Rusya Üniversitelerine yatay geçiş; Rusya Federasyonu’nda eğitim görmekte olan öğrencinin dünya sıralamasında ilk 400’de bulunan üniversitelerde iki yılını tamamlayan ve alttan dersi olmayan her öğrenci Türkiye’de bulunan üniversitelere yatay geçişte bulunabilir. Rusya üniversitelerine yatay geçişte bulunurken dikkat edilmesi gereken nokta kontenjan açıklığı ve başarı sıralamasının okula yerleşmek için yetip yetmediğidir.

Aynı zamanda Rusya yatay geçiş yaparken dikkat edilecek hususlardan birisi de ders muafiyeti konusudur. Meslek yüksekokulunda 2 yıllık eğitimini tamamlayan öğrenci seçtiği bölümle eş değer olan dersleri muaf gösterebilir. Bunun için onaylı transkript belgesi gereklidir.

Rusya Üniversitelerinde İngilizce Eğitim Alınabilir Mi?

Rusya Federasyonu ülkesinde ortak dil Rusçadır.  Bazı üniversitelerin programlarında Rusçanın yanı sıra İngilizce programlı bölümler de vardır. Eğitimini İngilizce programlı almak isteyen bir öğrenci YÖK denkliği olan dil yeterlilik sınavına girmelidir.

Dil yeterlilik sınavında geçerli not alan öğrenci şartsız bir şekilde üniversitede İngilizce olarak eğitime başlayabilir. Geçersiz not alan öğrenciler için ise şartlı İngilizce hazırlık eğitimi almaları zorunludur. Rusya üniversitelerine yatay geçiş yaparken Türkiye’de İngilizce ya da Türkçe eğitim alıp almadığınızın bir önemi yoktur.

Rusya Üniversitelerine Yatay Geçiş Yaparken Gerekli Olan Belgeler.

Rusya yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler için zorunlu talep edilen bazı belgeler vardır. Türkiye’de ön lisans ya da lisans programını İngilizce veya Türkçe olarak devam eden öğrencinin zorunlu olarak dil yeterlilik sınavına girmesi gerekmektedir. Bu dil yeterlilik sınavının sonucuna göre şartlı olarak veya şartsız İngilizce programı olan üniversitelere başvuru yapılabilir.

Rusya üniversitelerine yatay geçişi tamamlanan öğrenciler konaklamalarını nasıl yapacaklarını merak etmektedir. Rusya’ya üniversite okumak için giden öğrenciler genellikle konaklamalarını yurt ile sağlarlar. Rusya’da bulunan yurtların ücretleri şehirlere göre değişmektedir. Yurt harici ayrı eve çıkmak isteyen öğrenciler ekonomik olarak biraz zorlanabilirler. Bütçesi ihtiyaçlarına yetmeyen öğrenciler devlet bursuna başvuruda bulunabilir. Ek iş arayışına geçerlerse okul harici zamanlarda part-time çalışabilirler. Rusya üniversitelerine yatay geçiş yapmadan önce bir araştırma yapmaları öğrencilerin yararına olacaktır.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit