Sanat Tarihi Yüksek Lisans Ekşi, sanat tarihine geniş açıdan bakabilen nitelikli mezunlar yetiştirmek ilkesi ile tasarlanan eğitim programı oldukça kapsamlıdır. Sanat tarihi yüksek lisans programının amacı eleştirel bakış açısına dayalı, analitik düşünme yetisini geliştirmeyi sağlamaktır. Öğrencilerin lisans eğitimlerinde almış oldukları bilgileri sanat tarihine özgü bir dile çevirme, kavram ve yöntemler ile yeniden değerlendirme ve yaratıcı bakış açısı ile analiz ederek tez aşamasında bu bilgi ve birikimlerini akademik bir çalışmaya döndürmeleri hedeflenir.

Sanat Tarihi Yüksek Lisans Ekşi programı ise akademik çalışma yapmayı hedeflemiş araştırmacılara, sanat tarihi konusunda uzmanlaşmaya yönelik disiplinler arası bakış açısı ile tasarlanmış eğitim programıdır.

Sanat Tarihi Yüksek Lisans Programı

Sanat tarihine geniş bir yelpazeden değerlendirmeye alarak açık bir eğitim gerçekleştirmek amaçlanır. Bu sebeple, Antikçağ’dan başlayarak Bizans, Selçuklu, Osmanlı Dönemi, Türkiye Cumhuriyeti ve modern dönemleri kapsayan bir eğitim programına tabii tutulurlar. Tarihsel bilgi birikiminin sağlanması dışında kurumsal yaklaşımların kavratılması da hedeflenen öncelikler arasındadır.

Sanat Tarihi Yüksek Lisans Ekşi öğrencileri dışında, lisans eğitimlerini farklı bilim dallarından tamamlamış öğrencilere de aynı zamanda kapılar açıktır. Disiplinler arası eğitim geçekleştirmesi birimin özgünlüğüdür ve bu farklılık eğitimde de aynı oranda dinamizm yaratmaktır. Bu nedenle eğitim programının içeriğinde kuram, sosyoloji, felsefe, tarih, metodoloji, analiz ve eleştirel yorumlama gibi konulara yer verilir. Ezbere dayalı sistemi reddeden bölüm, öğrenciyi analiz etmeye, sorgulamaya ve pratik anlamda uygulamaya yönlendirir.

Aynı zamanda yüksek lisans yaparken farklı kültürleri tanımak ve bilgilerini senteze açmak için Erasmus yapmalarını tavsiye ederiz. Bu sayede hiç bilinmeyen bir yerde çok farklı bir eğitim ile öğrencinin bakış açısı oldukça genişler.

Yüksek Lisansa Nasıl Başvuru Yaparım?

Sanat Tarihi Yüksek Lisans Ekşi başvuru yapabilmek için lisans eğitiminizi tamamlamış olmanız gerekir. Okuldaki not ortalamanız, ALES ve YDS den aldığınız puanın ortalamaları alınır. Üniversitelerin mülakatlarından aldığınız puanlar da hesaplandıktan sonra kontenjana girebilirseniz yüksek lisans öğrencisi olmaya hak kazanırsınız. Her üniversitenin farklı süreçleri olduğunu unutmayın, girmek istediğini üniversitenin web sitesinden başvuruları takip edin.

Sata Eğitim Koçluğu, konuyla ilgili sizlere en kaliteli hizmeti vermektedir. Bilgi almak için bize ulaşın!

İletişim Bilgilerimiz
Whatsapp – Viber Hattı: +389 75 471 995
E-posta: [email protected]
Instagram: sataegitim
Facebook: makedonyauniversitekayit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir