bu konuyla alakalı Rusya’ya gitmeden önce araştırma yapmaları gereklidir.

Rusya Üniversitelerinde Denklik Koşulları

Rusya üniversitelerinde denklik alabilmek için öncelikli olarak; üniversitelerin ön lisans, lisans ya da yüksek lisans bölümünü kazanmış olmanız gerekir. Üniversiteye kayıt ve vize işlemlerini hallettikten sonra bölümünüzü okumak için Rusya’ya gidip okulunuzdan geçerli bir notla mezun olmanız gerekir.

Mezuniyet sonrası üniversite diplomanızın Türkiye’de geçerlilik kazanması için 3 farklı denklik koşulu ile karşılaşırsınız. Bunlar: STS şartı, Ders tamamlama, Direkt denklik. Bu denklik türlerinden birisini tamamladıktan sonra diplomanız Türkiye’de de geçerlilik kazanır. Rusya üniversitelerinde hangi bölümlerin olduğunu merak ediyorsanız, dünya üzerinde ilk 400’e girmiş okulları inceleyip karar verebilirsiniz.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit