Rusya Federasyonu’nda iki yılını tamamlayan ve dünya sıralamasında ilk 400’de yer alan ve birinci döngü kursu olmayan her öğrenci üniversiteye Rusya yatay geçiş yapabilir. Türkiye’de kendi tercihlerine göre bir bölüme yerleşebilirler. Örnek olarak vereceksek, eğer Hacettepe Tıp Fakültesine girmeyi hedefleyen bir öğrenci hiçbir sınav şartı olmadan ve YKS puanına bakılmaksızın Hacettepe tıp fakültesine üçüncü sınıfta yerleşir.

İşte bakmanız gereken püf noktası şu, başvuracağınız yılda Hacettepe’nin kaç kişilik öğrenci kontenjanı açtığı ve ayrıca okuduğunuz öncelik seviyesi ve sizin ortalama okul notunuz. Örneğin dünya sıralamasında 49. sıradaysak, sıralamada Moskova Devlet Üniversitesi Fakültesi öğrencisi iseniz 50 geçer not almanız gerekir bu puan sizi Türkiye’deki yatay geçiş yerine yerleştirecektir.

Rusya İş Olanakları

Rusya yatay geçiş imkanlarından yararlanmak istemeyen öğrenciler Rusya’da nasıl çalışabileceğini merak etmektedir. Uluslararası öğrencilerin üniversitelere ders saatleri dışında devam etmeleri halinde izne ihtiyaçları yoktur. Diğer tüm durumlarda, bir izin gereklidir. Lisanslar yalnızca devlet onaylı üniversitelerde tam zamanlı ders veren öğrencilere verilir. Öğrenciler sadece izin verilen mesleğe göre ve üniversitelerinin bulunduğu bölgede çalışabilirler.

1 yıllık bir izin verilir ve ilgili iş sözleşmesinin süresi boyunca uzatılması gerekir.
Öğrenciler dersten ayrılırsa izin iptal edilir. Bir öğrencisi, kurs izninin bitiminden önce iş değiştirirse, bu belge kapsamındaki bir sonraki işte çalışabilir, ancak bu değişiklikleri Rusya Bakanlığı Göç Genel Müdürlüğü’ne bildirmelidir. 2014’ten itibaren uluslararası öğrencilerin çalışma izni almaları daha kolay hale geldi: gereken belge sayısı azaltıldı ve işlem süresi kısaltıldı.

Rusya Eğitim Ücretleri

Rusya yatay geçiş öncesi eğitim için Rusya’da ödeyeceğiniz öğrenim ücretleri; dünya sıralamasında ilk 400’de yer alan Rus üniversiteleri, yanı sıra kaliteli eğitim vermekte, aynı seviyedeki diğer dünya üniversitelerine kıyasla ekonomik eğitim ücretlerini yansıtmakta ve burs olanakları sunmaktadır. Erken dönemde kayıt yaptıran öğrencilerin Türk lirası fiyatlarıyla doların kurundan etkilenmeden rahat bir şekilde eğitim almalarını sağlar.

Rusya’daki öğrenim ücretleri, okumak istediğiniz üniversiteye okumak istediğiniz üniversiteye göre değişir, enflasyon oranı farklıdır ancak bazı üniversiteler bu farkı öğrenciye yansıtmaz. Bazı bölümlerde dört yıldan fazla kalan öğrenciler, son iki yılda %50 daha fazladır. Rusya üniversitelerinde öğrenim ücretleri Rus para birimi olan ruble ödenir.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit