Yurtdışı üniversitelerden başvurularında, öğrencinin yurt dışında öğrenim gördüğü yüksek kurum ve eğitimin verildiği programın konsey tarafından kurum olarak tanınması şartı ön lisans veya lisans diploması vermeye yetkili olup, öğrencinin lisans programında bulunduğu lisans programı Yurtdışından yatay geçiş için gerekli belgeler konusu ilgililer tarafından kabul edilir. Lisans programları için yabancı hazırlık sınıfı hariç en az bir akademik yıl gereklidir.  

Yurtdışından yatay geçiş için gerekli belgeler vardır. Yurtdışından yatay geçiş için gerekli belgeleri sayacak olursak; yeni tarihli Öğrenci Belgesi, Not durum belgesi (Transkript,), hazırlık okuyan öğrenciler için hazırlık başarı durumunu gösterir belge, ÖSYM Sonuç belgesi, ÖSYM Yerleşme belgesi, yurt dışındaki üniversitelerden başvuru halinde, belgeleri sunulan üniversitenin Yükseköğretim Kurulu tarafından tanındığına dair YÖK ten alınan tanınma belgesi, Yurt dışındaki üniversitelerden başvuru halinde, Genel not ortalamasının 100 lük sistemde karşılığını gösteren belge, ders içerikleri onaylı fotokopisi, uyarı ve kınama cezası dışında disiplin cezası almadığına dair yazı, Nüfus Cüzdanı fotokopisi gereklidir.

Yurtdışından Yatay Geçiş İçin Gerekli Başvuru Şartları

Özel yetenek sınavlarına göre öğrenci kabul eden yurt dışındaki üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin yatay geçiş yapması mümkün değildir.  Yurtdışından yatay geçiş için gerekli belgeler ve bazı şartlar vardır.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenen öğrenci seçme ve yerleştirme sınavlarından ve bunlara eşdeğer kabul edilen sınavlardaki asgari puanlar Yurtdışında eğitime başlayan öğrencilerin yükseköğretime geçişi. Öğretim programları ile üniversiteler tarafından belirlenen yurt dışı yatay geçiş kontenjanları Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenir.  Adayların yatay geçiş başvurusunda bulunabilmeleri için en azından ilan edilen puanların daha yüksek olması gerekir.

Yurtdışında Nasıl Üniversite Okunur

Yurtdışında bir üniversitede okumak, sadece iş alanında daha seçkin bir pozisyona izin vermekle kalmaz, aynı zamanda Türkiye’deki eğitimle aynı zamanda yurt dışında eğitim alarak yabancı dil geliştirilebilir. Her yıl binlerce öğrencinin tercih ettiği İngiltere ve diğer ülkeler, eğitim konusunda sahip oldukları ayrıcalıklarla tüm dünyada öne çıkan ülkeler olmayı başarıyorlar.  En yüksek puanlı yüksek lisans, lisans ve yabancı dil programlarından biri olan İngiltere, her yönüyle en çok değer verilen ülkedir.

Yurtdışında okumak ve üniversitede okurken yabancı dilini geliştirmek isteyenler için olabilecek birçok alternatif ülke var. Yurtdışından yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler için gerekli belgeler ve başvuru şartları sağlandığında yatay geçişini tamamlayabilirler.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

Diğer konular ile ilgili buraya tıklayınız.

İletişim Bilgilerimiz

Çağrı Merkezi: 0850 241 86 16
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit